English
آنها در خاطرمان ماندند
۱۳۹۴/۰۹/۱۸ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

آنها در خاطرمان ماندند

110 شخصیت فراموش نشدنی سینما و تلویزیون

تاریخ سینما در طول 120 سال عمر خود داستان های زیادی برای ما تعریف کرده؛ داستان هایی جذاب یا بی رمق و تکراری دراشکال مختلف کمدی و درام و ملودرام و تراژیک. از میان ده ها هزار فیلمی که در طول این تاریخ پربار ساخته شده، شاید تا امروز نزدیک به هزار فیلم برگزیده و غیرقابل چشم پوشی قابل فهرست کردن باشد. الباقی فیلم ها نقشی در زمان نمایش خود یا در برهه ای از زمان داشته اند اما گرد پیری و کهولت به آنان نشسته و از یادها و خاطره های جمعی محو شده اند.

از میان هزاران کاراکتری که از طریق سینما به ما معرفی شده هم، از نمونه های تک بُعدی و تیپ های تکراری و بارها مصرف شده که بگذریم، شخصیت هایی که مُهر خود را بر ذهن و خاطره ما کوبیده اند حتی به تعداد فیلم های ماندنی نبوده و نیست، چرا که بسیاری از فیلم ها از طریق داستان های نو یا رویکردهای هنری خاص یا جلوه های فنی و تکنیکی و مکتبی ماندگار شده اند نه به واسطه اشخاص و کاراکترهای پیچیده شان.

این ویژه نامه مروری است خاطره انگیز بر یکصد و ده شخصیت پیچیده، جذاب، صاحب تفکر، دوست داشتنی و گاه تنفربرانگیز اما  صاحب عقیده، که در عمر 120 ساله سینما و دوران 60 ساله تلویزیون در نظر مخاطبان سینما جای گرفته و فراموش نشده اند.

فهرست حاضر از میان حدود چهارصد کاراکتر فهرست شده به گزین شده اند. ملاک برگزیدگی تنها محبوبیت نزد مخاطبان نبوده، اینکه شخصیت خلق شده در یک اثر تا چه حد خاص و یگانه و از نظر خصایص غیرقابل پیش بینی و دارای آرمان و دیدگاه چشمگیر است،  ملاک انتخاب ما بوده. البته که چنانچه صفحات مجله اجازه می داد، جای تعدادی شخصیت در این شماره خالی نمی ماند.

و چند نکته پیرامون این شخصیت ها:

– موفقیت در خلق یک کاراکتر پیچیده و غیرقابل چشم پوشی به میزان بسیار زیادی، به غیر از خالق اثر (نویسنده و کارگردان)، به توانایی های بازیگر مربوط است. بازیگرانی که فرصت و شانس بازی در نقش هایی این چنین داشته اند، خوش شانس ترین آدم های سینما بوده و هستند. اما این نقش ها یک آزمون بزرگ بازیگری نیز هستند. فرصتی برای اندیشیدن به این نکته که چطور بازیگرانی مثل آل پاچینو (با 5 کاراکتر) و پل نیومن و رابرت دونیرو و مارلون براندو و تام هنکس و آلن دلون هر یک حداقل با 2 یا 3 نقش در خاطره ها ازلی شده اند.

چه بدشانس هستند بازیگرانی که فرصت ایفای یک نقش پیچیده را به دست نیاورده یا ردّ کرده اند!

– هر چه در تاریخ سینما و تلویزیون جلوتر آمده ایم شخصیت های خاص تعدادشان بیشتر شده. در جهان کلاسیک تعداد شخصیت های پیچیده که خصایص متناقض و غیرقابل انتظاری داشته اند بسیار کمتر است. در میان این 110 کاراکتر، 58 شخصیت به دهه ی نود به بعد مربوط می شوند و 52 کاراکتر قبل از آن. قرن بیست ویکم تا اینجا اما بالاترین میزان را دارد، 38 کاراکتر!

– کاراکترهای زن این مجموعه در کل پانزده نفر هستند؛ حدود پانزده درصد از کل. آیا خلق معدود شخصیت های زن به دلیل هژمونی سخن مردانه در سینماست یا جهان بدینگونه است؟ نمی دانم!

– با خیزش شگرف سریال های تلویزیونی برجسته در قرن 21، هر روز به تعداد کاراکترهای عجیب و قابل مطالعه تلویزیونی اضافه شده است. از این رو ده کاراکتر این مجموعه به مجموعه های تلویزیونی قرن بیست ویک (پانزده سال اخیر) تعلق دارد.

– آدم های بد این مجموعه کم نیستند، موجوداتی شریر با اعمال رذیلانه و تلخ با چهره های ژانوسی و دوگانه. اما این ها کسانی هستند که گاه پیش از آدم های متعالی، ما را دعوت به خیر می کنند!

– نویسندگان محترم این شماره هر یک با دیدگاه خاص خود و از پنجره ذهن خود این کاراکترها را تبیین و تفسیر کرده اند که از همه آنان به دلیل مداقه ای که برای نوشتن داشته اند سپاسگزارم.

چشمان نازنین تان را به خواندن دعوت می کنم و ذهن تیزبین تان را به تفکر.دنیای تصویر 257

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۲/۱۸ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

انحصاررا کنار بگذارید:مدیریت جدید سینما

حضور مدیری جدید در رأس سازمان سینمایی، با توجه به سابقه حضور محمدمهدی حیدریان در وزارت ارشاد و معاونت سینمایی، از جنبه‌هایی می‌تواند مثبت باشد؛ چراکه ایشان با ساختار سینما آشناست و تجربیاتی در گذشته داشته‌ است که طبیعتاً برخی از آنها ناقص مانده‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند. به همین دلیل، این تجربیات می‌تواند به آقای حیدریان کمک کند تا سینما را در پهنه گسترده‌تری ببیند. مشکلاتی که ما در مسئولیت‌های سینمایی کشورمان داریم این است که هرمسئولی دوستان خاص خود را در مقام تصمیم‌گیری برای سینما می‌گذارد و همین اتفاق کار را خراب می‌کند. به این دلیل که سینما جمعیتی بزرگ با سلایق و علایق متفاوتی است و نباید...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۰۸ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

جشنواره‌ای که مثل هیچ جشنواره‌ای نیست!

سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر در حالی کار خود را آغاز کرده است که در طول دوره‌های گوناگون نتوانسته در سیر برگزاری خود به تعریف مشخص و افق روشنی دست بیابد. تغییرات پی‌درپی، از نخستین دوره تا امروز، در ابعاد مختلف، از آئین‌نامه‌ها و بخش‌ها و برنامه‌ها گرفته تا مدیران و دبیران مختلف در دولت‌های متفاوت، باعث شده که برخلاف جشنواره‌های فیلم معتبر در جهان، مسیر رو به رشدی برای آن قائل نباشیم. از برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری تا اجرا، همچنان بر یک پاشنه می‌چرخد. هنوز نه دبیرخانه دائمی دارد که در طول سال فعال باشد نه مدیر ثابتی (حداقل برای چهار سال) که بتواند راه و رسمی برایش رقم بزند. نه تکلیف ملی بودن‌اش معلوم...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

در آستانة ربع قرن :دنیای تصویر در آغاز بیست وپنجمین سال انتشار

سال ها به شتاب بر ما می گذرد. سال های خوب زندگی مشترک با شما یارانِ دنیای تصویر. چه آنهایی که از بهمن ماه 1371 همراه ما شدند، چه کسانی که در طول این راه و در مسیر این بیست و چهار سال، به تناوب نسل و سن، همگام و هم نشین مان شدند. جوانان و نوجوانان سال های نخست اکنون در میانسالی اند و خوانندگان میانسال مان کهنسال شده اند و مخاطبان هوشمندی از نسل های بعد اکنون همراه ما هستند. کوشش دست اندرکاران مجله ی دنیای تصویر اما این بوده که غبار زمان بر چهره ی نشریه ننشیند و دنیای تصویر جوان و به روز بماند. یادمان باشد که دنیای تصویر در زمانه ای پا به عرصه رسانه ای گذاشت که گفتمان کهنه و یکسان نگری بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

نارکوها: فراتر از قاچاق و قاچاقچی

سریال تلویزیونی نارکوها، که تاکنون دو فصل از آن پخش شده، به روایت داستان پابلو اسکوبار و باندهای توزیع مواد مخدر در آمریکای لاتین می پردازد اما همانند همه آثار برجسته سینما و تلویزیون محدود به جنبه های صرفاً پلیسی یا هیجان آور این ژانر نشده است. سازندگان با تکیه بر زمینه های رشد یک شخصیت تبهکار در دل یک جامعه ی فقیر، ضمن ارائه تصویری واقعگرا از داستان زندگی اسکوبار، تحلیل عمیقی از رابطه سیاست و مواد مخدر و نقش دستگاه های امنیتی آمریکایی در ماجراهای کلمبیا و آمریکای لاتین به تماشاگر عرضه می کند و بدون افتادن به ورطه قهرمان سازی کاذب یا هیولاسازی بی مورد، جنبه های انسانی و قدرتمند شخصیت...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

عصر طلایی سریال های تلویزیونی، زمانه افول فیلم های معمولی

چند سالی است که با رونق گرفتن شکل جدید تولید و پخش سریال های تلویزیونی و افزوده شدن شبکه های نواندیش چون اچ بی او، نتفیلیکس، آمازون و… عرصه ی داستانگویی تفصیلی و دنباله دار، دچار تحولی صعودی شده و کوچ استعدادهای درخشان باسابقه و جوان به عرصه ی ساخت سریال ها منجر به توجه روزافزون مخاطبان جهانی به صفحه های کوچک تر از سینما گشته است. این رویکرد جدید و گاه بسیار خلاقانه نه تنها عرصه داستانگویی تصویری را وارد مجرای تازه ای نموده بلکه جا را برای تجربیات هنری نیز باز کرده است. حضور هوش های برتر در رأس شبکه های تولیدی و استخدام نیروهای کارآمد و هنرمند، مدیوم تلویزیون را ارتقاء داده و امکان...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۵ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

رستگاری، امید، مخاطب

نگاهی به نتایج گیشه سینما در امسال و سال های گذشته اثبات کننده ی نکته مهمی در جامعه شناسی مخاطب ایرانی است. اغلب فیلم های موفق از نظر مخاطبان حتی آنها که به سوژه های ملتهب اجتماعی و بحران های تلخ نیز پرداخته اند، بارقه ای از رستگاری و امید در خود دارند. این نکته مهم و فراموش شده  توسط برخی از فیلمسازان ماست که انتظار دارند بدون ایجاد یک حس مطبوع و امیدبخش بتوانند مخاطبان گسترده را به تماشای فیلم خود دعوت کنند. واقع گرایی و طرح صادقانه بحران ها و معضلات لزوماً به معنای دعوت مخاطب به بی عملی و نیست انگاری و پوچی نیست. طرح پی درپی بحران های زناشویی، معضلات اقتصادی، بحران های زیستی و...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر