English
علی معلم :تلویزیون در کشور ما جریانی کاملا دولتی است که  با موقعیت جهان معاصر در تضاد است.
۱۳۹۳/۰۸/۱۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم :تلویزیون در کشور ما جریانی کاملا دولتی است که با موقعیت جهان معاصر در تضاد است.

علی معلم در گفتگو با شبکه خبری فرهنگ و هنر گفت: 6336 گسترش شبکه‌ها و حجم کارمندان و ساختمان‌های تلویزیون که از زمان علی لاریجانی شروع شد در دوران عزت‌الله ضرغامی هم ادامه داشت تا آنجا که دیگر زمین خالی در محوطه جام جم پیدا نمی‌شود.

علی معلم معتقد است سال‌های پایانی مدیریت ضرغامی در تلویزیون نقش وی کاهش یافت و نقش مدیران میانی و پایین دستی بیشتر شد تا آنجا که امروز معاون سیما عملا تلویزیون را اداره می‌کند.

علی معلم با بیان اینکه برای ارزیابی عملکرد صداوسیما در چند سال گذشته باید به چند محور مقایسه توجه داشت گفت: «نسبت حال به گذشته، نسبت تلویزیون ایران با رسانه‌های جهانی، موفقیت جنبه‌های هنری و رسانه‌ای تلویزیون بدون توجه به این موارد نمی‌تواند به فعالیت‌های تلویزیون نگریست.»

به گزارش خبرنگار شبکه خبری فرهنگ و هنر، وی در ادامه افزود:«تلویزیون در کشور ما جریانی کاملا دولتی است که اساسا با موقعیت جهان معاصر در تضاد است. گسترش شبکه‌ها و حجم کارمندان و ساختمان‌های تلویزیون که از زمان علی لاریجانی شروع شد در دوران عزت‌الله ضرغامی هم ادامه داشت تا آنجا که دیگر زمین خالی در محوطه جام جم پیدا نمی‌شود.»

تهیه‌کننده برنامه «از واژه تا تصویر» همچنین گفت: «فربه شدن بدنه تلویزیون بدون اینکه تفاوتی در نگرش شبکه‌ها موجود باشد روزبه‌روز تلویزیون را ناکارآمدتر کرده است تا آنجا که امروز مردم کمتر تلویزیون می‌بینند درحالیکه گسترش شبکه‌ها باید موجب جذب مخاطب شود.»

وی در ادامه گفت:«بی‌برنامگی، باری به هر جهت بودن و فربه شدن سیستم اداری صداوسیما، تلویزیون را روزبه‌روز بیشتر دچار بیماری وابستگی به بودجه‌های عمومی کرد درحالی که تلویزیون ایران انحصاری است. این حجم آگهی در چند سال اخیر می‌توانست چند شبکه بزرگ خصوصی فعال را بگرداند اما نه تنها اینکار انجام نشد بلکه تلویزیون امروز دچار ورشکستگی فکری، مدیریتی و مالی شده است.»

معلم همچنین خاطرنشان کرد: «عزت‌الله ضرغامی رئیس رسانه ملی در دو سال اول تحولات خوبی در تلویزیون ایجاد کرد اما بعد از آن نقش ضرغامی در مدیریت تلویزیون کمتر شد و درعوض نقش مدیران زیردستی‌اش بیشتر شد تا آنجا که امروز بیشتر معاون اوست که تلویزیون را اداره می‌کند.»

مجری و کارشناس شبکه سه سیما ادامه داد: «یادم می‌آید در جلسه‌ای که در ابتدای ورود ضرغامی به تلویزیون با او داشتیم با صراحت گفتم شما باید چند تلویزیون بزرگ در اتاق کارتان داشته باشید تا شبکه‌های مختلف را رصد کنید و ببینید چه پخش می‌کنید. البته آن زمان تعداد شبکه‌ها کمتر بود و مانند امروز به 20 شبکه نرسیده بود.»

معلم همچنین گفت:«متاسفانه امروز در تلویزیون شاهد هستیم که در یک روز 10 شبکه تلویزیونی یک موضوع را مدنظر قرار می‌دهند و مدیران پایین دستی به دلیل ناآشنا بودن با قواعد رسانه، تلویزیون را دچار مخاطرات بیشتری کرده‌اند.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «در نگرش کلی به دستگاه‌های رسانه‌ای در سطح کلان باید تغییر حاصل شود زیرا نگرش ما یک نگرش قدیمی است که در جهان در حال از بین رفتن است.»

معلم با بیان اینکه مدیریت جدید تلویزیون با چالش‌های زیادی روبرو است، گفت: «ابتدا باید جایگاه تلویزیون به عنوان یک رسانه مستقل و متعلق به مردم تعریف شود متاسفاته امروز تلویزیون یک باج‌دهنده به همه جناح‌ها و تفکرات سیاسی و فرهنگی است و به دلیل اینکه زیرنگاه همه است همه مراکز قدرت به آن فشار می‌آورند و این امر موجب می‌شود تا تلویزیون در بعد رسانه‌ای بسیار شعاری و تبلیغاتی باشد و در بعد سرگرمی نیز محتاط و محافظه‌کار شود.»

وی در ادامه افزود: «باج‌دهی و زیرنفوذ دستگاه‌های قدرت بودن درواقع قوام تلویزیون را پایین می‌آورد و مدیریت جدید باید با این چالش‌ها روبرو شود.»

تهیه‌کننده «تماشاخانه ادب و هنر» همچنین گفت: «ما در این ده سال با دو نوع ضرغامی روبرو شدیم ضرغامی که به قصد تغییردر تلویزیون آمده بود اما آخر کار بریده از تحول و تسلیم شده بود. امیدوارم در نگاه حاکمیتی به موضوع صداوسیما تجدید نظری حاصل شود و اجازه داده شود تا تلویزیون با مدیریت‌های غیرمتمرکز تغییر کند و برای این دستگاه سنگین و ضررده فکری شود در غیر اینصورت تلویزیون مانند یک نمایشگاه بی‌بازدید خواهد بود.»

معلم در ادامه خاطرنشان کرد: «متاسفانه امروز ما شاهد هستیم وقت مفیدی که مخاطب برای دیدن تلویزیون می‌گذارد که حدود 2 تا 3 ساعت است در مناطق شهری عمدتا متمرکز برنامه‌های شبکه‌های خارجی است.»

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر