English
دید حزبی -جناحی برای خبرنگاران سم است/خبرنگار باید استقلال داشته باشد
۱۳۹۲/۰۵/۱۶ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

دید حزبی -جناحی برای خبرنگاران سم است/خبرنگار باید استقلال داشته باشد

علی معلم در گفتگو با برنا:

علی معلم گفت: خبرنگار باید استقلال داشته باشد تا به واسطه آن احساس امنیت کند. مشکل دیگری که در برخی خبرنگاران وجود دارد این است که دید حزبی و جناحی دارند .
علی معلم با اشاره به فرا رسیدن روز خبرنگار به خبرنگار سینمایی برنا گفت: خبرنگاری شغل بسیار حساس و دشواری است ضمن اینکه دنیای خبرنگاری باید نجابت لازم را برای درک مسئولیت‌ها به طور ذاتی داشته باشد.

وی در ادامه افزود: با توجه به موقعیتی سختی که این حرفه در رسانه‌های دیداری، الکترونیکی و چاپی در ایران دارد متاسفانه از نظر مادی و کار حرفه‌ای کمتر می‌توانند اغنا کننده باشند.

مدیرمسئول ماهنامه دنیای تصویر هم‌چنین گفت: نکته دیگر مربوط به   امر و نهی‌های  است که در حوزه خبر وجود دارد که این امر جسارت خبرنگار را زیر سوال می‌برد.

وی ادامه داد: این محدودیت‌ها باعث می‌شود تا حقایق نادیده انگاشته شود و مسائل پیش پا افتاده موضوع بحث باشد. این اتفاق در حوزه فرهنگ و هنر هم افتاده متاسفانه سوژه‌های مورد بحث قرار می‌گیرد که مهم نیستند و دلیل اصلی آن به سرپرست تیم خبرنگاران برمی‌گردد که نقش مهمی در استفاده از توان خبرنگاران دارند.

معلم با بیان این‌که یک نشریه می‌تواند شرایطی ایجاد کند تا فضای کار برای خبرنگاران زیرک فراهم شود توضیح داد: خبرنگاران باید دقت داشته باشند تا مسائل پیرامون خود را پیگیری کنند. به دلیل کاهلی که در این حرفه به وجود آمده است و تعداد سایت‌ها  شده در حالی‌که برخی آن‌ها هیچ گونه کاربردی ندارند زیرا تنها به کپی پیست کردن اکتفا می‌کنند و این کار به هیچ عنوان درست نیست.

وی افزود: این ها اموری هستند که ارزش کار خبرنگار را پایین می آورد درحالی‌که خبرنگار باید به دنبال خبر باشد نه اینکه منتظر خبر بنشیند.

معلم یادآور شد: نکته دیگری که در این حرفه باید به آن توجه شود احترام اجتماعی است که در این حرفه باید رعایت شود که متاسفانه حقوق مادی و احترام اجتماعی برای این شغل وجود ندارد به همین دلیل خبرنگاران باید دو یا سه کار را همزمان انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت مطلوب این است که باید بین 20 تا 40 خبرنگار مشهور داشته باشیم. مشهوراز این نظر که به حوزه کاری خود آنقدر آشنا باشند که اغنا کننده باشد تا آن‌جا که صاحبان جامعه بدانند که خبرنگارها می‌توانند موثر باشند.

معلم همچنین گفت: مشکل دیگری که در برخی خبرنگاران وجود دارد این است که دید حزبی و جناحی دارند که این امر برای خبرنگارن سم است.برخی روزنامه‌ها وجود دارند که بر اساس سلیقه‌شان خبرها را چاپ می‌کنند و از انتشار برخی اخبار بر اساس سلیقه‌شان خودداری می‌کنند به دلیل اینکه آن اخبار در افق فکری شان نمی‌گنجد در حالی‌که باید در این امر عدالت رعایت شود زیرا این امر به خبرنگاران آسیب جدی می‌رساند.

این منتقد سینما یادآور شد: خبرنگار باید آزاد باشد تا سخنان مردم را به منصه ظهور برساند و باید به این نکته توجه داشته باشد که برخوردهای جناحی و کور گروهی به کار خبر و خبرنگاری آسیب می‌زند آن چنان که اگر خبرنگاری از کارش راضی نباشد کیفیت کارش پایین می‌آید بنابراین باید توجه داشت که خبرنگار باید استقلال داشته باشد تا به واسطه آن احساس امنیت کند.

وی با بیان این‌که در طول این سال‌ها تعامل خوبی با خبرنگاران داشته است توضیح داد: من رابطه خوبی با همکاران خودم در سایت و مجله هم دارم به دلیل اینکه احترام زیادی برای این حرفه قائلم و خودم را جز  این حرفه می‌دانم و به دلیل تعلق خاطرم به این حرفه از نظر حرفه‌ای و شخصی سعی می‌کنم اگر لازم باشد راهنمایی کنم و یاری‌گر باشم زیرا فکر می‌کنم خبرنگاران گروه کم توقع و پرکاری هستند.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر