English
علی معلم در گفت‌و‌گو با ایلنا اعلام کرد: دفترچه سیاست‌های سینمایی کمال‌گراست اما خلاهایی دارد
۱۳۹۳/۰۴/۲۴ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم در گفت‌و‌گو با ایلنا اعلام کرد: دفترچه سیاست‌های سینمایی کمال‌گراست اما خلاهایی دارد

دفترچه سیاست‌های سازمان سینمایی در بخشهایی همچون امور بین‌الملل، تاریخ سینمای ایران و موزه سینما، بحث آموزش در سینما و همچنین اهمیت رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های سینمایی سکوت کرده است.
علی معلم(تهیه‌کننده سینما و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم فجر) معتقد است؛ انتشار دفترچه رویکرد‌ها، راهبرد‌ها و سیاست‌های سازمان سینمایی باعث می‌شود که مدیران موظف شوند به برنامه‌های مطرح شده در دفترچه عمل کنند و این کار بهتر از بسیاری از نشست‌های محفلی است.

علی معلم در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اعلام این مطلب افزود: اینکه سازمان سینمایی خودش را مقید دانسته تا با انتشار دفترچه رویکرد‌ها، راهبرد‌ها و سیاست‌های سازمان سینمایی، برنامه‌ای را طراحی کند و نشان دهد که سینمای ایران دارای برنامه است بسیار خوب است زیرا یکی از مشکلات اصلی نهادهای فرهنگی ما نبود برنامه پیشنهادی مشخص و مدون است.

وی ادامه داد: در آغاز این دفترچه و در سخن نخست؛ ایوبی اهداف این دفترچه و مشکلات سینما را به صورت درست و واقعی بیان کرده و نشان داده شده چه مسائل و مشکلاتی از قبل وجود داشته که باعث نگرانی سینماگران شده است.

دبیر جشن حافظ ادامه داد: آنچه در این میان مهم است این است که نحوه اجرای برنامه‌های این دفترچه و سیاست‌های تصمیم‌گیرندگان و رسیدن به اهداف آن چگونه است و این امر کاملا باید مشخص شود.

معلم با اشاره به اینکه نویسندگان دفترچه معتقدند این دفترچه کمالگراست؛ افزود: این دفترچه و انتشار آن نشانه کمال‌گرایی است اما خلاهایی نیز وجود دارد. در این دفترچه به بخش‌های مهمی از سینما توجه نشده و وضعیت بعضی بخش‌های جدید که پیش از این وجود نداشته و به تازگی مطرح شده نیز شفاف بیان نشده است.

معلم ادامه داد: در بعضی بخش‌ها همچون بحث تاریخ سینمای ایران و موزه سینما، بحث آموزش در سینما و همچنین اهمیت رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های سینمایی سکوت شده و یا توضیح روشنی داده نشده است.

وی ادامه داد: به طور مثال درباره مدرسه عالی سینما که پیش از این وجود نداشت؛ توضیح واضحی داده نشده و مشخص نیست مدرسه عالی سینما با توجه به ماهیت دولتی آن چگونه می‌تواند فعالیت کند و چقدر تاثیرگذار است.

عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم فجر ادامه داد: درباره جشنواره‌های سینمایی به خصوص جشنواره فیلم فجر سیاست مدون و توضیح درستی داده نشده است و اینکه رابطه جشنواره‌های سینمایی با بدنه سینما در صنعت سینمایی چگونه باید باشد نیز در دفترچه قید نشده است.

معلم با اشاره به اینکه باید اجازه بدهیم تا در آینده مشخص شود که این دفترچه چه مقدار سودمند است؛ گفت: باید منتظر ماند و دید که در حوزه اجرا چه اتفاقاتی می‌افتد زیرا مواردی که در این دفترچه مطرح شده مواردی کلی است که مشکل زیادی وجود ندارد بلکه مساله اصلی این است که موسساتی که قرار است سیاست‌های راهبردی این دفترچه را اجرایی و عملیاتی کنند؛ چگونه آن را اجرا خواهندکرد و چه تصمیمی درباره آن می‌گیرند.

تهیه‌کننده فیلم سینمایی کوروش افزود: یکی از مورادی که در این دفترچه به آن توجه نشده بحث گسترش استفاده از محصولات فرهنگی است زیرا یکی از مشکلات ما در امروز این است که مردم ما با محصولات فرهنگی آشتی نیستند و باید دولت تدبیر و امید به سمت آشتی مردم با محصولات فرهنگی و تسهیل در توزیع محصولات فرهنگی و رونق بازارهای فرهنگی حرکت کند.

وی عدم توجه به بخش بین‌الملل را یکی دیگر از ایرادات دفترچه دانست و افزود: باید به بخش بین‌الملل به صورت کاملا متمرکز توجه کرد و اینکه هر موسسه‌ای جداگانه‌ برای خود یک اداره بین‌الملل داشته باشد درست نیست و باید یک اداره کل بین‌الملل به صورت مشخص سیاست‌های بین‌المللی سینمای ایران را پیگیری کند.

معلم با اشاره به اینکه دفترچه رویکرد‌ها، راهبرد‌ها و سیاست‌های سازمان سینمایی هدفش بیشتر مدون کردن اهداف و برنامه‌هاست؛ گفت: در این دفترچه بحث امکانات و بودجه‌هایی که به سازمان سینمایی وارد می‌شود و یا هزینه‌هایی که انجام خواهد شد و همچنین میزان اعتبارات مالی و راهکارهای جلوگیری از ریخت و پاش‌های مالی زیاد مطرح و با جزییات بیان نشده است.

معلم تاکید کرد: در این دفترچه همچنین ساز و کار مشخصی برای استفاده از نظرات و مشاوره‌های اهالی سینما به خصوص نخبگان سینمایی، گروه‌های مرجع و اهالی رسانه که سال‌ها در حوزه سینما فعالیت می‌کنند نیز مشخص نشده است.

وی ادامه داد: باید به دنبال انتشار دفترچه رویکرد‌ها، راهبرد‌ها و سیاست‌های سازمان سینمایی دستورالعمل‌ها، آیین‌نامه‌ها و سیاست‌های اجرایی نیز در حوزه‌های مختلف منتشر شود تا معلوم شود با توجه به امکانات به صورت شفاف چه میزان فیلم می‌تواند تولید شود و یا می‌توان به نمایش درآورد.

وی با اشاره به اینکه پیش از این تمام مسائل سلیقه‌ای بوده و این دفترچه می‌تواند جلوی سلیقه‌ای رفتار کردن را بگیرد؛ گفت: زمانی که یک چنین دفترچه‌ای توسط سازمانی منتشر می‌شود یعنی آن سازمان خودش را مقید کرده است تا در پایان سال و یا برنامه دیگران بتوانند عملکرد وی را اندازه‌گیری کنند. کاری که در سال‌های گذشته صورت نمی‌گرفت.

معلم افزود: همچنین سازمانی‌ که چنین دفترچه‌ای منتشر می‌شود باید به دنبال آن گزارش سالانه بدهد و مشخص شود چقدر اهداف دفترچه محقق شده است.

معلم تاکید کرد: انتشار دفترچه رویکرد‌ها، راهبرد‌ها و سیاست‌های سازمان سینمایی علی‌رغم ایراداتی که دارد اما می‌تواند راهکار مناسبی و ساز و کار خوبی باشد برای آنکه دیگر ما شاهد تصمیم‌گیری‌ها بر اساس نشست‌های محفلی در سینما نباشیم.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر