English
علی معلم:  خبرنگاران سرداران آگاهی جامعه
۱۳۹۳/۰۵/۱۸ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

علی معلم: خبرنگاران سرداران آگاهی جامعه

اگر بخواهم خبرنگاران را با واژه‌ مناسبی توصیف کنم، مناسب‌ترین واژه «سرداران» آگاهی جامعه است و همان‌طوری که سرداران جنگی و نظامی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند، سرداران آگاهی هم باید دارای خصایصی باشند که بارزترین آن صداقت، هوش، شجاعت، آگاهی و احساس مسئولیت است و به طور قطع می‌توان گفت خبرنگار خوب با داشتن چنین شاخصه‌هایی می‌تواند به خود و حرفه‌اش ببالد.
با توجه به اعتقاد و باور برخی که می‌گویند شغل خبرنگاری، حرفه‌ای دشوار است و سختی کار همچون کارگران معدن دارد، باید بگویم که این سختی‌ها و دشواری‌ها از رسیدن به خصایصی که اشاره کردم، حاصل خواهد شد.
اما باید صراحتاً گفت متأسفانه در کشور ما نه آن جایگاه آرمانی خبرنگاران درنظر گرفته می‌شود و نه موقعیت اجتماعی‌شان و در بحث اساسی امنیت شغلی هم با مشکلات و چالش‌هایی دست به گریبان هستند.
این مشکلات قطعاً تبعات منفی دارد که اصلی‌ترین آن فعالان و متخصصان این حوزه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. در حال حاضر وقتی به درون حوزه خبرنگاری دقیق بنگریم، در‌می‌یابیم که متأسفانه پتانسیل‌ها تبدیل به عمل نمی‌شود، چرا که بسیاری از فعالان مسئولیت‌دار در این حوزه شاخص‌ها را از ناشاخص‌ها تشخیص نمی‌دهند.
در اینجاست که می‌توان اعلام کرد که ساز و کار مدیریت رسانه در کشور با مشکل روبه‌رو شده است و بیشتر از آنکه به فکر ساماندهی باشند، به دنبال اعمالی همچون «خاله زنکی» هستند.
در دولت جدید خوشبختانه وزیر خوبی به حوزه مرتبط با هنر بر سر کار آمد، اما این وزیر خوب زمانی می‌تواند اهداف و برنامه‌هایش را بخصوص در حوزه مطبوعات محقق کند که معاونان وزیر هم از توانمندی خوبی برخوردار باشند و به طور قطع اگر این مهم رخ ندهد در بخش مدیریت رسانه‌ای دچار ضعف خواهیم شد.
مسأله دیگری که باید به آن بپردازیم، بحث ممانعت از ستاره شدن خبرنگاران در کشور ما است. به گونه‌ای که امکان بروز فردیت و برجسته شدن برای فعالان رسانه وجود ندارد که این حرکت اشکالات بزرگی را به وجود می‌آورد.
بی تردید اگر ما امکان ستاره شدن و شناخته شدن خبرنگاران را بدهیم، مسئولیت بیشتر برای آن خبرنگار ایجاد می‌شود و در نهایت خبرنگاران مطرح می‌توانند به‌درستی نقش یک کاتالیزور مناسب را در ارتباط با جامعه و رسانه بازی کنند و به دنبال مطالبات مختلف مردم باشند.
اما می‌بینیم که اجازه رشد و ستاره شدن را نداده‌ایم و افراد تا حدی امکان رشد دارند و پس از آن محدودیت‌هایی برایش ایجاد خواهد شد. بنابراین اعتقاد دارم که اجازه رشد و خودنمایی بیشتر به خبرنگاران بدهیم و به لحاظ مادی و معنوی آنها را حمایت کنیم تا خبرنگاران هم به مانند بسیاری از فعالان حوزه‌های مختلف شناسنامه‌دار شوند.

روزنامه ایران شنبه 18 مرداد

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۲/۱۸ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

انحصاررا کنار بگذارید:مدیریت جدید سینما

حضور مدیری جدید در رأس سازمان سینمایی، با توجه به سابقه حضور محمدمهدی حیدریان در وزارت ارشاد و معاونت سینمایی، از جنبه‌هایی می‌تواند مثبت باشد؛ چراکه ایشان با ساختار سینما آشناست و تجربیاتی در گذشته داشته‌ است که طبیعتاً برخی از آنها ناقص مانده‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند. به همین دلیل، این تجربیات می‌تواند به آقای حیدریان کمک کند تا سینما را در پهنه گسترده‌تری ببیند. مشکلاتی که ما در مسئولیت‌های سینمایی کشورمان داریم این است که هرمسئولی دوستان خاص خود را در مقام تصمیم‌گیری برای سینما می‌گذارد و همین اتفاق کار را خراب می‌کند. به این دلیل که سینما جمعیتی بزرگ با سلایق و علایق متفاوتی است و نباید...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۰۸ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

جشنواره‌ای که مثل هیچ جشنواره‌ای نیست!

سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر در حالی کار خود را آغاز کرده است که در طول دوره‌های گوناگون نتوانسته در سیر برگزاری خود به تعریف مشخص و افق روشنی دست بیابد. تغییرات پی‌درپی، از نخستین دوره تا امروز، در ابعاد مختلف، از آئین‌نامه‌ها و بخش‌ها و برنامه‌ها گرفته تا مدیران و دبیران مختلف در دولت‌های متفاوت، باعث شده که برخلاف جشنواره‌های فیلم معتبر در جهان، مسیر رو به رشدی برای آن قائل نباشیم. از برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری تا اجرا، همچنان بر یک پاشنه می‌چرخد. هنوز نه دبیرخانه دائمی دارد که در طول سال فعال باشد نه مدیر ثابتی (حداقل برای چهار سال) که بتواند راه و رسمی برایش رقم بزند. نه تکلیف ملی بودن‌اش معلوم...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

در آستانة ربع قرن :دنیای تصویر در آغاز بیست وپنجمین سال انتشار

سال ها به شتاب بر ما می گذرد. سال های خوب زندگی مشترک با شما یارانِ دنیای تصویر. چه آنهایی که از بهمن ماه 1371 همراه ما شدند، چه کسانی که در طول این راه و در مسیر این بیست و چهار سال، به تناوب نسل و سن، همگام و هم نشین مان شدند. جوانان و نوجوانان سال های نخست اکنون در میانسالی اند و خوانندگان میانسال مان کهنسال شده اند و مخاطبان هوشمندی از نسل های بعد اکنون همراه ما هستند. کوشش دست اندرکاران مجله ی دنیای تصویر اما این بوده که غبار زمان بر چهره ی نشریه ننشیند و دنیای تصویر جوان و به روز بماند. یادمان باشد که دنیای تصویر در زمانه ای پا به عرصه رسانه ای گذاشت که گفتمان کهنه و یکسان نگری بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

نارکوها: فراتر از قاچاق و قاچاقچی

سریال تلویزیونی نارکوها، که تاکنون دو فصل از آن پخش شده، به روایت داستان پابلو اسکوبار و باندهای توزیع مواد مخدر در آمریکای لاتین می پردازد اما همانند همه آثار برجسته سینما و تلویزیون محدود به جنبه های صرفاً پلیسی یا هیجان آور این ژانر نشده است. سازندگان با تکیه بر زمینه های رشد یک شخصیت تبهکار در دل یک جامعه ی فقیر، ضمن ارائه تصویری واقعگرا از داستان زندگی اسکوبار، تحلیل عمیقی از رابطه سیاست و مواد مخدر و نقش دستگاه های امنیتی آمریکایی در ماجراهای کلمبیا و آمریکای لاتین به تماشاگر عرضه می کند و بدون افتادن به ورطه قهرمان سازی کاذب یا هیولاسازی بی مورد، جنبه های انسانی و قدرتمند شخصیت...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

عصر طلایی سریال های تلویزیونی، زمانه افول فیلم های معمولی

چند سالی است که با رونق گرفتن شکل جدید تولید و پخش سریال های تلویزیونی و افزوده شدن شبکه های نواندیش چون اچ بی او، نتفیلیکس، آمازون و… عرصه ی داستانگویی تفصیلی و دنباله دار، دچار تحولی صعودی شده و کوچ استعدادهای درخشان باسابقه و جوان به عرصه ی ساخت سریال ها منجر به توجه روزافزون مخاطبان جهانی به صفحه های کوچک تر از سینما گشته است. این رویکرد جدید و گاه بسیار خلاقانه نه تنها عرصه داستانگویی تصویری را وارد مجرای تازه ای نموده بلکه جا را برای تجربیات هنری نیز باز کرده است. حضور هوش های برتر در رأس شبکه های تولیدی و استخدام نیروهای کارآمد و هنرمند، مدیوم تلویزیون را ارتقاء داده و امکان...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۵ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

رستگاری، امید، مخاطب

نگاهی به نتایج گیشه سینما در امسال و سال های گذشته اثبات کننده ی نکته مهمی در جامعه شناسی مخاطب ایرانی است. اغلب فیلم های موفق از نظر مخاطبان حتی آنها که به سوژه های ملتهب اجتماعی و بحران های تلخ نیز پرداخته اند، بارقه ای از رستگاری و امید در خود دارند. این نکته مهم و فراموش شده  توسط برخی از فیلمسازان ماست که انتظار دارند بدون ایجاد یک حس مطبوع و امیدبخش بتوانند مخاطبان گسترده را به تماشای فیلم خود دعوت کنند. واقع گرایی و طرح صادقانه بحران ها و معضلات لزوماً به معنای دعوت مخاطب به بی عملی و نیست انگاری و پوچی نیست. طرح پی درپی بحران های زناشویی، معضلات اقتصادی، بحران های زیستی و...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر