English
علی معلم مطرح کرد :انتقاد به تفکیک یک جشنواره سینمایی
۱۳۹۴/۰۵/۱۴ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم مطرح کرد :انتقاد به تفکیک یک جشنواره سینمایی

428
علی معلم با انتقاد از تفکیک جشنواره‌ی فیلم کودک و نوجوان گفت: مشکلاتی که در برگزاری این جشنواره وجود دارد با این تصمیمات حل نمی‌شود.

این منتقد و تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگویی با خبرنگار سینمایی ایسنا در ارزیابی تفکیک جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان افزود:‌ این تصمیم برای دور زدن موضوع گرفته شده و به نظر می‌رسد هیچ گونه کار کارشناسی بر آن انجام نشده است.

وی با اشاره به وضعیت سینمای کودک و نوجوان در دنیا افزود: در تمام دنیا جشنواره‌های فیلم کودک کم شمار هستند چرا که تعداد فیلم‌هایی که در این زمینه ساخته می‌شود، چندان زیاد نیست اما حالا در ایران با تفکیک جشنواره کودک و نوجوان مشکلات این جشنواره را دو برابر می‌کنیم.

معلم با تأکید بر ضرورت ساماندهی و برنامه‌ریزی منظم برای برگزاری جشنواره‌ها خاطرنشان کرد: بهتر است دوستان قبل از تغییرات ساختاری به فکر مدیریت سازمان‌یافته جشنواره باشند؛ چه ایرادی دارد یک جشنواره اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای برگزاری‌اش وجود ندارد، یک سال برگزار نشود؟! آیه که نیامده جشنواره‌ها باید هر سال برگزار شوند! برگزار نشدن یک جشنواره خیلی بهتر از برگزاری نامرتب و نامناسب آن است.

وی تأکید کرد: راه حل مشکلات جشنواره کودک گسترش آن نیست بلکه محدود کردنش است و با این وضعیتی که در زمینه تولید فیلم کودک و نوجوان در داخل کشور داریم، هیچ ضرورتی ندارد بخش مسابقه ایران را به طور مجزا داشته باشیم.

این تهیه‌کننده سینما با اشاره به وضعیت برگزاری دوره پیشین جشنواره کودک و نوجوان یادآور شد: سال گذشته یکی از بدترین دوره‌های جشنواره فیلم کودک بود. این جشنواره بسیار توهین آمیز و نامرتب برگزار شد و اگر قرار باشد امسال هم جشنواره‌ای نصفه و نیمه داشته باشیم، همان بهتر که برگزار نشود و به جای آن برنامه‌ریزی سازمان‌یافته‌ای برای دوره‌های بعد انجام شود.

معلم در ادامه بر ضرورت مدیریت متمرکز جشنواره‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: جشنواره‌ها باید مدیریت متمرکزی داشته باشند تا یک دبیر مشخص بتواند برنامه‌های انسجام یافته خود را پیش ببرد.

او با ابراز تأسف از مشکلات متعدد جشنواره‌های هنری در ایران اضافه کرد: راه حل این مشکلات تفکیک بخش‌ها نیست. همچنان که بخش بین‌الملل جشنواره فجر هم از بخش ملی جدا شد و هیچ ثمره خوبی نداشت. اما نمی‌دانم چرا دوستان اصرار دارند به جای حل مشکلات ریشه‌ای، با تغییر روش‌های ساختاری، مشکلات را به شکل مقطعی برطرف کنند.

این کارشناس سینما افزود: این تصمیمات هیچ منطقی ندارد جز منطق اینکه جشنواره حتما باید به هر قیمتی برگزار شوند و این غلط‌ترین کار است.

علی معلم در پایان اضافه کرد: جشنواره فیلم کودک جزو جشنواره‌های خوب سینمایی ایران است و محل برگزاری‌اش هم حتما باید شهری مثل اصفهان باشد اما حال که مقامات شهری امکان ساماندهی برنامه‌ها را ندارند، درست نیست یک ماه مانده به برگزاری، ناگهان جشنواره را به شهر دیگری ببرند! به جای این کار، ای کاش یک سال جشنواره را تعطیل می‌کردند و سال آینده با هماهنگی‌های لازم آن را به شکل مطلوبی برگزار می‌کردند.

به گزارش ایسنا، روز گذشته اعلام شد که جشنواره فیلم کودک و نوجوان بعد از این به صورت تفکیک شده برگزار می‌شود. بخش خردسال و کودک این جشنواره در اصفهان و بخش نوجوان آن در همدان برگزار خواهد شد و این دو بخش به صورت دو سالانه برگزار خواهند شد.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر