English
معلم سخنگوی هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر:۱۱۵ فیلم دیده شده و ۳۰ فیلم قطعا کنار گذاشته شده است. امکان دارد تعداد فیلم‌های بخش مسابقه به ۲۵ و فیلم‌های اول به ۱۳ فیلم افزایش پیدا کند.
۱۳۹۲/۱۰/۰۸ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم سخنگوی هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر:۱۱۵ فیلم دیده شده و ۳۰ فیلم قطعا کنار گذاشته شده است. امکان دارد تعداد فیلم‌های بخش مسابقه به ۲۵ و فیلم‌های اول به ۱۳ فیلم افزایش پیدا کند.

۱۱۵ فیلم دیده شده و ۳۰ فیلم قطعا کنار گذاشته شده است. امکان دارد تعداد فیلم‌های بخش مسابقه به ۲۵ و فیلم‌های اول به ۱۳ فیلم افزایش پیدا کند.

ایلنا: هیات انتخاب سی دومین جشنواره فیلم فجر شانزده فیلم انتخاب اولیه این جشنواره را اعلام کرده است. در این میان انتخاب بعضی فیلم‌ها از سوی گروهی خوش نیامده است. علی معلم(سخنگوی هیات انتخاب سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر) در این این میان؛ معتقد است که باید قضاوت در باره فیلم‌ها را به بعد از نمایش آن‌ها موکول کرد و نباید پیشاپیش در باره یک فیلم نظر داد.

معلم در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ در تشریح انتخاب فیلم‌های سی دومین جشنواره فیلم فجر گفت: ده فیلم در بخش مسابقه و شش فیلم نیز در بخش فیلم‌های اول انتخاب شده است. و براساس آنچه که مرسوم است باید در بخش مسابقه تا تعداد ۲۲ فیلم و در بخش فیلم‌های اول تا ۱۱ فیلم انتخاب شود. هر چند ممکن است این تعداد در بخش مسابقه به ۲۵ فیلم و در بخش فیلمهای اول به ۱۳ فیلم برسد.

وی درباره انتقاداتی که به هیات انتخاب برای اعلام اسامی این ۱۶ فیلم می‌شود؛ گفت: هیچ قاعده مشخصی در هیچ جشنواره‌ای برای اعلام اسامی فیلم‌ها وجود ندارد و حتی جشنواره‌هایی مانند برلین نیز این گونه رفتار می‌کنند. و هر جشنواره‌ای می‌تواند تاپایان زمان رسمی اسامی فیلمهای مورد انتخاب خود را اعلام کند.

معلم ادامه داد: هر چند که این ۱۶ فیلم اعلام شده است اما اعلام اسامی این فیلم‌ها دلیل بر این نیست که این فیلم‌ها بالا‌تر و یا بر‌تر از فیلمهای دیگر هستند.

معلم ادامه داد: ما سعی کردیم فیلم‌هایی که نسخه آن‌ها کامل بود را تماشا کنیم اما بعضی فیلم‌ها که نسخه آن‌ها کامل نبود؛ فیلم را با رضایت فیلم ساز تماشا کردیم. هر چند معتقد بودیم که بعضی فیلم‌ها باید کامل‌تر شود و به فیلمساز نیز این امر را اعلام کردیم.

سخنگوی هیات انتخاب با اشاره به اینکه این روند در سالهای گذشته نیز وجود داشته است؛ گفت: به طور مثال سال قبل فیلم سیزده کامل به دست هیات انتخاب نرسید و فقط ۱۵ دقیقه فیلم آماده بود که ما پیشنهاد دادیم فیلم کامل شود زیرا معتقدم که برای هیات انتخاب تماشای فیلم با نسخه رافکات و یا صدای موقت امکان پذیر است اما برای داوری حتماً باید نسخه کامل به نمایش درآید.

وی ادامه داد: در سایر جشنواره‌ها نیز اینگونه است و در زمان نمایش فیلم برای هیات انتخاب و داوری فیلم نسخه کامل و تقیریباً نهایی نمایش داده می‌شود و بعد نماینده آن جشنواره در باره فیلم نظر می‌دهد.

معلم افزود: هیات انتخاب تا هفته آینده به احتمال فراوان کار باز بینی فیلم‌ها را به پایان می‌رساند اما تاکنون بیش از ۱۱۵ فیلم دیده شده است که از این تعداد قطعاً ۳۰ فیلم کنار گذاشته می‌شود.

وی درباره مباحثی که پیرامون پروانه ساخت و نمایش فیلم‌ها مطرح می‌شود؛ گفت: در مورد پروانه ساخت و نمایش باید مراجع قانونی نظر بدهند و ما فقط به عنوان اعضای هیات انتخاب فیلمهای رسیده را نگاه کردیم.

معلم تاکید کرد: نباید در باره فیلم‌ها قضاوت پیش هنگام کرد و باید قضاوت و نقد درباره هر فیلمی را به بعد از نمایش آن در جشنواره موکول کرد.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر