English
علی معلم: جشنواره فیلم سبز توجه عموم را به محیط زیست جلب کند
۱۳۹۵/۰۲/۰۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: جشنواره فیلم سبز توجه عموم را به محیط زیست جلب کند

تهیه کننده «آل» گفت: به نظرم جشنواره فیلم سبز باید توجه عموم را به موضوع محیط زیست و حفاظت از آن جلب کند و با مشارکت آنها این جشنواره را برگزار کند و من معتقدم موفقیت جشنواره فیلم سبز به جلب توجه جامعه و مشارکت مردم وابسته است.

به گزارش سینماپرس، علی معلم با تاکید بر این که یکی از فقدان های سینمای ایران نبود فیلم های کاربردی است گفت: در سینمای ایران با کمبود فیلم های کاربردی مواجه هستیم که تصویر پیشنهاد دهنده ای درباره برخی از موضوعات مهم جامعه داشته باشد. متاسفانه الگوسازی و جلب توجه مخاطبان به مسائل مختلف همچون محیط زیست جدی گرفته نمی شود.

این منتقد سینما با بیان اینکه متاسفانه خیلی دیر به سراغ مشکلات جامعه می رویم گفت: مسئله محیط زیست تا زمانی که بحرانی نشده بود مورد توجه مسئولان نبود. در کنار این ها هیچ اراده ای در دستگاه های مسئول یا مسئولان فرهنگی نمی بینیم که بخواهند از طریق سینما فرهنگ سازی کنند و توجه مردم را به این مسائل جلب کنند.
معلم با اشاره به این که چنین مشکلی بسیاری از مسائل را همچون توریسم، شهر نشینی، بحران های حقوقی، اجتماعی و مشکلات محیط زیستی در برمی گیرد ، عنوان کرد: ما بیشتر یک سینمای آسیب دیده داریم تا پیشنهاد دهنده. به همین دلیل است که تاثیر این سینما در حوزه اجتماعی چه در وجه سرگرم کننده و چه در وجه نخبگان ضعیف است.
مدیرمسئول ماهنامه دنیای تصویر پیشنهاد داد: تنها راه برای رفع مشکل این است که جایگاه سینما به یک هنر برتر تغییر پیدا کند و همه دستگاه ها به موقعیت سینما و رسالتش توجه کنند تا شاید پیشرفت فرهنگی به واسطه حضور پررنگ سینما در جامعه صورت گیرد.
معلم با بیان این که نحوه برگزاری جشنواره بین المللی فیلم سبز در تاثیر گذار بودن آن نقش دارد، توضیح داد: جشنواره فیلم سبز باید بتواند در سطح اجتماع طرح موضوع کند؛ از علاقمندان محیط زیست استفاده کند و موج اجتماعی در جامعه ایجاد کند زیرا در ایران جشنواره های موضوعی بسیاری برگزار می شود که به هیچ نتیجه ای نمی رسند و فقط به گرفتن چند عکس یادگاری ختم می شوند.
این تهیه کننده سینما در ادامه گفت: به نظرم جشنواره فیلم سبز باید توجه عموم را به موضوع محیط زیست و حفاظت از آن جلب کند و با مشارکت آنها این جشنواره را برگزار کند. حضور علاقمندان محیط زیست و گرفتن چند گزارش تصویری از آنها که در جامعه موثر باشد بسیار مفید تر از حضور چند کارگردان معروف سینماست. چنین اتفاقاتی می تواند به بیدار کردن هوشیاری اجتماعی نسبت به این موضوعات کمک کند.
معلم در مورد جشنواره فیلم سبز خاطرنشان کرد: می دانم که جشنواره فیلم سبز امکانات چندانی ندارد. در حالی که ما در بسیاری از زمینه های دیگر هزینه می کنیم اما به مسئله ای که به آینده سرزمینمان و بچه هایمان مربوط است بی توجه هستیم.
وی با بیان اینکه مسئولان باید بیشتر به مشکلات فرهنگی اهمیت دهند، گفت: در همه جای دنیا درصدی از بودجه به امر فرهنگ سازی اختصاص پیدا می کند و بسیاری از فیلم های هالیوودی با کمک همین مراکز ساخته می شوند و بسته هایی برای کمک به چنین فیلم هایی پیش بینی می شود.
وی افزود: در همه جای دنیا حفاظت از محیط زیست مسئله دستگاه های مسئول است و حضور هنرمندان بسیار مهم تلقی می شود. در حدی که فعالیت های لئوناردو دی کاپریو در مورد مسئله گرم شدن زمین آنقدر جدی گرفته می شود که او از سخنران اصلی سازمان ملل بود.
معلم با تاکید بر این که سینماگران در جلب توجه عموم به این موضوعات در دنیا نقش اساسی دارند گفت: به نظرم بهتر است دستگاه ها و مسئولین استراتژی فرهنگی برای این امر درنظر داشته باشندتا بتوانند کمک های بیشتری به موضوع محیط زیست داشته باشند. من معتقدم موفقیت جشنواره فیلم سبز به جلب توجه جامعه و مشارکت مردم وابسته است.

پنجمین جشنواره بین الملی فیلم سبز 24 تا 31 اردیبهشت ماه در تهران (سینما فلسطین و مرکز فرهنگی هنری صبا) و همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.

moallem-sabz

 

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر