English
علی معلم در گفت‌وگو با فارس: وضعیت اکران 93 نگران کننده است
۱۳۹۲/۱۱/۱۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم در گفت‌وگو با فارس: وضعیت اکران 93 نگران کننده است

علی معلم عضو هیئت انتخاب سی‌دومین جشنواره فیلم فجر و تهیه‌‌کننده و منتقد سینما در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص میزان استقبال از فیلم‌های حاضر در جشنواره در اکران عمومی سال 93 گفت: با وضعیت مشاهده شده از فیلم‌های ایرانی حاضر در جشنواره امسال متأسفانه ارتباط بسیار ضعیفی را می‌توانند با مخاطب عمومی برقرار کنند اما در بُعد جشنواره‌ای وضعیت فرق می‌کند که این موضوع بسیار نگران‌کننده و هشدار دهنده است که اساساً نحوه تولید و نگاه به سینما باید تغییر کند.

وی افزود: این موضوع به این معنی نیست که داشته‌هایمان را فراموش کنیم و اتفاقاً بعضی از اینها قابلیت فنی خوبی دارند اما توانایی برقراری ارتباط با طیف وسیعی از مخاطبان را ندارند و اصطلاحاً فیلم‌های جشنواره‌ امسال مخاطب‌پسند نیستند و در تولید بسیاری از فیلم‌ها به مخاطب فکر نشده است.

این تهیه‌کننده سینما خاطرنشان کرد:‌ علاوه بر اینکه فیلم‌ها در تولید به مخاطب فکر نکرده‌اند حتی بیشتر برآمده است سلایق و نظرات فیلم‌ساز هستند و گویی تنها در خلوت فیلم‌ساز به آنها فکر شده است و گروه‌های سنی جامعه و طبقه متوسط در سینما فراموش شده‌اند در حالی که سینما باید به عنوان یک کالای فرهنگی به مخاطب عرضه شود.

عضو هیئت انتخاب جشنواره سی و دوم همچنین در خصوص این سؤال که مخاطبین سینما آیا پس از تماشای فیلم‌های حاضر در جشنواره امسال حال‌شان خوب خواهد شد و با روحیه امیدبخش سالن را ترک می‌کنند یا خیر، گفت: فکر نمی‌کنم بیش از 10 درصد فیلم‌های امسال قابلیت برقراری ارتباط گسترده‌ با مخاطب را داشته باشند و نکته بعدی این است که متأسفانه در جامعه گاهی خلط مبحث می‌شود و وقتی می‌گوییم فیلم‌ها افسرده‌ هستند و باید فضای امیدبخش داشته باشند انگار باید فیلم‌های شاد و سرخوش بسازیم در حالی که فیلم باید بتواند علاوه بر طرح موضوعی که می‌کند کاملاً برای آن راه حل ارائه دهند. اما بسیاری از فیلم‌های امسال انگار در فضای واگویه‌های فردی فیلم‌ساز قرار دارند در حالیکه  فیلم‌ساز باید یک قدم از جامعه جلوتر باشد نه اینکه پشت‌سر جامعه قرار داشته باشد.

وی در خصوص اینکه چرا فیلم‌ها فضای امیدآفرین ندارند، گفت: بخشی از این موضوع به دلیل سفارشی بودن است و اینکه اصولاً فیلم‌ها به مردم پاسخگو نیستند بلکه به افراد دیگری و ارگان‌ها پاسخگو هستند تا اینکه بخواهند به مردم پاسخ بدهند.

علی معلم تأکید کرد: در خصوص سینمای امید اعتقاد دارم نکته‌های آقای روحانی بسیار درست است و صحبت‌هایی که به نقل از ایشان در افتتاحیه جشنواره منتقل شد آسیب‌شناسی درستی داشته است و بعید می‌دانم با بخش‌نامه بتوان چیزی را عملی کرد و سینما باید توسط مردم ایران خریداری شود نکته بسیار مثبتی بود که در سخنان رئیس جمهور وجود داشت.

مدیرمسئول ماهنامه سینمایی دنیا تصویر تصریح کرد: اما باید به این نکته توجه کرد که ارتباط سینما با مردم باید آنقدر سنگین شود و ضریب نفوذ سینما باید آنقدر زیاد شود که هرکسی جرأت نکند به آن نزدیک نشود و متأسفانه سینمای ایران از این منظر در 2 سال اخیر بسیار آسیب‌پذیر بود اما اشکال ما این است که در حوزه مدیریت بخواهیم دوباره بخشنامه صادر کنیم و چند فیلم زورکی سفارش دهیم و با بخشنامه نمی‌توان سینما را اصلاح کرد.

وی خاطرنشان کرد: مکانیزم سینما باید به مردم بازگردد در سینما تهیه‌کننده یا کمپانی‌ها هستند که ایده‌یابی می‌کنند و براساس آن ایده دست به مخاطب‌سنجی می‌زنند اما در حال حاضر نقش تهیه‌کننده در سینمای ما کاملاً به فراموشی سپرده شده است و تهیه‌کنندگان بیشتر نقش دسته چک را ایفا می‌کنند تا آنکه نقش عنصر هوشمندانه در خلق فیلم را ایفا کنند.

عضو هیئت انتخاب جشنواره سی و دوم در خاتمه اظهار داشت: به طور کلی با توجه به فرآیند فیلم‌های جشنواره امسال وضعیت اکران در سال آینده هشداردهنده و نگران‌کننده است و به جز معدودی از فیلم‌ها عمده‌ای از فیلم‌های حاضر در جشنواره توانایی ارتباط گسترده با مخاطب را ندارند.

 

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر