English
در نشست خبری جشن حافظ چه گذشت؟
۱۳۹۵/۰۴/۲۷ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

در نشست خبری جشن حافظ چه گذشت؟

نشست مطبوعاتی شانزدهمین جشن حافظ (دنیای تصویر) با حضور جمعی از اصحاب رسانه در دفتر مجله دنیای تصویر برگزار شد. علی معلم، مدیر و برگزارکننده جشن حافظ درباره سیستم کلی جشن توضیحاتی داد:

«روند و سیستم برگزاری جشن دنیای تصویر با بقیه فستیوال‌ها متفاوت است. در این جشن تمامی آثار به نمایش درآمده در سینما‌ها و تلویزیون توسط هیات داوران رصد می‌شود. در بقیه فستیوال‌ها معمولا فقط یک سری فیلم شانس حضور در جشنواره و قضاوت شدن را پیدا می‌کنند و خیلی از فیلم‌ها فرصت داوردی شدن ندارند. آفت دیگر این مدل فستیوال‌ها در جوایز فنی معمولا اتفاق می‌افتد که یا اطلاع درستی از آن ندارند یا بازخوردی از مخاطب در رابطه با فیلم‌ها دریافت و دیده نشده است. در شانزدهمین جشن حافظ تمامی آثاری که از ابتدای فروردین تا روز آخر اسفند ۹۴ به نمایش درآمدند بررسی شده‌اند. چیزی حدود ۹۰ اثر سینمایی داشتیم که ۲۰ الی ۲۵ فیلم به گروه هنر و تجربه برمی‌گردد. همه این آثار کنار هم مورد بررسی قرار گرفتند. فقط فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» مجید مجیدی به دو دلیل از رقابت کنار گذاشته شد: اول به دلیل احترام به فیلمی که درباره پیامبر اسلام ساخته شده وشان پیامبر تصمیم گرفتیم در رقابت با بقیه فیلم‌ها نباشد و دوم اینکه به هر حال فیلم به لحاظ ابعاد تولیدی فاصله زیادی با بقیه تولیدات سینمای ایران دارد. درنتیجه مقایسه این اثر با سایر فیلم‌های سینمای ایران درست نیست. در فستیوال‌های دیگر هم در بخش‌های غیررقابتی بود و بنظر می‌رسد خواسته عوامل فیلم هم همین‌ باشد. البته در جشن حافظ ما به عوامل کاری نداریم. هر کسی که فیلمش روی پرده سینما رفته و نمایش داده شده مورد داوری قرار می‌گیرد.» معلم درباره بخش تلویزیون هم توضیحاتی داد: «نامزدهای ما از میان ۲۵ سریال و مجموعه نمایش خانگی انتخاب شدند. از بین این آثار چهار اثر «شهرزاد»، «دندون طلا»، «سیگنال موجود نیست» و «عطسه» در شبکه نمایش خانگی توزیع شده بودند. متاسفانه سال پیش تلویزیون کارنامه درخشانی نداشت و بخصوص در زمینه آثار کمدی که خیلی ضعیف ظاهر شد.»
در جشن حافظ یک تندیس به بهترین فیلم مستند به نمایش درآمده در طول سال در گروه هنر و تجربه هم تعلق می‌گیرد که سال گذشته ۱۲ فیلم مستند به نمایش درآمدند و از میان آن‌ها سه فیلم به عنوان نامزد بهترین مستند انتخاب شدند.
معلم درباره جایزه بهترین چهره تلویزیونی که چند سال است به جشن حافظ اضافه شده گفت: «برنامه‌های زیادی از تلویزیون به صورت گفت‌وگو محور پخش می‌شوند اما متاسفانه باز هم شاید برنامه‌های چشمگیری نبودیم. در مورد برنامه «دورهمی» هم سوالاتی پیش آمده که باید بگوییم چون اولین قسمت این برنامه اواخر اسفند ۹۴ پخش شد طبیعتا در داوری ما قرار می‌گرفت. ۹ برنامه جدی گفت‌وگو محور داشتیم که از میان آن‌ها این ۵ فیلم به عنوان نامزد انتخاب شدند. یکی از تاثیرات جشن حافظ جدی شدن برخی از بخش‌های تولیدی است. مثلا همین تندیس بهترین چهره تلویزیونی تاثیر زیادی داشته و سال گذشته حتی شاهد بودیم در فضای مجازی هم برنامه گفت‌وگو محور «دید در شب» تولید شد. یا امسال برنامه «سی و پنج» آقای فریدون جیرانی در فضای مجازی آمد که البته سال آینده مورد داوری قرار خواهد گرفت. امیدوارم با آمدن vod برنامه‌های گفت‌وگو محور بیشتری تولید شوند و رقابتی میان تلویزیون و این فضا‌ها به عنوان شبکه‌های خصوصی به وجود بیاید.»
در مورد جوایز بخش سینما معلم به دو نکته اشاره کرد اول اینکه در جشن حافظ بازیگر زن و مرد نقش اصلی و مکمل نداریم و در عوض به دو بازیگر زن و دو بازیگر مرد جایزه اهدا خواهد شد. معلم دراین‌باره گفت: «به عقیده من همیشه بازیگر خوب داریم و بازیگر بد. نقش اول و دوم معنایی ندارد.»
در مورد نامزدهای بهترین خواننده ترانه تیتراژ هم اضافه کرد: «در سینما ترانه خوب نداشتیم و به همین دلیل امسال هر شش نامزد این بخش از تلویزیون و نمایش خانگی هستند».
علی معلم از دیگر جوایز جشن حافظ به جایزه بهترین دستاورد هنری که مخصوص کلیه رشته‌های فنی است، جایزه ویژه هیات داوران و جایزه یک عمر فعالیت هنری اشاره کرد که این آخری به جمشید هاشم‌پور تعلق می‌گیرد: «هاشم‌پور از بازیگران مهم سینمای ایران است که بخصوص در دهه ۶۰ و ۷۰ بخش مهمی از موفقیت اقتصادی و رابطه سینما با مردم بر دوش او بود. جمشید هاشم‌پور باید خیلی بیشتر از این‌ها قدر می‌دید و از او تجلیل می‌شد. خوشبختانه در جشن حافظ همیشه در این بخش به کسانی جایزه داده شده که کارهای تاثیرگذاری در سینمای ایران انجام داده‌اند از مسعود کیمیایی تا نعمت حقیقی. مرحوم ساموئل خاچیکیان بعد از مرگ در خانه‌اش فقط یک تندیس حافظ داشت و هیچ جای دیگری از ایشان تجلیل نکرده بود. بزرگ‌ترین غم ما این است که جشن حافظ زمان علی حاتمی به وجود نیامده بود چون او شایستگی این را داشت که اولین تندیس حافظ یک عمر فعالیت هنری را دریافت کند.»

اجرای موسیقی توسط علی زندوکیلی، حافظ‌خوانی برای اولین‌بار، دوبله زنده و یک کار مشترک از رضا یزدانی جزو برنامه‌های جنبی جشن حافظ تعریف شده‌اند که امسال حامی اصلی آن شرکت صنایع غذایی بهروز بوده است.
نکته مهم شانزدهمین جشن حافظ اضافه شدن یک جایزه تحت عنوان نشان عباس کیارستمی برای بزرگداشت این کارگردان است. معلم در این رابطه توضیح داد: «برای یادبود عباس کیارستمی در این فرصت کمی که داشتیم بهترین چیزی که بنظرمان رسید یک جایزه جدید متفاوت از تندیس حافظ بود که با عنوان نشان عباس کیارستمی به یک سینماگر جوان در حوزه فیلم کوتاه یا بلند که کار‌هایش واجد نوآوری در سینماست اهدا شود. برای این نشان فقط یک اثر خاص مورد داوری قرار نمی‌گیرد. همان‌طور که کیارستمی صاحب سبک و مکتب بود و مهم‌ترین ویژگی‌اش هم وجه تجربی و نوآورانه کار‌هایش بود و به فیلمسازی جوانان هم علاقه داشت تصمیم داریم در این بخش به فیلمساز جوانی جایزه بدهیم که تشویق شود. در سال‌های آینده که امیدواریم اینجایزه تداوم پیدا کند شاید بشود حتی این نشان را به فیلمسازان بین‌المللی هم داد.»
علی معلم در پایان گفت به دلیل اینکه با از بین رفتن سالن وزارت کشور، به جز برج میلاد هیچ سالن مناسب دیگری برای مراسم وجود ندارد اظهار داشت به دلیل ظرفیت کم برج امسال بلیط فروشی‌ این مراسم خیلی محدود خواهد بود.
جشن حافظ روز بیست و هشتم تیرماه در برج میلاد برگزار می‌شود.
هیات داوران جشن امسال عبارتند از: امیر پوریا، خسرو دهقان، امیرحسین رسائل، جواد طوسی، محمدرضا لطفی، علیرضا مجمع، هیوا مسیح، علی معلم، صوفیا نصرالهی، امیررضا نوری پرتو و امیرهوشنگ هاشمی.
در پایان نشست از پوس‌تر شانزدهمین جشن حافظ که در آن به کیارستمی ادای دین شده، رونمایی شد.

145056

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۶/۰۲/۰۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

ادامه انتشار میراث علی معلم در غیاب او/ بیانیه رسمی «دنیای تصویر»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در متن این اطلاعیه مجله «دنیای تصویر» که با عنوان «و کشتی به راهش ادامه خواهد داد …» منتشر شده، آمده است: «چند روز مانده به سال جدید، در بهاری که برای ما شبیه خزان بود، «دنیای تصویر»، علی معلم را از دست داد. در تمام این مدت‌ها بارها از ما پرسیدید که بعد از او چه می‌شود و سرنوشت مجله چه خواهد بود؟ حتما می‌دانید، علی معلم فراتر از تاسیس یک مجله یا به راه انداختن جشن سینمایی حافظ، خانواده‌ای را ساخت به وسعت دنیای تصویر و مهم‌ترین میراث‌اش چیزی نبود جز خرد و بینش، اراده و پایمردی، مهر و دوستی. پس خانواده‌ «دنیای تصویر» با امیدی تازه و ایمانی محکم می‌کوشد تا حافظ این میراث...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم چهارشنبه ۲۵ اسفند به خاک سپرده می‌شود

آی سینما: در حالی که درگذشت علی معلم منتقد و تهیه کننده سینما با بهت و ناباوری رسانه‌ها و سینماگران مواجه شده است، زمان برگزاری مراسم تشییع و خاک‌سپاری او اعلام شد. او که امروز در دفتر خود بر اثر حمله قلبی درگذشت، قرار است ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۲۵ اسفند از مقابل ساختمان شماره ۲ خانه سینما تشییع و سپس در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شود. همچنین به گزارش ایسنا قرار است روز جمعه ۲۷ اسفند مراسم یابود او از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برپا شود. درگذشت این چهره شناخته شده سینما و رسانه که از دو دهه پیش مجله «دنیای تصویر» را منتشر می‌کرد، بازتاب گسترده‌ای داشت و تعداد قابل توجهی از...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم درگذشت

سینما به ما یاد داده که زندگی یعنی لحظات توامان شادی و غم، ولی هرگز فکر نمی‌کردیم روزی برسد که قرار باشد بدترین خبر ممکن را در «دنیای تصویر» منتشر کنیم. دقایقی قبل علی معلم، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، بنیان‌گذار جشن سینمایی تلویزیونی حافظ، مدرس، مجری و برنامه‌ساز و تهیه‌کننده‌ی سینما در سن ۵۴ سالگی و در پی حملۀ قلبی، دار فانی را وداع گفت. علی معلم سال ۱۳۴۱ در دامغان متولد شد. در رشته‌ی سینما تحصیل کرد، در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در سال ۷۱ با تاسیس ماهنامه «دنیای تصویر» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد. معلم که به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 272 منتشر شد

دنیای تصویر 272 منتشر شد دویست و هفتادودومین شماره دنیای تصویر در آستانة سال نو منتشر شد. در این شماره، علاوه بر جداول کامل تولید و فروش، پرفروشترین فیلمها، پولسازترین بازیگران، محبوبترین ژانرها، پرمخاطب سالنها و موفق ترین پخشکنندهها نیز معرفی شدهاند. معرفی چهرههای مهم سینمایی سال 95 (از جمله، اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی، عباس کیارستمی، حسن فتحی، مهران مدیری، مانی حقیقی، لیلا حاتمی، کیانوش عیاری، مسعود کیمیایی و…) از دیگر بخشهای این شماره است. بخش ویژه این شماره به بررسی جشنواره فیلم فجر و فیلمهای آن از نگاه منتقدان و نویسندگان سینمایی اختصاص دارد. در بخش گفتگو نیز، میزگردی خواندنی با حضور شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم: امیدوارم حسن فتحی کارگردان «کنتس سلما» شود/ ساخت در نیمه دوم ۹۶

معلم تهیه کننده سینما که مدتی پیش پروانه ساخت «کنتس سلما» را دریافت کرده است، گفت: هنوز برنامه ای برای ساخت «کنتس سلما» نداریم، تا پیش از این قرار بود تا حسن فتحی کارگردان این پروژه به ما اطلاع دهد که چه زمانی می تواند فیلم را جلوی دوربین ببرد. وی ادامه داد: از ابتدا قرار بود بعد از پایان ساخت سریال «شهرزاد» تولید «کنتس سلما» آغاز شود، اما همچنان هیچ خبری از وضعیت «شهرزاد» و زمان به پایان رسیدن آن نیست. این تهیه کننده سینما توضیح داد: بی شک در سال ۹۶ و در ۳ ماه دوم سال «کنتس سلما» جلوی دوربین می رود، اما اینکه حسن فتحی به عنوان کارگردان بتواند با ما همکاری کند یا خیر، بستگی به خود این کارگردان دارد. معلم در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 271 منتشر شد

با انتشار دویست و هفتادویکمین شماره، دنیای تصویر وارد بیست و پنجمین سال انتشار خود شد. در این شماره 44 فیلم های ایرانی حاضر در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر معرفی شده اند. کد کیوآر هر فیلم این امکان را به شما میدهد که مستقیما از روی صفحه مجله، به لینک سایت دنیای تصویر متصل شده و برنامه نمایش فیلم را به همراه آنونس آن مشاهده کنید. شش گفتگو با فیلمسازان حاضر در جشنواره، از جمله مسعود کیمیایی، یکی دیگر از بخشهای خواندنی این شماره مجله است. در بخش برداشت بلند، پرونده فیلم «ستیغ هکسا» اثر تحسینشده مل گیبسون را به همراه گفتگو با بازیگر و سازندگان آن خواهید خواند. گزیده ای از مطالب این شماره عبارتند از: در...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر