English
علی معلم درباره پخش «سفر سنگ» از تلویزیون و حمایت از آن: همه عمر دیر رسیدیم/ پس چرا وقتی به «جرم» در جشنواره جایزه دادیم آن فضا را به وجود آوردند؟
۱۳۹۱/۰۸/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم درباره پخش «سفر سنگ» از تلویزیون و حمایت از آن: همه عمر دیر رسیدیم/ پس چرا وقتی به «جرم» در جشنواره جایزه دادیم آن فضا را به وجود آوردند؟

علی معلم گفت: با دیدن فیلم «سفرسنگ» در تلویزیون یاد این جمله معروف در «سوته‌دلان» زنده‌یاد علی حاتمی افتادم که می‌گفت؛«افسوس همه عمر دیر رسیدیم».

به گزارش کافه سینما به نقل از ایسنا، این تهیه‌کننده و کارشناس سینما در خصوص پخش فیلم «سفر سنگ» از تلویزیون اظهار کرد: خیلی بامزه است بعد از 33 سال تلویزیون یادش افتاد «سفر سنگ» چه جور فیلمی بوده است. در حالی که قطعا پیش از این هم، این فیلم را دیده بودند، چرا که آثار کیمیایی را حتی کسانی که سینما هم نمی‌رفتند، می‌دیدند.

وی افزود: این اقدام از همان گیر تاریخی ما می‌آید که همیشه دیر می‌رسیم و با موضوعات بد برخورد می‌کنیم و نظریه نداریم.

علی معلم که در جشنواره 29 فجر به عنوان داور حضور داشت با اشاره به آن دوره یادآور شد: ما برای فیلم «جرم» به مسعود کیمیایی جایزه دادیم و معتقد بودیم بعد از گذشت 30 سال از جشنواره فیلم فجر حقش است برای این فیلم خوبی که ساخته جایزه بگیرد اما متاسفانه فضای بدی به وجود آوردند که چرا این کار را انجام دادیم.

این منتقد درعین حال گفت: هنرمندانی که دغدغه مردم و مسائل کشور را دارند در فیلم‌هایشان هم این موضوع نمود دارد و بخش‌هایی برای آگاهی مدیریت جامعه و مردم است. نمونه‌های زیادی در آثار سینمایی ما از این هشدارها داریم که نادیده گرفته شده است و یا توقیف شده‌اند. مانند فیلم دیگر کیمیایی «خط قرمز» که این فیلم هم بسیار جلوتر از جامعه بود.

وی با بیان اینکه جلو افتادن فیلمسازان از جامعه در فیلم‌هایشان جدی گرفته نمی‌شود اظهار کرد: «گوزن‌ها» هم چنین وضعیتی داشت و اگر مسوولان آن دوران باهوش بودند و دقت می‌کردند، می‌توانستند آن زمان تغییراتی ایجاد کنند.

علی معلم خاطرنشان کرد: متاسفانه ما هنرمندانمان را محدود کرده‌ایم افرادی مانند کیمیایی،‌ مهرجویی،‌ تقوایی،‌ نادری‌، شهیدثالث و حاتمی موجودی سینمای ایران بودند و کارهایی در جهت مردم انجام داده‌اند. کارهنر، کار سلیقه و دیدگاه است و نمی‌شود گفت به خاطر اینکه با سلیقه فلان مدیر نمی‌خورد باید حذف شود.

وی یادآور شد: شما دیدید در اوایل دهه 60 چه برخوردی با کیمیایی شد که در نهایت منجر به ساخت آثار ضعیفی چون «گروهبان» شد. اما همان موقع فیلمی چون «سفر سنگ» را داشت که در گذشته ساخته شده بود و حال متوجه شدیم فیلمسازی متعهدی بوده است.

این منتقد تاکید کرد: اگر به هنرمندان اصیل جامعه‌مان چه نسل جوان و چه پیشکسوت اعتماد کنیم،‌ سینمای خیلی معقول‌تری خواهیم داشت.

وی ادامه داد: متاسفانه کسانی که همیشه پشت صحنه‌ها برای فرهنگ تصمیم می‌گیرند تعدادشان بیشتر از 20،‌30 نفر نیست و مدام هم در حال چرخش هستند که آنها باید پاسخگو باشند.

معلم پخش «سفر سنگ» را از تلویزیون مثبت ارزیابی کرد و به ایسنا گفت: اساسا نیاز داریم فیلم‌های شاخص حتی آنهایی که در زمان گذشته ساخته شده‌اند، پخش و بررسی شوند. ما در دهه 70 برنامه «سینمای اندیشه» را در تلویزیون داشتیم که در آن فیلم‌های مطرح اوایل انقلاب را نمایش دادیم و نتیجه خوبی هم گرفتیم.

این کارشناس سینمایی در پایان گفت: با اعتماد چیزی را از دست نمی‌دهیم و تکیه کردن به آدم‌های با عقبه همیشه به جامعه کمک می‌کند.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر