English
برای مجمع عمومی سیفژ سفر سینماگران ایرانی به چین
۱۳۹۳/۰۲/۱۳ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

برای مجمع عمومی سیفژ سفر سینماگران ایرانی به چین

محسن چینی‌فروشان، فرشته طائرپور، علی معلم، پوران درخشنده، رسول صدرعاملی‌، فریال بهزاد، هانیه عسکری و الهام شیروانی، جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان بین‌المللی «سیفژ» به پکن سفر می‌کنند.

چینی‌فروشان که از چند سال قبل با انتقال دفتر مرکزی سازمان «سیفژ» به ایران، دبیر کلی این دفتر را بر عهده دارد در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ضمن تایید این خبر گفت: مجمع عمومی «سیفژ» هر دو سال یکبار در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود و امسال کشور چین در شهر پکن، میزبان نمایندگان کشورهای مختلف عضو این سازمان است.

او با اشاره به اینکه سازمان «سیفژ» بیش از 90 عضو از حدود 50 کشور جهان دارد، توضیح داد: در واقع تعداد اعضای ایرانی عضو این تشکل بین‌المللی، بیش از افرادی است که برای حضور در اجلاس چین از آنها نام برده شد و ایران با توجه به اعتباری که در عرصه سینمای کودک کسب کرده، در حال حاضر بیشترین تعداد اعضا را در میان کشورهای عضو دارد.

دبیر کل «سیفژ» همچنین اضافه کرد: با توجه به تصمیم مشترک اعضای ایرانی سیفژ در آخرین گردهمایی‌شان در دفتر سازمان، قرارست این بار علی معلم برای عضویت در هیئت رئیسه سیفژ نامزد شود و در اجلاس پکن، به جز انتخاب اعضای هیات رئیسه و همچنین رئیس جدید، برنامه‌های آینده سیفژ و نیز محل برگزاری مجمع عمومی بعدی نیز مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار بگیرد. در این دوره از انتخابات، دو نماینده از کشورهای چین و لهستان که هردو ریاست جشنواره‌های کودک کشور خود را برعهده دارند، نامزد پست ریاست سیفژ هستند.

چینی فروشان همچنین با اشاره به اینکه این سازمان با سابقه بیش از 55 سال فعالیت، ظرفیت خوبی برای توجه به سینمای کودک در همه کشورهای عضو خود از جمله ایران داشته‌ و باید حمایت بیشتری از آن صورت گیرد‌، از “کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان” و نیز “شهرداری تهران” برای پشتیبانی‌هایی که از استقرار دفتر مرکزی سیفژ در ایران داشته‌اند، قدردانی کرد.

او همچنین خاطرنشان کرد: صحبت‌هایی با جناب دکتر ایوبی، رئیس سازمان سینمایی برای تعامل بیشتر با این نهاد بین‌المللی صورت گرفته که امیدواریم به نتیجه برسد.

چینی‌فروشان در پایان مطرح کرد: همزمان با برگزاری مجمع عمومی «سیفژ» در پکن، دو سمینار با موضوع‌های «چگونه برای کودکان فیلم بسازیم؟» و «چگونه کودکان را به فیلم دیدن عادت دهیم؟» برای اعضای سیفژ، فیلمسازان فیلمهای کودک و دانشجویان رشته سینما برگزار خواهد شد که از ایران فرشته طائرپور در یکی از این سمینارها سخنرانی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، سیفژ، مرکز بین‌المللی فیلمسازان کودک وابسته به یونسکو است که تا سالها دفتر مرکزی آن در کانادا مستقر بوده و اکثر فستیوال‌های معتبر کودک در جهان و فیلمسازان متخصص (حقیقی یا حقوقی) در این حوزه و یا کارشناسانی که در زمینه سینمای کودک فعالیت داشته‌اند، عضو آن هستند.

از 23 سال پیش تعداد معدودی از دست‌اندرکاران حقیقی و حقوقی سینمای کودک در ایران به عضویت سیفژ درآمدند که از میان آنها می‌توان به فرشته طائرپور، محسن چینی‌فروشان و وحید نیکخواه آزاد اشاره کرد.

“جشنواره فیلم‌های کودک اصفهان”، “کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان”، “خانه ادبیات و هنر کودکان” و “جشنواره فیلم رشد” نیز از اعضای حقوقی این سازمان در آن سالها به شمار می‌آیند. به مرور و با استقبال سایر دست‌اندرکاران سینمای کودک، تعداد اعضای ایرانی سیفژ افزایش یافت تا جایی که در حال حاضر بیش از دوازده عضو ایرانی (حقیقی و حقوقی) در این سازمان بین‌المللی حضور دارند.

چهارده سال پیش مجمع عمومی “سیفژ” ، فرشته طائرپور را به طور غیابی بعنوان یکی از اعضای هیأت‌رییسه خود برگزید و برای اولین‌بار در سابقه این تشکل، نماینده‌ای از ایران وارد هسته مدیریتی این مرکز شد.

پس از طائرپور این کرسی همچنان توسط اعضای ایرانی حفظ شد و با انتخاب امیر اسفندیاری (از فارابی) و پس از وی محسن چینی‌فروشان (ریاست وقت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) تاکنون، این موقعیت برای سینمای کودک ایران محفوظ مانده است.

هفت سال پیش برای اولین‌بار اجلاس عمومی سیفژ، همزمان با 50 سالگی تاسیس آن، توسط “کانون پرورش فکری کودکان” در ایران برگزار شد و موفقیت‌های چشم‌گیر ایران در میزبانی این اجلاس، موجب شد که با اکثریت مطلق آرا، دفتر مرکزی سیفژ از آن تاریخ به ایران منتقل شود و محسن چینی‌فروشان دبیرکلی آنرا بر عهده گیرد.131-66

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۶/۰۲/۰۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

ادامه انتشار میراث علی معلم در غیاب او/ بیانیه رسمی «دنیای تصویر»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در متن این اطلاعیه مجله «دنیای تصویر» که با عنوان «و کشتی به راهش ادامه خواهد داد …» منتشر شده، آمده است: «چند روز مانده به سال جدید، در بهاری که برای ما شبیه خزان بود، «دنیای تصویر»، علی معلم را از دست داد. در تمام این مدت‌ها بارها از ما پرسیدید که بعد از او چه می‌شود و سرنوشت مجله چه خواهد بود؟ حتما می‌دانید، علی معلم فراتر از تاسیس یک مجله یا به راه انداختن جشن سینمایی حافظ، خانواده‌ای را ساخت به وسعت دنیای تصویر و مهم‌ترین میراث‌اش چیزی نبود جز خرد و بینش، اراده و پایمردی، مهر و دوستی. پس خانواده‌ «دنیای تصویر» با امیدی تازه و ایمانی محکم می‌کوشد تا حافظ این میراث...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم چهارشنبه ۲۵ اسفند به خاک سپرده می‌شود

آی سینما: در حالی که درگذشت علی معلم منتقد و تهیه کننده سینما با بهت و ناباوری رسانه‌ها و سینماگران مواجه شده است، زمان برگزاری مراسم تشییع و خاک‌سپاری او اعلام شد. او که امروز در دفتر خود بر اثر حمله قلبی درگذشت، قرار است ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۲۵ اسفند از مقابل ساختمان شماره ۲ خانه سینما تشییع و سپس در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شود. همچنین به گزارش ایسنا قرار است روز جمعه ۲۷ اسفند مراسم یابود او از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برپا شود. درگذشت این چهره شناخته شده سینما و رسانه که از دو دهه پیش مجله «دنیای تصویر» را منتشر می‌کرد، بازتاب گسترده‌ای داشت و تعداد قابل توجهی از...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم درگذشت

سینما به ما یاد داده که زندگی یعنی لحظات توامان شادی و غم، ولی هرگز فکر نمی‌کردیم روزی برسد که قرار باشد بدترین خبر ممکن را در «دنیای تصویر» منتشر کنیم. دقایقی قبل علی معلم، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، بنیان‌گذار جشن سینمایی تلویزیونی حافظ، مدرس، مجری و برنامه‌ساز و تهیه‌کننده‌ی سینما در سن ۵۴ سالگی و در پی حملۀ قلبی، دار فانی را وداع گفت. علی معلم سال ۱۳۴۱ در دامغان متولد شد. در رشته‌ی سینما تحصیل کرد، در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در سال ۷۱ با تاسیس ماهنامه «دنیای تصویر» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد. معلم که به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 272 منتشر شد

دنیای تصویر 272 منتشر شد دویست و هفتادودومین شماره دنیای تصویر در آستانة سال نو منتشر شد. در این شماره، علاوه بر جداول کامل تولید و فروش، پرفروشترین فیلمها، پولسازترین بازیگران، محبوبترین ژانرها، پرمخاطب سالنها و موفق ترین پخشکنندهها نیز معرفی شدهاند. معرفی چهرههای مهم سینمایی سال 95 (از جمله، اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی، عباس کیارستمی، حسن فتحی، مهران مدیری، مانی حقیقی، لیلا حاتمی، کیانوش عیاری، مسعود کیمیایی و…) از دیگر بخشهای این شماره است. بخش ویژه این شماره به بررسی جشنواره فیلم فجر و فیلمهای آن از نگاه منتقدان و نویسندگان سینمایی اختصاص دارد. در بخش گفتگو نیز، میزگردی خواندنی با حضور شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم: امیدوارم حسن فتحی کارگردان «کنتس سلما» شود/ ساخت در نیمه دوم ۹۶

معلم تهیه کننده سینما که مدتی پیش پروانه ساخت «کنتس سلما» را دریافت کرده است، گفت: هنوز برنامه ای برای ساخت «کنتس سلما» نداریم، تا پیش از این قرار بود تا حسن فتحی کارگردان این پروژه به ما اطلاع دهد که چه زمانی می تواند فیلم را جلوی دوربین ببرد. وی ادامه داد: از ابتدا قرار بود بعد از پایان ساخت سریال «شهرزاد» تولید «کنتس سلما» آغاز شود، اما همچنان هیچ خبری از وضعیت «شهرزاد» و زمان به پایان رسیدن آن نیست. این تهیه کننده سینما توضیح داد: بی شک در سال ۹۶ و در ۳ ماه دوم سال «کنتس سلما» جلوی دوربین می رود، اما اینکه حسن فتحی به عنوان کارگردان بتواند با ما همکاری کند یا خیر، بستگی به خود این کارگردان دارد. معلم در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 271 منتشر شد

با انتشار دویست و هفتادویکمین شماره، دنیای تصویر وارد بیست و پنجمین سال انتشار خود شد. در این شماره 44 فیلم های ایرانی حاضر در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر معرفی شده اند. کد کیوآر هر فیلم این امکان را به شما میدهد که مستقیما از روی صفحه مجله، به لینک سایت دنیای تصویر متصل شده و برنامه نمایش فیلم را به همراه آنونس آن مشاهده کنید. شش گفتگو با فیلمسازان حاضر در جشنواره، از جمله مسعود کیمیایی، یکی دیگر از بخشهای خواندنی این شماره مجله است. در بخش برداشت بلند، پرونده فیلم «ستیغ هکسا» اثر تحسینشده مل گیبسون را به همراه گفتگو با بازیگر و سازندگان آن خواهید خواند. گزیده ای از مطالب این شماره عبارتند از: در...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر