English
در مهمانی بزرگ اهدای جوایز چهاردهمین جشن «حافظ» مطرح شد  معلم: «حافظ» الگوی اصیل سینماگر ایرانی‌ست
۱۳۹۳/۰۴/۰۱ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

در مهمانی بزرگ اهدای جوایز چهاردهمین جشن «حافظ» مطرح شد معلم: «حافظ» الگوی اصیل سینماگر ایرانی‌ست

مهمانی بزرگ اهدای جوایز چهاردهمین جشن سینمایی/ تلویزیونی «حافظ دنیای تصویر چهارشنبه شب در رستوران «لئون» مجموعه سام سنتر با حضور برگزیدکان این جشن برگزار شد.

در ابتدای این مراسم «آذر معماریان» مدیر اجرایی جشن «حافظ» و مدیر تبلیغات «دنیای تصویر» جوایز برگزیدگان را که شامل 4 سکه بهار آزادی، بیمه عمر 20 ساله(بیمه حافظ)، اقامت دوروزه در شیراز(آژانس تعطیلات)، یک عدد ساعت چروتی(دایا سیستم) و یک بسته عطر و ادکلن(فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایلند) بود را در اختیار برگزیدگان قرار داد و بعد از صرف شام، «علی معلم» طراح و بنیانگذار جشن «حافظ» دقایقی به سخنرانی پرداخت.

«علی معلم» ضمن اعلام تبریک به برگزیدگان و خوش‌آمدگویی به مهمانان گفت: به «اصغر فرهادی» خوش آمد می‌گویم که نتوانست در جشن ما حاضر باشد و امیدوارم مثل همه سینماگران خوب ما، سال های سال کارهای خوب انجام دهد و اسم ایران را در سطح جهان بهتر مطرح کنند. همین‌طور به همه بازیگران، کارگردانان، فیلمبرداران و هنرمندان، که در اینجا حضور دارند و همه‌گی جزو هنرمندان شایسته این سرزمین هستند خوش آمد می‌گویم. هنرمندانی که برای بازی بزرگ‌شان، زمین مناسبی در اختیارشان نیست و انگار مشغول بازی گل کوجیک هستند. امیدوارم اجازه دهند این زمین‌های کوچک به استادیوم‌های بزرگ تبدیل شود. چون فکر می‌کنم ملت ما شایسته‌گی حضور در صحنه‌های دیگر حوزه فرهنکی را دارد.

وی در ادامه با توضیح این نکته که نام حضرت «حافظ» به عنوان هنرمندی اصیل و یگانه در جشن حافظ مطرح است و نه صرفا به عنوان یک شاعر برجسته، گفت: واقعیت این است که کارهای این جشن از توان دفتر کوچک ما خارج است و واقعا نام متبرک حضرت حافظ نگهدارنده مراسم ماست. ما اسم حضرت حافظ را جون شاعر بزرگی‌ست نمی‌آوریم، ما شعرای بزرگ دیگری هم در ایران داریم که در اندازه و جایگاه هم هستند. مثل سعدی، مولانا، فردوسی. حافظ در چنان جایگاهی قرار دارد که وامدار هیچ منتقد، تحلیل‌گر و مفسری نیست تا او را به دیگران بشناساند.به نوعی او دستگاه نشر خودش است و به همین علت، گرچه دست‌مان به دامان حافظ نمی‌رسد اما می توانیم حافظ را به عنوان الگویی برای سینماگران و سینمای ایران بدانیم.

مدیرمسئول ماهنامه «دنیای تصویر» تاکید کرد: برای دوستانی که برخی اوقات از ما می‌پرسند؛ چرا جایزه «دنیای تصویر» به نام برخی سینماگران بزرگ نیست، مجبورم به جند نکته اشاره کنم؛ حافظ تنها کسی‌ست که در هیچ دوره‌ای از خواندن اشعارش نه احساس کهنه‌گی می‌کنید و نه بحث زمان در آن مطرح است و تنها کسی‌ست که اشعارش با حفظ اعتقاد کامل، ترجمانی‌ست از کلیت قرآن و این اشعار به تمام گفتمان و احوالات افرادی که حافظ را می‌خوانند راه پیدا می‌کند؛ یعنی مخاطب خاصی ندارد و مخاطب خاص و عام برای او مطرح است. او به هیچ سمتی نمی‌لغزد تا مخاطب یا گروهی را از دست بدهد. این همان کاری‌ست که سینما می‌تواند به بهترین شکل‌اش آن را انجام دهد. به همین علت داوری ما در جشن، صرفا در ابعاد سینما نیست، بلکه همان چیزی‌ست که از الگوی حافظ می‌گیریم. یعنی هنرمند یا اثری که میان خاص و عام به یک معنا مطرح است را مد نظر قرار می‌دهیم.

«علی معلم» ادامه داد: حافظ به سرچشمه وحی وصل است و از طبقه خاصی سخن نمی‌گوید.، از خلق و خلقت در کلیت آن سحن می‌‌‌‌‌‌‌‌گوید و وامدار هیچ دستگاه حکومتی نیست. کسی‌ست که توسط مردم و در خانه‌های‌شان حفظ شده و هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که حافظ در دوره من بزرگ شده است. اگر درباره فردوسی صحبت می‌کنیم که شاهنامه را به سفارش سلطان محمود غزنوی سروده و کاری‌ست برابر با کل سلسله غزنویان؛ حضرت حافظ به همین معنا هم از کسی سفارشی نگرفته و تنها هنرمندی‌ست که از او فقط یک کتاب باقی مانده در حالی که حرف‌ها و سخن‌های بسیاری داشته. و مثل ما نیست که چهارصد جلد از خاطرات مان را منتشر می‌کنیم. یک کتاب و هر صفحه و هر بیت آن شاهکار. یک کتاب و همه عالی. یک کتاب؛ هم دوست داشتنی و هم به شدت تحسین برانگیز.

تهیه‌کننده پروژه ملی «کوروش کبیر» با اشاره به باقی ماندن مزار کوروش بعد از 2500 سال، افزود: آدم‌ها را می‌توان از روی مزارشان شناخت؛ برخی در این مملکت شاه بوده اند اما در این سرزمین باقی نمانده‌اند و این نشانه است. در دوران هخامنشی مزار شاهان در غارها بوده، اما کوروش تنها پادشاه ایرانی ست که مقبره جداگانه دارد. نکته جالب اینجاست که می دانسته چه کسانی می‌آیند و روی سنگ قبر نوشته شده؛ کسی که به اینجا می آیی.در اینجا من خفته‌ام، طمع بر این تکه خاک میر. مقبره خواجه حافظ شیراز هم او را توضیح می‌دهد. تمامی عشاق ، تمام کسانی که حالشان خوب است و کسانی که می‌خواهند حالشان خوب شود و شادمانند، زیباترین افراد و زیباترین اذهان در اطراف مقبره هستند. هیچ آدمی با قهر و عصبانیت در اطراف آنجا نمی‌بینید.جز گل و عشق در این مقبره چیزی نیست.

معلم با اشاره به لزوم تاثیرپذیری هترمندان از حضرت «حافظ» ادامه داد: اگر حد نهایت هنر این سرزمین حضرت حافظ است پس ما هم رفتاری منبعث از رفتار او داشته باشیم. حرف مان متعلق به همه زمان ها باشد..به منبعی متصل شویم که کرامتش کم نیست. حافظ تنها شاعری‌ست که وقتی از خودش تعریف می‌کند حیرت انگیز است. «صبحدم از عرش می‌آمد خروشی عقل گفت/ قدسیان گویی که شعر حافظ از بر می‌کنند»..همه شاعرها از خودشان تعریف کرده اند. ولی تا کنون شاعری دیده‌اید که اینگونه از خودش تعریف کند؟ یعنی حافظ می‌دانست که چه می‌گوید و می‌دانست که سخن‌اش برای روزگار آن روزها نیست. سخن‌اش تاریخ مصرف ندارد.

وی در پایان با اشاره به فیلم «کمال الملک» و یاد «علی حاتمی» گفت: به کمال الملک می گویند: شما دامن هنر را آلوده کرده اید. جواب می‌دهد: دامان هنر در این مملکت همیشه آلوده بوده؛ از حافظ تا من! و واقعیت این است که دامان هنر اصیل در این مملکت هیچوقت آلوده نبوده و دامان کسانی که از قدرت و مقام‌شان سواستفاده کردند، آلوده بوده، چون هنرمندان اصیل سعی کرده‌اند که زندگی امروز را برای بشر امروز، قابل تحمل‌تر و دوست داشتنی کنند.

در پایان این مراسم، علی معلم از حاضران خواست دسته جمعی تولد «رضا کیانیان» را که با این مراسم همزمان شده بود، تبریک بگویند و بعد از آن «علیرضا قربانی»(برگزیده بهترین ترانه فیلم و سریال) آوازی را با اشعار سعدی خواند و به وی تقدیم کرد.

در این مراسم مسعود کیمیایی، اصغر فرهادی، پریسا بخت آور، داوود میرباقری، عبدالله اسکندری، خسرو دهقان، هیوا مسیح، جواد طوسی، مصطفی رستگاری، مرجانه گلچین، مهدی سلطانی سروستانی، مهراوه شریفی‌نیا، مهران برومند، سید محمد امامی، علیرضا قربانی، عباس بلوندی، محمود کلاری، نورا هاشمی، مهناز افشار، رضا عطاران، بابک حمیدیان، احمد احمدی، لاله اسکندری، فرامرز قریبیان پولاد کیمیایی، اندیشه فولادوند، گلاب آدینه، سیاوش اسعدی، علی اوجی، رعنا آزادی ور، بهاره کیان افشار، علیرضا خمسه، الهام حمیدی، نیوشا ضیغمی، رضا کیانیان ، امیر قادری، امیر حسین رسائل، علیرضا مجمع، مانی باغبانی، محمدرضا لطفی، دکتر حسین خطیبی، دانیال عبادی، حمید کریلی، هومن عشقی، سروش صحت، شهاب عباسی، کوهیار کلاری، محمدرضا علیمردانی و….حضور داشتند.
CD3B0369

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۶/۰۲/۰۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

ادامه انتشار میراث علی معلم در غیاب او/ بیانیه رسمی «دنیای تصویر»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در متن این اطلاعیه مجله «دنیای تصویر» که با عنوان «و کشتی به راهش ادامه خواهد داد …» منتشر شده، آمده است: «چند روز مانده به سال جدید، در بهاری که برای ما شبیه خزان بود، «دنیای تصویر»، علی معلم را از دست داد. در تمام این مدت‌ها بارها از ما پرسیدید که بعد از او چه می‌شود و سرنوشت مجله چه خواهد بود؟ حتما می‌دانید، علی معلم فراتر از تاسیس یک مجله یا به راه انداختن جشن سینمایی حافظ، خانواده‌ای را ساخت به وسعت دنیای تصویر و مهم‌ترین میراث‌اش چیزی نبود جز خرد و بینش، اراده و پایمردی، مهر و دوستی. پس خانواده‌ «دنیای تصویر» با امیدی تازه و ایمانی محکم می‌کوشد تا حافظ این میراث...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم چهارشنبه ۲۵ اسفند به خاک سپرده می‌شود

آی سینما: در حالی که درگذشت علی معلم منتقد و تهیه کننده سینما با بهت و ناباوری رسانه‌ها و سینماگران مواجه شده است، زمان برگزاری مراسم تشییع و خاک‌سپاری او اعلام شد. او که امروز در دفتر خود بر اثر حمله قلبی درگذشت، قرار است ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۲۵ اسفند از مقابل ساختمان شماره ۲ خانه سینما تشییع و سپس در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شود. همچنین به گزارش ایسنا قرار است روز جمعه ۲۷ اسفند مراسم یابود او از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برپا شود. درگذشت این چهره شناخته شده سینما و رسانه که از دو دهه پیش مجله «دنیای تصویر» را منتشر می‌کرد، بازتاب گسترده‌ای داشت و تعداد قابل توجهی از...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم درگذشت

سینما به ما یاد داده که زندگی یعنی لحظات توامان شادی و غم، ولی هرگز فکر نمی‌کردیم روزی برسد که قرار باشد بدترین خبر ممکن را در «دنیای تصویر» منتشر کنیم. دقایقی قبل علی معلم، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، بنیان‌گذار جشن سینمایی تلویزیونی حافظ، مدرس، مجری و برنامه‌ساز و تهیه‌کننده‌ی سینما در سن ۵۴ سالگی و در پی حملۀ قلبی، دار فانی را وداع گفت. علی معلم سال ۱۳۴۱ در دامغان متولد شد. در رشته‌ی سینما تحصیل کرد، در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در سال ۷۱ با تاسیس ماهنامه «دنیای تصویر» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد. معلم که به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 272 منتشر شد

دنیای تصویر 272 منتشر شد دویست و هفتادودومین شماره دنیای تصویر در آستانة سال نو منتشر شد. در این شماره، علاوه بر جداول کامل تولید و فروش، پرفروشترین فیلمها، پولسازترین بازیگران، محبوبترین ژانرها، پرمخاطب سالنها و موفق ترین پخشکنندهها نیز معرفی شدهاند. معرفی چهرههای مهم سینمایی سال 95 (از جمله، اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی، عباس کیارستمی، حسن فتحی، مهران مدیری، مانی حقیقی، لیلا حاتمی، کیانوش عیاری، مسعود کیمیایی و…) از دیگر بخشهای این شماره است. بخش ویژه این شماره به بررسی جشنواره فیلم فجر و فیلمهای آن از نگاه منتقدان و نویسندگان سینمایی اختصاص دارد. در بخش گفتگو نیز، میزگردی خواندنی با حضور شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم: امیدوارم حسن فتحی کارگردان «کنتس سلما» شود/ ساخت در نیمه دوم ۹۶

معلم تهیه کننده سینما که مدتی پیش پروانه ساخت «کنتس سلما» را دریافت کرده است، گفت: هنوز برنامه ای برای ساخت «کنتس سلما» نداریم، تا پیش از این قرار بود تا حسن فتحی کارگردان این پروژه به ما اطلاع دهد که چه زمانی می تواند فیلم را جلوی دوربین ببرد. وی ادامه داد: از ابتدا قرار بود بعد از پایان ساخت سریال «شهرزاد» تولید «کنتس سلما» آغاز شود، اما همچنان هیچ خبری از وضعیت «شهرزاد» و زمان به پایان رسیدن آن نیست. این تهیه کننده سینما توضیح داد: بی شک در سال ۹۶ و در ۳ ماه دوم سال «کنتس سلما» جلوی دوربین می رود، اما اینکه حسن فتحی به عنوان کارگردان بتواند با ما همکاری کند یا خیر، بستگی به خود این کارگردان دارد. معلم در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 271 منتشر شد

با انتشار دویست و هفتادویکمین شماره، دنیای تصویر وارد بیست و پنجمین سال انتشار خود شد. در این شماره 44 فیلم های ایرانی حاضر در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر معرفی شده اند. کد کیوآر هر فیلم این امکان را به شما میدهد که مستقیما از روی صفحه مجله، به لینک سایت دنیای تصویر متصل شده و برنامه نمایش فیلم را به همراه آنونس آن مشاهده کنید. شش گفتگو با فیلمسازان حاضر در جشنواره، از جمله مسعود کیمیایی، یکی دیگر از بخشهای خواندنی این شماره مجله است. در بخش برداشت بلند، پرونده فیلم «ستیغ هکسا» اثر تحسینشده مل گیبسون را به همراه گفتگو با بازیگر و سازندگان آن خواهید خواند. گزیده ای از مطالب این شماره عبارتند از: در...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر