English
علی معلم: کار هیات انتخاب از هیات داوران هم سخت‌تر است
۱۳۹۱/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: کار هیات انتخاب از هیات داوران هم سخت‌تر است

تعداد فیلمهای حاضر در بخش اصلی جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم کن تقریبا یکسان است با این تفاوت که در جشنواره فیلم فجر تنها ۹۵ فیلم متقاضی حضور هستند و در جشنواره فیلم کن اثر ۱۷۶۰متقاضی شرکت در جشنواره هستند.

علی معلم

به نقل از ایلنا، علی معلم(عضو هیات انتخاب سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر) معتقد است که کار هیات انتخاب بسیار سخت‌تر از کار هیات داوران است و این هیات انتخاب است که می‌تواند با انتخاب فیلم‌های با کیفیت سطح جشنواره را بالا نگه دارد.

این تهیه کننده سینما در اولین گفتگوی رسانه‌ای خود به عنوان عضو هیات انتخاب سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر به خبرنگار ایلنا گفت: در جشنواره‌های دیگر هیچ‌گاه اسامی هیات انتخاب به شکل رسمی اعلام نمی‌شود هرچند اعلام این اسامی می‌تواند به شفاف‌تر شدن و عملکرد بهتر جشنواره کمک کند.

وی با اشاره به روند دیدن فیلم‌ها در جشنواره و نوع انتخاب آن‌ها گفت: ما هر روز از ساعت ۴ عصر تا ۱۲ شب فیلم‌های بخش سینمای ایران نگاه می‌کنیم براساس اعلام جشنواره ۹۵ فیلم متقاضی حضور در جشنواره هستند که طبق مقررات می‌توانیم تا سقف ۲۲ فیلم برای بخش مسابقه ایران، ۱۱ فیلم برای بخش مسابقه فیلم‌های اول، و ۲ الی ۳ فیلم برای بخش بین‌الملل انتخاب کنیم.

 

معلم درباره سخت شدن کار هیات انتخاب با اعلام شدن اسامی آن‌ها گفت: تاکنون سفارش یا تماسی از سوی فیلمساز و یا فرد دیگری برای یک فیلم خاص صورت نگرفته البته ممکن است پرسش‌هایی شود که فیلم ما دیده شده است یا خیر؟ هیات انتخاب همه فیلم‌ها را تماشا می‌کند و کلیت آن‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد و بعد درباره انتخاب فیلم‌های برگزیده تصمیم گیری می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت کار هیات انتخاب گفت: من معتقدم کار هیات انتخاب از کار هیات داوری مهم‌تر است زیرا اگر هیات انتخاب کارش را درست انجام دهد؛ کار هیات انتخاب راحت‌تر می‌شود و تصمیم گیری‌های هیات انتخاب است که می‌تواند اعتبار و تراز یک جشنواره را تعیین کند.

معلم تاکیدکرد: ملاک ما برای انتخاب فیلم‌ها رعایت سقف نیست بلکه من با خود عباسیان صحبت کردم و به وی گفتم به نظر من بهتر است فیلم‌های کمتر اما باکیفیت خوب انتخاب کنیم تا سطح جشنواره بالا باشد تا اینکه فیلم‌های بسیار ولی ضعیف در جشنواره حضور داشته باشند. با این کار، کار هیات داوران نیز کمتر می‌شود و به نوعی یک گزینش اولیه مناسب درباره جشنواره صورت گرفته است زیرا جشنواره جشن سالانه است که نماد ارزش کیفی و وی‌ترین سینمای ایران است.

وی، سقف تعیین شده برای فیلم‌های بخش‌های مختلف را نه تنها کافی ندانست بلکه آن را بالا‌تر از استانداردهای لازم دانست و افزود: در مهم‌ترین جشنواره‌های مهم فیلم در دنیا مانند جشنواره فیلم کن گاهی بالغ بر ۱۷۶۰ فیلم به دبیرخانه جشنواره از صد کشور می‌رسد اما هیات اتفاق کن فقط ۲۲ فیلم انتخاب می‌کند یعنی حدود ۳ درصد از فیلم‌ها شانس حضور در جشنواره را دارد. در ایران تعداد ۹۵ فیلم رسیده و یک ضریب یک به سه در انتخاب فیلم‌ها وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه با گسترش صنعت دیجیتال فیلم سازی در کمیت قطعا این موضوع رشد بیشتری در سال‌های آینده پیدا خواهد کرد، گفت: چنین رشدی نیاز به یک روش منظم برای انتخاب دارد. در همه جای دنیا تمامی فیلم‌ها در یک سبد اولیه ریخته می‌شود و در مرحله اول با توجه به خلاصه داستان و یا تماشای نیم ساعت اول فیلم، یک گزینش اولیه درباره فیلم‌ها صورت می‌گیرد و هر چند گاهی نیز ممکن است یک فیلم برای انتخاب شدن سه بار دیده شود به طور مثال فیلم گاوخونی برای شرکت در کن در مرحله اول یک نسخه اولیه دیده شد و بعد برای انتخاب نهایی کپی ۳۵ میلیمتری فیلم از سوی مدیران جشنواره درخواست شد. زمانی که تعداد فیلم‌های متقاضی برای حضور در یک جشنواره زیاد هستند باید قطعا یک سبد گزینشی برای آن انتخاب کرد.

عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: در بعضی جشنواره‌ها نیز یک نماینده به عنوان نماینده هیات انتخاب به کشورهای دیگری که صاحب سینما هستند و دارای یک دیدگاه مشخص در سینما هستند سفر می‌کنند و تعداد از فیلم‌هایی از آن کشور را می‌بینند و بعد فیلم‌های انتخاب شده را برای حضور درجشنواره دعوت می‌کنند.

معلم افزود: درباره سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر هیات انتخاب باید در طول سال فیلم‌ها را ببیند و آن‌ها را انتخاب کند به همین دلیل بهتر است دور بعدی جشنواره فیلم فجر فعالیت خود را از ابتدای سال بعد آغاز کند و هیات انتخاب آن نیز فیلم‌ها را از ابتدای سال نگاه کند.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر