English
اطلاعات و اخبار تازه از جشنوارهٔ پروین: داریوش مهرجویی و علی معلم داور شدند
۱۳۹۱/۱۱/۲۸ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

اطلاعات و اخبار تازه از جشنوارهٔ پروین: داریوش مهرجویی و علی معلم داور شدند

جشنواره فیلم پروین اعتصامی با حمایت همه جانب سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وجود مشكلات مالی برگزار می شود.

به گزارش کافه سینما به نقل از باشگاه خبرنگاران در نشست خبری هفتمین جشنواره ملی و سومین جشنواره بین المللی فیلم پروین اعتصامی با حضور مازیار رضاخانی دبیر جشنواره و فرناز قیصری پور دبیر اجرایی و بخش بین الملل در تالار ایران شمس برگزار شد.

در ابتدای نشست مازیار رضاخانی دبیر جشنواره در خصوص رویكرد “پروین اعتصامی” و حمایت های وزیر ارشاد گفت: با توجه به حمایت های جواد شمقدری از جشنواره پروین اعتصامی در دوره های گذشته امسال با وجود كمبود بودجه از سازمان سینمایی سید محمد حسینی وزیر ارشاد به طور مستقیم از جشنواره پروین اعتصامی حمایت می كند و به گفته وی پروین اعتصامی مهم ترین جشنواره با رویكرد موضوع زنان است.

وی ادامه داد: امسال نیز بدون هیچ گونه وقفه در اجرا این دوره از 30 بهمن تا چهار اسفند ماه در سینما تك موزه هنرهای معاصر برگزار می شود و علاوه بر حمایت وزیر ارشاد، حامیان دیگری همچون اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، ا نجمن خدمات فرهنگی ایرانیان امور بانوان شهرداری تهران اضافه شده اند.

رضاخانی در خصوص حضور چشم گیر زنان فیلم ساز عنوان كرد: در شش دوره گذشته 844 فیلم ساز زن ثبت نام كردند و از این میان 407 نفر از یك تا سه فیلم و 437 نفر از چهار تا 11 فیلم برای دوره های پیشین این جشنواره ارسال كرده اند كه این تعداد فیلم ساز زن در دنیا بی نظیر است.

وی در خصوص عملكرد جشنواره در دوره های گذشته افزود: اعتمادسازی و جلب رضایت فیلم سازان صاحب نام برای ساخت فیلم های كوتاه و مستند در راستای اهداف جشنواره فیلم پروین اعتصامی، حضور فیلم سازان مرد با فیلم های كوتاه و مستند با موضوع زنان، بررسی موضوعات مربوط به زنان جامعه از دو نگاه مرد و زن فیلم ساز، جذب بانوان فیلم ساز نسبت به مردها و قدردانی از دو استاد ادبیات، پنج پرستار زن دفاع مقدس از جمله برنامه های این دوره برگزاری است.

رضاخانی در ادامه در خصوص جوایز جشنواره نیز اظهارداشت: جوایز این دوره با وجود تمام مشكلات مالی كاهش نداشته است و جایزه اختصاصی جشنواره به بهترین نام گذاری فیلم بر اساس تم، محتوا و ساختار فیلم به نام “شاعر عالی قدر” اهدا خواهد شد.

دبیر جشنواره ادامه داد: در این دوره بیش از 800 اثر از سراسر كشور در گونه های مختلف داستانی، پویا نمایی، مستند و تجربه به دبیرخانه ارسال شده كه اعضای هیئت انتخاب متشكل از فرهاد ورهرام، علیرضا گلپایگانی، شهروز توكل، پریوش نظریه و فرجان اشرفی زاده 101 فیلم را در بخش مسابقه انتخاب كردند.

وی در خصوص تقدیر از هنرمندان و بزرگان سینما اظهار داشت: در دوره های گذشته داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی و لیلا حاتمی تقدیر شد و امسال نیز با نظرسنجی های انجام شده، امسال نیز رقابت میان ترانه علیدوستی، لیلا حاتمی و نگار جواهریان بوده است كه در مراسم اختتامیه به برگزیده هدایی اهدا می شود.

رضاخانی، در خصوص هیئت داوران بخش بین الملل خاطرنشان كرد: هیئت داوران بخش بین الملل داریوش مهرجویی علی معلم و علی اسفندیاری مستند و داوران بخش ملی نیز با توجه به محدودیت ها از اعلام اسامی آن ها معذوریم كه در پایان اختتامیه معرفی خواهند شد.

 

آثار راه یافته به بخش مسابقه به شرح زیر می باشند:

 

در بخش نیلوفر زرین 65 فیلم شامل 22 اثر داستانی ، 13 اثر مستند 7 اثر تجربی و 23 اثر پویانمایی در حالی به نمایش در خواهند آمد كه 48 فیلم توسط فیلمسازان زن و 17 فیلم توسط فیلم سازان مرد ساخته شده است .

در بخش ویژه 9 فیلم حضور دارند كه شامل 6 فیلم مستند و 3 فیلم داستانی است .

در بخش نگاه نو با موضوع “زنان قهرمان ایرانی در عرصه های ورزش ،دانش ، پژوهش، فلسفه،علوم دینی و تربیتی، فرهنگ و هنر و اسطوره های انقلاب و دفاع مقدس ” 5 فیلم مستند به نمایش در خواهند آمد.

در بخش ویژه پیامبر اعظم ( ص) با موضوع ” سیره نبوی ” 12 فیلم پویانمایی به نمایش در خواهد آمد.

در بخش پروین اعتصامی با موضوع ” اشعار و اندیشه های بانو پروین اعتصامی” 5 فیلم به نمایش در خواهند آمد.

ویژگی های این دوره از جشنواره حضور 71 اثر از شهر تهران ، حضور بیش از 45 فیلمساز زن در بخش مسابقه جشنواره و نیز نمایش 25 ساعت فیلم در روز های برگزاری جشنواره است.

 

معرفی بخش های مختلف جشنواره:

 

مسابقه سینمای ایران:

این دوره از جشنواره فیلم ” پروین اعتصامی” در بخش های زیر برگزار می شود:

بخش نیلوفر زرین : مختص زنان فیلم ساز با موضوع آزاد و مردان فیلم ساز با موضوع زن

بخش نیلوفر سیمین : مختص زنان فعال در رشته های تخصصی سینما از دست اندركاران فیلم های شركت كننده در بخش نیلوفر زرین

بخش ویژه : با موضوع ” نقش زن در اقتصاد خانواده ” و ” زنان سرپرست خانوار ”

بخش نگاه نو : با موضوع ” نقش زن در تحكیم بنیاد خانواده ” و ” تاثیر مادر ایرانی – اسلامی در تربیت فرزندان”

بخش پروین اعتصامی: با موضوع “اشعار و اندیشه های بانو پروین اعتصامی”

بخشبانوی قهرمان ایرانی: ایرانی با موضوع “زنان قهرمان ایرانی در عرصه های ورزش، دانش، پژوهش، فلسفه،علوم دینی و تربیتی، فرهنگ و هنر و اسطوره های انقلاب و دفاع مقدس”

بخش ویژه پیامبر اعظم (ص): با موضوع ” سیره نبوی ”

 

مسابقه بین الملل:

این بخش با موضوع” اهمیت خانواده از منظر ادیان توحیدی ” در 3 بخش، ویژه ( با موضوع ” اشعار و اندیشه های بانو پروین اعتصامی” ) جایزه بزرگ و بهترین فیلم برگزار می شود.

 

دستاوردهای بخش مسابقه بین الملل:

ارسال بیش از 400 اثر از بیش از 22 كشور جهان به دبیر خانه جشنواره كه از جمله آنها می توان به آمریكا، ایرلند، رومانی، هلند، فنلاند، اسپانیا، استرالیا، انگلستان، دانمارك، جمهوری چك، ژاپن، لبنان، هند، و یمن و كشورها همسایه از جمله عربستان، تركیه، ارمنستان و تاجیكستان اشاره داشت.

 

نظرسنجی جشنواره فیلم پروین اعتصامی

نظرسنجی این دوره از جشنواره فیلم پروین اعتصامی با این پرسش كه” به نظز شما كدام بازیگر زن سینمای ایران ( نسل دوم و سوم) در ایفای نقش های متفاوت، از بیش از 60 چهره فرهنگی و هنری صورت گرفته است كه نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد و در این میان ترانه علیدوستی ، لیلا حاتمی و نگار جواهریان بالاترین امتیاز را كسب كردند.

 

مراسم افتتاحیه :

آیین افتتاحیه هفتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی یكشنبه 29 بهمن ماه در محل سینما تك موزه های معاصر ایران با حضور چهره های فرهنگی و سینمایی و اهالی رسانه راس ساعت 18 برگزار می شود.

نمایش فیلم های این دوره از جشنواره فیلم پروین اعتصامی از تاریخ 30 بهمن ماه الی 3 اسفند ماه از ساعت 9:30 الی 20 در سینما تك موزه های معاصر ایران برپا می شود.

 

مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان :

آیین اختتاحیه هفتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی جمعه 4 اسفند ماه راس ساعت 18 در سالن آفتاب تالار ایوان شمس با حضور وزیر ارشاد و مسولان سینمایی و اهالی فرهنگ و هنر رسانه برگزار خواهد شد.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۶/۰۲/۰۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

ادامه انتشار میراث علی معلم در غیاب او/ بیانیه رسمی «دنیای تصویر»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در متن این اطلاعیه مجله «دنیای تصویر» که با عنوان «و کشتی به راهش ادامه خواهد داد …» منتشر شده، آمده است: «چند روز مانده به سال جدید، در بهاری که برای ما شبیه خزان بود، «دنیای تصویر»، علی معلم را از دست داد. در تمام این مدت‌ها بارها از ما پرسیدید که بعد از او چه می‌شود و سرنوشت مجله چه خواهد بود؟ حتما می‌دانید، علی معلم فراتر از تاسیس یک مجله یا به راه انداختن جشن سینمایی حافظ، خانواده‌ای را ساخت به وسعت دنیای تصویر و مهم‌ترین میراث‌اش چیزی نبود جز خرد و بینش، اراده و پایمردی، مهر و دوستی. پس خانواده‌ «دنیای تصویر» با امیدی تازه و ایمانی محکم می‌کوشد تا حافظ این میراث...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم چهارشنبه ۲۵ اسفند به خاک سپرده می‌شود

آی سینما: در حالی که درگذشت علی معلم منتقد و تهیه کننده سینما با بهت و ناباوری رسانه‌ها و سینماگران مواجه شده است، زمان برگزاری مراسم تشییع و خاک‌سپاری او اعلام شد. او که امروز در دفتر خود بر اثر حمله قلبی درگذشت، قرار است ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۲۵ اسفند از مقابل ساختمان شماره ۲ خانه سینما تشییع و سپس در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شود. همچنین به گزارش ایسنا قرار است روز جمعه ۲۷ اسفند مراسم یابود او از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برپا شود. درگذشت این چهره شناخته شده سینما و رسانه که از دو دهه پیش مجله «دنیای تصویر» را منتشر می‌کرد، بازتاب گسترده‌ای داشت و تعداد قابل توجهی از...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم درگذشت

سینما به ما یاد داده که زندگی یعنی لحظات توامان شادی و غم، ولی هرگز فکر نمی‌کردیم روزی برسد که قرار باشد بدترین خبر ممکن را در «دنیای تصویر» منتشر کنیم. دقایقی قبل علی معلم، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، بنیان‌گذار جشن سینمایی تلویزیونی حافظ، مدرس، مجری و برنامه‌ساز و تهیه‌کننده‌ی سینما در سن ۵۴ سالگی و در پی حملۀ قلبی، دار فانی را وداع گفت. علی معلم سال ۱۳۴۱ در دامغان متولد شد. در رشته‌ی سینما تحصیل کرد، در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در سال ۷۱ با تاسیس ماهنامه «دنیای تصویر» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد. معلم که به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 272 منتشر شد

دنیای تصویر 272 منتشر شد دویست و هفتادودومین شماره دنیای تصویر در آستانة سال نو منتشر شد. در این شماره، علاوه بر جداول کامل تولید و فروش، پرفروشترین فیلمها، پولسازترین بازیگران، محبوبترین ژانرها، پرمخاطب سالنها و موفق ترین پخشکنندهها نیز معرفی شدهاند. معرفی چهرههای مهم سینمایی سال 95 (از جمله، اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی، عباس کیارستمی، حسن فتحی، مهران مدیری، مانی حقیقی، لیلا حاتمی، کیانوش عیاری، مسعود کیمیایی و…) از دیگر بخشهای این شماره است. بخش ویژه این شماره به بررسی جشنواره فیلم فجر و فیلمهای آن از نگاه منتقدان و نویسندگان سینمایی اختصاص دارد. در بخش گفتگو نیز، میزگردی خواندنی با حضور شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم: امیدوارم حسن فتحی کارگردان «کنتس سلما» شود/ ساخت در نیمه دوم ۹۶

معلم تهیه کننده سینما که مدتی پیش پروانه ساخت «کنتس سلما» را دریافت کرده است، گفت: هنوز برنامه ای برای ساخت «کنتس سلما» نداریم، تا پیش از این قرار بود تا حسن فتحی کارگردان این پروژه به ما اطلاع دهد که چه زمانی می تواند فیلم را جلوی دوربین ببرد. وی ادامه داد: از ابتدا قرار بود بعد از پایان ساخت سریال «شهرزاد» تولید «کنتس سلما» آغاز شود، اما همچنان هیچ خبری از وضعیت «شهرزاد» و زمان به پایان رسیدن آن نیست. این تهیه کننده سینما توضیح داد: بی شک در سال ۹۶ و در ۳ ماه دوم سال «کنتس سلما» جلوی دوربین می رود، اما اینکه حسن فتحی به عنوان کارگردان بتواند با ما همکاری کند یا خیر، بستگی به خود این کارگردان دارد. معلم در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 271 منتشر شد

با انتشار دویست و هفتادویکمین شماره، دنیای تصویر وارد بیست و پنجمین سال انتشار خود شد. در این شماره 44 فیلم های ایرانی حاضر در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر معرفی شده اند. کد کیوآر هر فیلم این امکان را به شما میدهد که مستقیما از روی صفحه مجله، به لینک سایت دنیای تصویر متصل شده و برنامه نمایش فیلم را به همراه آنونس آن مشاهده کنید. شش گفتگو با فیلمسازان حاضر در جشنواره، از جمله مسعود کیمیایی، یکی دیگر از بخشهای خواندنی این شماره مجله است. در بخش برداشت بلند، پرونده فیلم «ستیغ هکسا» اثر تحسینشده مل گیبسون را به همراه گفتگو با بازیگر و سازندگان آن خواهید خواند. گزیده ای از مطالب این شماره عبارتند از: در...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر