English
علی معلم :جشنواره فیلم فجر دچار فقدان استراتژی است/فقط عکس یادگاری می‌گیریم
۱۳۹۴/۱۱/۰۳ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم :جشنواره فیلم فجر دچار فقدان استراتژی است/فقط عکس یادگاری می‌گیریم

علی معلم در گفتگو با مهر:

جشنواره فیلم فجر دچار فقدان استراتژی است/فقط عکس یادگاری می‌گیریم

علی معلم
علی معلم از نویسندگان و منتقدان سینمایی می‌گوید جشنواره فیلم فجر در طول بیش از سه دهه برگزاری هنوز دارای استراتژیکی نشده است.

علی معلم که در دوره های مختلف جشنواره فیلم فجر در هیات‌های انتخاب، داوری، سیاستگذاری و … حضور داشته درباره چگونگی برگزاری سی و چهارمین دوره این جشنواره به خبرنگار مهر گفت: تصور می کنم به خاطر اینکه همچنان تکلیف خودمان را با جشنواره روشن نکردیم نمی شود انتظار داشت با تغییر همیشگی مدیر، جشنواره ویژه ای داشته باشیم.

وی افزود: کاری که دوستان امسال می کنند هم مثل هر سال است. هرکدام می آیند ایده هایشان را اجرایی می کنند و می روند بدون اینکه فجر را به یک اتفاق ویژه تبدیل کنند. اینکه فستیوال چگونه می تواند موثر و با نفوذ باشد با این تصمیمات در جشنواره فجر عملی نخواهد شد. تا زمانیکه تکلیف جشنواره با صنعت سینما، دیدگاه هنری، اثبات مدیریتی و … معلوم نشود یک سری جملات تکراری را باید هر سال مطرح کنیم.

معلم با اشاره به اینکه هر اتفاق منفی که در سینما و جشنواره رخ می دهد هیچکس مسئولیت آن را به عهده نمی گیرد، گفت: اعضای هیات داوری، هیات انتخاب، مدیر جشنواره و… هر کدام در این شرایط قصور را حواله دیگری می کنند از این رو نه حسن جشنواره نه قبحش به کسی بر نمی گردد چون هیچکس مسئولیت هیچ چیز را به عهده نمی گیرد حتی وزیر هم به گونه ای از زیر بارش شانه خالی می کند. به قول ناپلئون شکست یتیم است و پیروزی صد پدر دارد.

دبیر جشنواره مخیر نیست

معلم با انتقاد از تغییر مدیریت جشنواره فیلم فجر بیان کرد: ممکن است دبیر یک سال خوش سلیقه تر و سال دیگر بدسلیقه تر باشد اما در کل مخیر نیست و مطمئنم امسال هم محمد حیدی اختیار چندانی ندارد. من از زمان دبیری محمد بهشتی تا الان همیشه در همه جلسات قبل از برگزاری جشنواره بودم حتی گاهی این جلسات با نام ستاد سیاستگذاری برگزار شد و جالب اینکه آنچه در خروجی کار مشاهده کردیم دقیقا برخلاف سیاست هایی بود که در جلسه تصویب شده بود.

وی ادامه داد: چون استراتژی مشخصی نداشتیم و نخواستیم که داشته باشیم از همه این جلسات جز گرفتن یک عکس یادگاری چیز دیگری بلد نیستیم. من در همه دوره ها چنین عکسی دارم و هیچوقت هم مهم نبوده که در جلسات چه صحبت هایی مطرح شده است. به نظرم دوره های اول تنها حسنی که داشت دیکتاتوری اداره کردنش بود. آنها با کسی مشورت نمی کردند و سیاست های خودشان را به اجرا می گذاشتند و امروز تجربه نشان داده این روش بهتر است.

اگر دبیر شوم جشنواره فجر را به درجه الف می رسانم

علی معلم در پاسخ به اینکه اگر شرایط دبیری جشنواره را داشته باشد چه سیاست هایی در نظر می گیرد، گفت: من حاضرم مسئولیت جشنواره فجر را دو سال بپذیرم و مطمئنم حتما به یک جشنواره درجه الف تبدیلش می کنم. جشنواره فیلم فجر با همین اقتصاد و سینما قابلیت تبدیل به جشنواره‌ای خوب را دارد چون ما کشوری صاحب سینما هستیم و آدم های حرفه ای در سینمای ایران کم نیستند. ضمن اینکه در جهان موقعیت کنجکاوی برانگیز و جالبی داریم و می توانیم میزبان مهمانان خوبی باشیم. اینها به شرطی است که کسی پیدا شود و مسئولیت همه سیاست ها را به عهده بگیرد.

معلم درباره فیلمسازان مستند و فیلم کوتاه که خواستار حضور در جشنواره فجر هستند نیز گفت: همه بخش ها دوست دارند در این فستیوال باشند چون فجر محل کشف استعداد نیست بلکه جایی برای جمع شدن و تنها محل جلب توجه اجتماعی است. جشنواره فیلم های مستند، کوتاه، انیمیشن و … احتمالا در جای خودشان نتوانستند تاثیر درستی بگذارند چون اگر هرچیز سر جای خودش باشد و در محفل خود درست بدرخشد این خواسته ها پیش نمی آید. دوستان ما دلشان می خواهد فجر را با جشنواره ای مثل کن مقایسه کنند که همه بخش ها را در حرفه ای ترین حالت در خود جا داده است.

وی افزود: از طرفی تعارف‌ها اجازه نمی دهد تصمیمات منطقی هم اگر گرفته می شود درست به اجرا درآید. جالب اینکه یک سال فیلم من را به زور گرفتند و گفتند اگر در جشنواره اکران نکنی پروانه نمایش نمی دهیم. در صورتی که من دوست نداشتم فیلمم مجانی به نمایش درآید و اکران تابستان مدنظرم بود. وقتی جشنواره دست دولت باشد این اتفاق هم طبیعی است.

انتخاب بازیگران به عنوان مشاور تصمیمی ناشناخته است

وی درباره کیفیت فیلم هایی که برای جشنواره خود را آماده می کنند و قصد اکران در سال جدید را دارند بیان کرد: به واسطه فضای اقتصادی و امنیت کاری بعید می دانم فیلم های اخیر مرزهای جدیدی در داستان گویی بگشایند. امسال الزاما با این فضا و اقتصاد بیشتر فیلم ها درون شهری و داخل آپارتمان ها هستند. علاوه بر این احتمالا کلی فیلم داریم که شاید در جشنواره فجر نیایند اما مسلما آثاری هستند که زمان اکران متوجه می شوید هیچ ربطی به مخاطبان ندارند.

معلم در پایان حضور بازیگران به عنوان مشاور دبیر جشنواره فیلم فجر را تصمیمی ناشناخته دانست و گفت: نمی دانم با انتخاب بازیگران دبیر جشنواره چه کار می خواهد بکند. این هم از آن کارهای جدید است که من در هیچ کجای دنیا ندیده ام که مثلا رابرت دنیرو مشاور جشنواره بشود. انقدر جدید است که باید صبر کرد و دید چه نتیجه ای خواهد داشت. امیدوارم این تصمیم به ما ثابت کند که قرار است امسال در جشنواره شاهد اتفاقات خوبی باشیم و نتیجه اش بیشتر از یک عکس یادگاری باشد.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر