۱۶ فیلم قابلیت حضور در بخش مسابقه را داشت/ افزایش فیلم‌ها کمکی به جشنواره نمی‌کند
۱۳۹۱/۱۰/۳۰ | Sent in: گزارش‌ها

۱۶ فیلم قابلیت حضور در بخش مسابقه را داشت/ افزایش فیلم‌ها کمکی به جشنواره نمی‌کند

«علی معلم» کارشناس سینمای ایران و یکی از اعضای هیئت انتخاب در گفت و گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره امکان اضافه شدن دوباره فیلم‌ها به جشنواره و بخش مسابقه سینمای ایران گفت: من معتقدم جشنواره فیلم فجر اگر با همین سیستم فعلی ادامه دهد، یعنی ده روز نمایش داشته باشد، نباید بیش از 22 فیلم را در بخش مسابقه شرکت بدهد. دلیلش هم واضح است فیلم‌ها باید فضای کافی برای نمایش و بحث و بررسی داشته باشند.

وی در ادامه توضیح داد: به هرحال اگر جشنواره فجر نمایشگاه تولیدات سینمای ایران است که به نظرم دوستان می‌توانند 96 فیلم را در جشنواره نمایش بدهند.کما اینکه یک سال ‌هایی این کار صورت گرفته است. اما اگر جشنواره فجر، فستیوال است باید بخش مسابقه داشته باشد و داوری شود، باید زمان مناسبی برای فیلم در نظر بگیریم تا در فضایی مناسب دیده شده و نقد و بررسی شود. این فضا باید حساب شده باشد.

افزایش تعداد فیلم‌های بخش مسابقه به جشنواره کمک نمی‌کند

کارشناس سینمای ایران درباره افزایش فیلم‌ها در بخش مسابقه گفت: به عقیده من زیاد کردن فیلم‌ها و افزایش بی‌رویه بخش مسابقه کمک کننده به جشنواره فجر نیست البته طبیعتا جشنواره دبیر دارد و دبیرش باید پاسخگوی جهت‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌هایش باشد، در جاهای دیگر دنیا هم اینگونه است. بنابراین دبیر می‌تواند فکر کند چیز دیگری را انتخاب کند، سالهای پیش هم این کار صورت گرفت. در دو سال گذشته من داور بودم اول قرار بود 23 فیلم داوری شود ده فیلم به بخش مسابقه اضافه شد که عمدتا فیلم‌های بی کیفیتی بود.

۱۶ فیلم قابلیت حضور در بخش مسابقه را داشت

یکی از اعضای انتخاب در ادامه گفت: به عقیده من در میان آثار بخش مسابقه 16 فیلم قابلیت حضور در این بخش را داشت و می‌توانستیم به‌گزینی بیشتری داشته باشیم البته لیست همه اعضای انتخاب با هم فرق می‌کند، این کارشناسی است که که انجام شده است.

مسایل و مصائب سینمای ایران را نباید با فجر آمیخت

وی در خاتمه به شرایط پیچیده سینمای ایران در سال جاری اشاره کرد و گفت: سال پیچیده‌ای برای تولید در سینمای ایران بوده و همه نگرانی‌ها و دغدغه‌های سینمای ایران و مسایل و مصائب آن قرار نیست به جشنواره فجر بازگردد، من احساس می‌کنم مسایل دیگری مثل ممیزی، دعواهای بیرون، لطمات روحی، مسایل اقتصادی و… همه با فجر آمیخته شده است . هرچیزی در جایگاه خود‌ش باید بررسی شود. مسایل و مصائب سینمای ایران به صورت جداگانه بررسی شود. بحث ممیزی‌ها، صحیح و غلط بودن آن باید جداگانه بررسی شود. بحث ساخت آثار سفارشی که اغلب بی‌ارش هستند و… بحث‌های ‌آسیب شناسی است که باید بعد از پایان جشنواره ادامه یابد.