مصاحبه با علی معلم درباره سریال شهرزاد
۱۳۹۴/۰۹/۱۴ | Sent in: گفتگوها

مصاحبه با علی معلم درباره سریال شهرزاد

تهیه کننده و منتقد سینما نظرش درخصوص سریال شهرزاد و توزیع یک سریال خارجی در کنار این سریال ایرانی را اعلام کرد.

علی معلم منتقد و تهیه کننده سینما و تلویزیون در گفتگو با فیلم نت، درخصوص سریال شهرزاد گفت: تمام قسمت هایی که از این سریال منتشر شده را نگاه کردم و معمولا یک سریال زمان می برد تا بشود در مورد موفقیت آن صحبت کرد، ولی با توجه به شناختی که از آقای فتحی دارم و مدل قصه گویی ایشان را می شناسم به نظرم مدل خوبی و قابل قبولی شده و مردم هم این سریال را دوست دارند.

وی در پاسخ به این سوال که اینگونه سریال ها چقدر به بازگشت اعتماد مخاطب به شبکه نمایش خانگی کمک می کند؟ گفت: شبکه نمایش خانگی در واقع در ایران جایگزینی برای تلویزیون های خصوصی است، چون تلویزیون رسمی دیدگاه رسمی و خاصی در فیلم سازی و سریال سازی دارد، ولی شبکه نمایش خانگی می تواند بادیدگاه بازتری فیلم تولید کند و طبیعتا در ارتباط با مردم موفق هست.

منتقد و تهیه کننده سینما گفت: باید از بخش خصوصی حمایت شود و تا مردم به خاطر این سریال ها پول پرداخت کنند و باید کیفیتی داشته باشد که مردم وادار به خرید سریال و فیلم های شبکه خانگی شوند و در این سالها چند سریال داشتیم که موفق بودند مانند سریال قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری که بازار ننمایش خانگی را باز کرد و ساخت سریال را امکان پذیر کرد و می تواند کمک کند که سلیقه دیگری از سریال سازی رشد کند که به مردم متمایل است تا بیان سخن های رسمی، این زمینه ساز خوبی است برای اینکه ما بعدا یک شبکه تلویزیونی خصوصی داشته باشیم که مقداری غیر از سلیقه رسمی باشد.

معلم در پاسخ به این سوال که نقدی به سریال شهرزاد دارید یا خیر؟ گفت: مقداری زود است که در مورد مجموعه ای که کامل نشده بخواهیم حرف بزنیم، ولی در مجموعه هایی که با موضوع ملودرام تاریخی کار شده به این شکل کاری نداشتیم و آقای فتحی هم ملودرام عاشقانه را بلد است و امیدوارم در قسمت های بعدی سریال شهرزاد بتواند همینقدر مردم را نگهدارد تا امکان ادامه چنین کارهایی فراهم شود.

وی در خصوص ظرفیت این سریال برای تولید قسمت های ۲ و ۳ گفت: باید با مخاطب طرف بشیم و حقیقت ماجرا این است و هیچکاری در سینما و تلویزیون بدون در نظر گرفتن مخاطب نمی شود حرف زد و اگر مخاطب دوست داشته باشد ادامه آن هم ساخته می شود و در آمریکا هم همینطور است، اگر مردم دوست داشته باشند ادامه سریالی ساخته می شود.

دلایل ضربه خوردن سریال مهران مدیری چه بود؟

تهیه کننده فیلم آل گفت: من حتی با ۲۵ قسمت هم مخالفم و به نظر من باید همان عادتی که در غرب هست را رعایت کنیم و معمولا سریال ها در ۱۰ یا ۱۲ قسمت ساخته می شود و در صورتی که موفق باشد ادامه پیدا می کند و این درست ترین راه است؛ چراکه زمینه ریسک را کم می کند و مخاطب را زده نمی کند، و در همین شبکه نمایش خانگی مواردی را داشته ایم که طولانی شده و ضربه خورده اند و سریال مهران مدیری از این موضوع ضربه خورد.

معلم ادامه داد: این مشکلی که در سینمای ایران وجود دارد این است که ما به پسند مخاطب و سلیقه و سطح علمی و سنی آنها کاری نداریم در صورتی که اینها مهم است و جامعه ای با ۲۸ میلیون جوان داریم و بخشی میانسال هستند که باید برای آنها آثاری تولید شود و چون کار ما علمی نیست همینطور ادامه می دهیم، لذا در شبکه نمابیش خانگی باید با سلیقه مخاطب حرکت کرد.

وی درخصوص توزیع همزمان یک سریال خارجی در کنار سریال شهر زاد گفت: به نظر من این کار زیاد ضرورتی ندارد؛ البته امتیازی برای تماشاگر است ولی چون این سریال خارجی معروف است و خیلی دیده شده شاید دوبله شده آن جداب باشد؛ ولی مردم از دیدن سریال ایرانی با این حجم از هنر پیشه استقبال می کنند.

ali-moalem-1