English
علی معلم: سینمای ایران نیازمند تحول است
۱۳۹۲/۰۷/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: سینمای ایران نیازمند تحول است

 

علی معلم روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود : سینمای ایران به نقطه ای رسیده كه نیازمند یك تحول همه جانبه است تا بتواند از نیروی جوان، قدیمی و مجرب در كنار یكدیگراستفاده كند.
وی با بیان اینكه تغییرات باید در سینما اتفاق بیافتد ، گفت: در یك مرحله ای از سینمای ایران قرار گرفتیم كه تجربیات گذشته به تنهایی ما را به جایی نمی برد.
این كارشنای سینما اظهار كرد : در فضای سینمایی كشور حوزه مدیریت دولتی و زیرساختها نیاز به تحول دارد.
وی همچنین گفت: سینمای كودك به عنوان یك گرایش در سینمای ایران درسالهای گذشته دچار بحران زیادی شده است و این وضعیت باید تغییر كند .
این منتقد سینما افزود : وقتی سینمای ایران وارد جریان بازار آزاد و مخاطب نشود بعید است تحولی در سینمای كودك و بزرگسال صورت بگیرد.
وی با بیان اینكه سینمای ایران باید به خواسته های مخاطبان نزدیك شود ،گفت: برای داشتن سینمای قوی بویژه برای كودكان باید به دنبال خواسته های آنان بود .
وی با بیان اینكه با برگزاری جشنواره ها و نمایش چند اثر نمی توان انتظار تحول از سینمای كودك و نوجوان داشت، تاكید كرد: همه این تحولات در روند مدیریتی صحیح اتفاق می افتد كه سینما را از سر شروع كند.
تهیه كننده سینمای ایران گفت: سینما باید تبدیل به نیاز روزمره مردم شود كه اكنون این گونه نیست.
معلم با بیان اینكه انتظارت در بخش فرهنگی خیلی زیاد شده است، گفت:این انتظارات مانند سدی است كه پشت آن آب زیاد جمع شده است و مسوولان جدید نه تنها باید حساب امروز را پس بدهند بلكه باید حساب های دیروز را پرداخت كنند.
وی با بیان اینكه تولید فرهنگی نیاز به یارانه ندارد، گفت: باید زمینه استفاده از فرهنگ را برای مردم فراهم كنیم و وقتی مردم مصرف كننده فرهنگ نباشند در اقتصاد هم شكست می خوریم.
وی گفت: دولت باید ساز و كارهای تولید فرهنگی و پخش آثار فرهنگی را گسترش دهد و به زیر ساخت های فرهنگی توزیع فرهنگ در كشور كمك كند.
وی با بیان اینكه كیفیت از رابطه مخاطب و اثر پدید می آید ، گفت : وقتی سیستم در جای خود قرار بگیرد بخش خصوصی جایگاه خود را پیدا خواهد كرد.
به گفته وی، ریسك پذیری سینما در ایران بسیار بالا رفته است و در این شرایط كمتر عقل سالم اقتصادی وارد سرمایه گذاری فرهنگی می شود.
وی با اشاره به جشنواره بین المللی فیلم های كودكان و نوجوان گفت : معدود جشنواره هایی كه باید حفظ كنیم جشنواره كودك است و دلیل اهمیت جشنواره كودك در این است كه این جشنواره بین المللی است و فیلم فجر ملی است.
وی گفت : در سینمای كودك حجم سرمایه گذاری پایین است و برای رشد نیازمند بودجه های بالاست كه بازدهی داشته باشد.
وی با اشاره به مشكل فیلم نامه، طرح یا ایده در سینمای كودك گفت : مشكل فیلم نامه جهانی است و فقط در ایران نیست و باید ایده های درخشان تر و نیروهای باهوش تر وارد سینما شوند.
بی

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر