English
علی معلم در گفتگو با ایلنا:برخورد خشن و با استفاده از داغ و درفش در فرهنگ نتیجه‌بخش نیست
۱۳۹۳/۰۸/۰۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم در گفتگو با ایلنا:برخورد خشن و با استفاده از داغ و درفش در فرهنگ نتیجه‌بخش نیست

برخورد خشن و با استفاده از داغ و درفش در فرهنگ نتیجه‌بخش نیست و امنیت فکری، مادی و معنوی در تولید فرهنگی را خدشه‌دار و فضا را برای سرمایه‌گذاری ناامن می‌کند/ زمانی که بعضی سازمان‌ها به خود اجازه دادند از اکران فیلم‌های مجوزدار جلوگیری کنند باید حدس می‌زدیم این مسئله تکرار می‌شود.
علی معلم معتقد است که ریشه برخوردهای خارج از قاعده با مجوزهای وزارت ارشاد ازجمله پروانه نمایش در سالیان دور گذاشته شده است.

این تهیه‌کننده و عضو شورای مشورتی جشنواره فیلم فجر در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا؛ با اشاره به وضعیت امروز سینما‌ها گفت: اینکه گروهی به خود حق بدهد و در مقابل یک مجوز رسمی موضع گیری کنند اصلا خوب نیست. اما این کار مربوط به دوران اخیر نیست و قدمتی چندین و چند ساله دارد و یک شبه انجام نشده است.

وی ادامه داد: زمانی که بعضی سازمان‌ها که دارای سالن‌های سینمایی هستند در اکران چند سال پیش به خود اجازه دادند که از اکران فیلم‌های مجوز دار جلوگیری کنند و به نوعی در مقابل وزارت ارشاد به عنوان نهاد صادر کننده مجوز ایستادند؛ باید حدس می‌زدیم که این مسئله تکرار می‌شود.

معلم افزود: ریشه این گونه رفتار‌ها حتی در سال‌های ابتدایی انقلاب نیز یافت می‌شود زمانی که نهادهای کوچک و بزرگ به خود اجازه می‌دادند که اگر از فیلمی خوششان نمی‌آمد آن را از پرده سینما پایین بکشند و در سالیان بعد هم فیلم‌هایی مثل آدم‌برفی و مارمولک و سنتوری قربانی این رفتار شدند.

وی ادامه داد: متاسفانه خشت این دیوار کج با سکوت و‌ گاه همکاری برخی از دست‌اندرکاران سینما همراه شده است.

معلم با انتقاد از سکوت دستگاه صادر مجوزهای فرهنگی دربرابر این گونه رفتار‌ها گفت: نهاد تصمیم گیرنده وقتی مجوزی صادر می‌کند باید به این مجوز اهمیت بدهد و پشت آن مجوز بایستد. نه آنکه مماشات بکند. اگر مسئولان وزارت ارشاد مسئولیتی را قبول می‌کنند و کار در قوه مجریه را پذیرفتند پس باید پشت مجوز‌ها و حر‌ف‌هایی که می‌زنند؛ بایستند و کوتاه نیایند.

وی با اشاره به اینکه باید به‌جای هیاهو و جنجال آثار هنری نقد و بررسی شود؛ گفت: برخورد خشن و با استفاده از داغ و درفش در حوزه فرهنگ هیچگاه نتیجه‌بخش نیست و اینگونه رفتار‌ها امنیت فکری، مادی، معنوی در حوزه تولید فرهنگی را خدشه‌دار می‌کند و فضا را برای سرمایه‌گذاری ناامن می‌کند.

معلم افزود: طبیعی است که سازنده یک اثر پاسخگوی آن است و اگر گروهی به یک اثری ایراد دارند باید درباره آن بحث کنند و حتی می‌توانند انتقادهای تند مطرح کنند.

عضو هیات انتخاب جشنواره سی و دوم فیلم فجر با اشاره به اینکه هشت فیلمی که کمیسیون فرهنگی روی آن‌ها حساس است را در جشنواره دیده؛ افزود: بعضی نگرانی‌ها درباره فیلم‌هاسینمای ایران غلو شده است. اغلب فیلم‌های سینمایی ایران انتقاداتی حتی سطحی‌تر از برنامه‌های تلویزیونی مطرح می‌کنند و اگر آن‌ها را با مناظره‌های تلویزیونی مقایسه کنیم حتی از آنها هم بی‌خطر‌تر هستند. از طرف دیگر مخاطب امروزی روزانه صد‌ها هزار برنامه مختلف از شبکه‌های ماهواره‌ای می‌بینید و در اینترنت نیز حضور فعال دارد. پس نمایش یک فیلم آن هم در سینما نمی‌تواند آنگونه‌ای که عده‌ای تصور می‌کنند تاثیرگذار باشد و ما باید مخاطب را صاحب بلوغ درنظر بگیریم.

وی ادامه داد: اینکه ما تصور کنیم چنین بحث‌هایی روی مردم تاثیر زیادی می‌گذارد درست نیست و بیشتر این مباحثی که این روز‌ها مطرح شده بحث‌های رسانه‌ای و ژورنالیستی است.

معلم نظارت را حق مجلس شورای اسلامی دانست و افزود: نظارت نهادهای مختلف باید براساس قاعده باشد. طبیعی است که این نظارت بسته به نظر و جایگاه به مسائل کلی است و ورود به مصداق‌ها بیشتر در حوزه نقد است تا سیاستگذاری، البته این حق هر فردی است ازجمله نماینده مجلس اما نقادی یک حق شخصی است و نه سازمانی.

معلم با انتقاد از برخورد سیاسی در حوزه فرهنگ گفت: متاسفانه در کشور ما مباحث سیاسی و فرهنگی اغلب درهم و باهم مطرح می‌شود و به همین دلیل حوز‌های فرهنگ و سیاست به مناقشات بی‌پایانی منجر می‌شود و سینماگر ما نیز گاهی اوقات عمل روز سیاسی را به کار فرهنگی ترجیح می‌دهد.

وی ادامه داد: البته هر فیلمی می‌تواند سیاسی باشد زیرا فیلم سیاسی نیز فیلم خوبی است و بسیاری از بهترین آثار دنیا فیلم‌های سیاسی هستند و امروز سینمای سیاسی را ذیل سینمای اجتماعی تعریف می‌کنند. اما نکته جالب در برخورد با بعضی فیلم‌ها این است که آن‌ها را فیلم سیاسی می‌دانند و انگار نباید فیلم سیاسی ساخته شود درحالیکه نمی‌توان فیلمی را به صرف سیاسی بودن اکران نکرد یا جلوی نمایش آن را گرفت.

معلم افزود:. البته در بحث فیلم سیاسی یک خط قرمزی وجود دارد که آن بحث امنیت ملی است و طبعا فیلمی که به امنیت ملی خدشه وارد کند نمی‌تواند به نمایش درآید.

وی ادامه داد: تعجب می‌کنم چگونه در سایر حوزه‌ها سیاست وارد می‌شود و به آن پرداخته می‌شود و درباره آن سخن گفته می‌شود اما زمانی که قرار است این مساله وارد سینما شود و یک فیلم سیاسی ساخته شود بد و غیرقابل قبول می‌شود.

معلم افزود: برخوردهای سیاسی با حوزه فرهنگ همیشه به ضرر فرهنگ تمام شده و ما در طول سال‌ها شاهد بودیم که فیلمی که در یک دوره‌ای به دلیل رفتارهای خارج از قاعده و انتقادات سیاسی اکران نشده یا از روی پرده سینما پایین آمده سال‌ها بعد نه تنها به نمایش درآمد بلکه مورد تشویق نیز قرار گرفته است.

وی افزود: گروهی با اینگونه رفتار‌ها می‌خواهند فرهنگ و سینما را عقب‌تر از جامعه نگه دارند حال‌آنکه برخوردهای جناحی و حزبی با فرهنگ ثمری جز بی‌عملی و انفعال نخواهد داشت.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر