English
معلم: امیدوارم «گاوخونی» در اکران جدید نسل دیگری از سینمادوستان را همراه کند
۱۳۹۵/۰۳/۱۸ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

معلم: امیدوارم «گاوخونی» در اکران جدید نسل دیگری از سینمادوستان را همراه کند

آیین دیدار فیلم «گاوخونی» برگزار شدIMG_4033

هشتاد و یکمین جلسه آیین دیدار گروه هنر و تجربه اختصاص به فیلم «گاوخونی» ساخته بهروز افخمی داشت. فیلمی که برای بار دوم و ۲۱ سال بعد از اولین اکران بک بار دیگر روی پرده سینماها می‌رود. این مراسم دوشنبه شب ۱۷ خردادماه در سینما فرهنگ برگزار شد.

این جلسه را علی معلم تهیه‌کننده فیلم اداره کرد. معلم که هرسال مجری جشن حافظ جوایز سالانه مجله‌اش دنیای تصویر است و چندین برنامه سینمایی تلویزیون را تهیه و اجرا کرده است در ابتدای صحبت‌هایش به همین مساله اشاره کرد: «مراسم هنروتجربه معمولا مجری دارد، اما نمی‌دانم چرا همه کارها به خودم می‌افتد.»

علی معلم صحبتش را با اشاره به زمان ساخت فیلم «گاوخونی» آغاز کرد: «این جلسه به فیلم گاوخونی اختصاص دارد. فیلمی که ۱۴ سال از تولیدش می‌گذرد و ۱۲ سال از اکران بسیار بسیار مهجورش که البته خواسته خود ما هم بود. به نوعی سنگ بنای این سینمایی که الان اسم هنروتجربه را دارد ما گذاشتیم. برای این‌که فکر می‌کردیم فیلم گاوخونی مناسب نمایش در تعداد سالن‌های زیاد نیست. قابل توجه آن‌هایی که نمی‌دانند آن موقع خیلی دوست داشتند این فیلم را در گروه اکران کنند و ما از دست گروه سینمایی در رفتیم و قرار بود دوتا سالن به ما بدهند یکی سالن سینمای عصرجدید و دیگری همین سالنی که امروز در آن هستیم، یعنی سالن شماره دو سینما فرهنگ. قرار بود گاوخونی اکران طولانی سه یا چهارماهه داشته باشد. آن دو سینما هم خلف وعده کردند و نمونه کاملی از قربانی کردن یک فیلم را دوستان به اجرا درآوردند.»

علی معلم درباره پایین کشیدن فیلم از اکران سینما فرهنگ گفت: «آن موقع نیروی انتظامی اجازه اکران فیلم در سانس ساعت ۱۱ شب را نمی‌داد. به هرحال ما با شوراهای بالادستی‌شان صحبت کردیم و قرار شد سانس ساعت ۱۱ همین سینما را به ما بدهند. آن موقع فیلم دیگری در این سینما اکران بود. آن فیلم روزی ۱۲۰ هزار تومان می‌فروخت و گاوخونی در یک سانس ۲۵۰ هزار تومان. به محض این‌که ما پایمان را از ایران گذاشتیم بیرون و رفتیم کن، رفقا فیلم را کشیدند پایین!»

عل معلم تهیه‌کننده فیلم گاوخونی فیلمش را اثری تجربی دانست که ویژگی‌های یک فیلم کلاسیک مناسب تماشاگر را ندارد هرچند اضافه کرد به اعتقاد او فیلم سرگرم‌کننده هم هست. معلم به جشنواره فجر هم اشاره کرد: «فیلم ما قربانی جشنواره فجر شد. فیلم را آن زمان پرده به پرده نمایش می‌دادند و گاوخونی روزی که نمایش داشت هنوز فیلم از استودیوی تلویزیون بیرون نیامده بود برای این‌که فیلم سوپر سی و پنج فیلم‌برداری شده بود و نزدیک بیست یا سی کپی زده شد تا نسخه مطلوب به دست بیاید و خلاصه سانس نمایش فیلم عقب افتاد. فیلم را ساعت ۱۲ شب در سینمای مطبوعات نمایش دادند در حالی که ۷ فیلم قبل از آن دیده شده بود و سانس قبل از فیلم ما هم فیلم «ترمیناتور« را نشان داده بودند. صدا و تصویر فیلم هم با هم سینک نبود. آن موقع یادم است که همشهری تیتر زد، اگر طلا و جواهر هم بود سینما نبود. کیهان هم تیتر زد گاوخونی مار زخمی. فیلم با شرایطی که شایسته فیلم دیدن باشد، دیده نشد. گرچه فیلم بعدها طرفداران خاص خودش را پیدا کرد.»

علی معلم به انتخاب شدن فیلم در جشنواره کن هم اشاره کرد. آن هم با جمله «برای اولین بار فیلمی بدون پارتی‌بازی به جشنواره کن رفت.» او ماجرای انتخاب شدن فیلم در بخش دوهفته کارگردانان این جشنواره را به صورت زیر تعریف کرد: «گاوخونی هم در بخش بین‌الملل جشنواره فجر حضور داشت و هم در بخش سینمای ایران. در بخش سینمای ایران یکی از دوستان داور گفته بود مگر از روی جسد من رد بشوید این فیلم را کاندیدا کنید. حتی عزت‌الله انتظامی را هم به خاطر گل رویش نامزد نکرده بودند. اما در بخش بین‌الملل برخلاف همیشه هیات داوران معتبری آورده بودند. الیا سلیمان فیلم‌ساز فسلطینی، یان تروئل سوئدی، شارل تسون سردبیر کایه دوسینما و مجید مجیدی در هیات داوران بودند و فیلم را خیلی پسندیده بودند و فیلم از همان‌جا توسط شارل تسون و رییس بخش دوهفته کارگردانان یک‌ضرب به عنوان کشف آن‌ها به کن برده شد و حتی اجازه ارائه آن به بخش اصلی را ندادند. گفتند این کشف ما است.»

علی معلم ادامه داد: «تجربه ساخت گاوخونی تجربه لذت‌بخشی برای ما بود چون کاری را که یک مبارزه و چالش برای ما محسوب می‌شد را به انجام رساندیم. امیدوارم در اکران جدیدش با همین سانس‌های محدود در هنروتجربه بتواند نسل دیگری از سینمادوستان ایرانی را ترغیب به جنس دیگری از سینما کند که طبیعتاً در کنار مجموعه سینما معنی‌دار می‌شود.»

تهیه‌کننده گاوخونی همچنین اضافه کرد: «هیچ‌کس کتاب کافکا را در اتوبوس نمی‌خواند. به هرحال آثار با هم فرق دارند. اما این اهمیت دارد که کسانی که این آثار را می‌سازند تا چه حد به ذات آن آثار آگاه هستند و به دانسته‌های سینما اضافه کنند. امروز خوشحالم گاوخونی با این‌که نمایش محدودی داشت اما روی نسلی از فیلم‌سازان ایرانی تاثیر گذاشت و همین پارسال فیلمی در جشنواره دیدم که نگاهش و مدل فیلم‌سازی‌اش من را یاد گاوخونی انداخت.»

علی معلم به حضور جعفر مدرس صادقی در سالن اشاره کرد و او را نویسنده‌ای درجه یک خواند که در تمام مراحل همراه فیلم بود و با ذکر یک خاطره درباره روزی که قرار بود بیست دقیقه از فیلم کم بشود و افخمی می‌ترسید این را به جعفر مدرس صادقی بگوید، گفت: « دلایلی آوردم و جعفر هم در کمال متانت پذیرفت. معمولا نویسنده‌ها حساسیت زیادی روی متن‌شان دارند و این یک یادآوری بود برای کسانی که می‌خواهند داستان‌شان در سینما اقتباس شود و توسط یک جماعت دیگری دیده شود.» معلم اضافه کرد: «جعفر مدرس صادقی آدم بسیار فروتنی است و از آن‌جایی که فروتنی در کشور ما زهر است و آدم‌های پرگو و پرمدعا همیشه در صف اول هستند، شاید به اندازه‌ای که باید دیده نشد. ما همیشه باید منتظر باشیم بمیریم و بعد شاید آدم‌هایی باشند که درک کنند.»

آیین دیدار گاوخونی

تهیه‌کننده گاوخونی همچنین به غیبت عزت‌الله انتظامی بازیگر اصلی فیلم اشاره کرد: «متاسفانه آقای انتظامی وضعیت جسمی‌شان خوب نیست. دو سه ساعت پیش آقای انتظامی بودم و رفتم پیش‌شان که اجازه بگیرم برای حضور در این‌جا. گاوخونی در کنار گاو که عجیب است تجانسی که نام‌های این دو فبلم دارند دوتا از کارهای خوب انتظامی هستند. یک جور وصیت از آقای انتظامی در این فیلم هست. از ایشان اجازه گرفتم و سلام‌شان را به شما می‌رساننم. دوست نداشتند که با حال بیماری در جمعیت حضور پیدا کنند.» این صحبت‌های علی معلم که با لحن صدای عزت‌الله انتظامی هم همراه بود با تشویق شدید حضار روبرو شد.

علی معلم همچنین به غیبت بهاره رهنما به خاطر سفرش و بهرام رادان به خاطر فیلم‌برداری در ساعت‌های شب اشاره کرد : «من به تهیه‌کننده زنگ زدم، اما تهیه‌کننده‌هایی که این روزها هستند مثل این‌که از این شعورها ندارند که اجازه بدهند.ما که بودیم اجازه می‌دادیم و فوقش ضرر می‌کردیم. پول‌های این‌ها را که تازه باد آورده است.»
معلم همچنین از رحمت عبدالله‌زاده که اولین تجربه مدیر تولید را در این فیلم داشته و سروش صحت نام برد: «سروش صحت یک نقش کوتاه و به شدت به یاد ماندنی در این فیلم دارد و جالب است به شما بگویم سروش صحت خودش پیشنهاد ورود به پروژه را داشت و یک روز زنگ زد و گفت شنیدم داستان گاوخونی را دارید می‌سازید، من عاشق این داستانم و من هم باید باشم در این داستان!»

بهروز افخمی با دعوت علی معلم روی صحنه آمد و گفت یک حکایت کوتاه تعریف می‌کند تا فیلم را خیلی هم جدی نگیرید! افخمی گفت: «در یک جشنواره کوچکی در سوئد در سالن بودم و تقریبا اندازه همین‌جا صدنفر در سالن بودند که با زیرنویس انگلیسی برای ۴۰، ۵۰ نفر تماشاگر سوئدی و همین‌طور ۴۰، ۵۰ نفر تماشاگر ایرانی مقیم سوئد پخش می‌شد. مردی که بغل دست من نشسته بود یکی از این سوئدی‌هایی بود که خیلی اهل کار فرهنگی و دیدن فیلم‌های مهجور و عجیب و غریب از جاهای مختلف دنیا بود و خیلی جدی داشت فیلم را تماشا می‌کرد. در جشنواره‌ها متداول است که تماشاگران خیلی جدی فیلم را می‌بینند و اگر کسی توی صندلی‌اش سروصدا کند شاید برگردند و چیزی هم بگویند. صدای خنده دختری از ته سالن می‌آمد. حالا جاهای درست و به‌جایی هم می‌خندید منتها غش‌غش. ما مدت‌ها طول کشید تا بفهمیم داستان جعفر طنزآلود است البته از نوع طنز اصفهانی که گرفتن آن راحت نیست. نفر بغل دستی من که احتمالا از زیرنویس مزه داستان را نمی‌توانست بگیرد داشت عصبانی می‌شد. من برای این‌که جلوی این را بگیرم خودم هم شروع کردم به خندیدن. خنده دختر مسری بود و یواش یواش همه ایرانی‌های سالن فهمیدند که می‌توانند به فیلم بخندند.»

بهروز افخمی کارگردان گاوخونی اضافه کرد: «فیلم دوجا بیشتر قابل فهم است: یکی اصفهان و یکی هم در اروپای مرکزی و ولایت کافکا. جایی پولانسکی درباره نثر کافکا حرف بامزه‌ای زده بود که نمی‌دانم چرا در تمام دنیا این داستان را این‌قدر جدی می‌گیرند. ما همولایتی‌های کافکا می‌دانیم که تبدیل شدن گرگور سامسا به سوسک شوخی است و باید با یک لبخندی داستان مسخ را خواند. گاوخونی در عین حال که داستان ترسناکی هم هست، جنبه شوخی و کمیک هم دارد.»

آیین دیدار گاوخونی

افخمی فیلم را یک داستان پلیسی خواند که داستان پلیسی‌اش در خواب‌ها می‌گذرد و درباره این است که پدری می‌خواهد پسرش را با خودش به دنیای مرده‌ها ببرد در حالی که خودش مرده است. داستان درباره عشق و نفرت همزمان به پدر است.

علی معلم در پایان این جلسه درباره نسخه‌ای که به نمایش درآمده گفت این نسخه چون امکان کپی سی و پنج دارد اسکن شده و سیستم پخش این سالن شکل واقعی نمایش فیلم دیجیتال نیست. علی معلم گفت: «من متاسفم که در کشور ما شرایط نمایش فیلم جدی نیست. سینما به کیفیت نمایش و صدا احتیاج دارد.»

سروش صحت ،سعید راد، مجید مظفری، مرجان شیرمحمدی، شهاب‌الدین عادل، نیوشا ضیغمی، رضا ناجی، شیلا خداداد، آذر معماریان، کورش تهامی، نیکی مظفری، نفیسه روشن و حسام نواب صفوی از مهمانان مراسم آیین دیدار فیلم «گاوخونی» بودند.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۶/۰۲/۰۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

ادامه انتشار میراث علی معلم در غیاب او/ بیانیه رسمی «دنیای تصویر»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در متن این اطلاعیه مجله «دنیای تصویر» که با عنوان «و کشتی به راهش ادامه خواهد داد …» منتشر شده، آمده است: «چند روز مانده به سال جدید، در بهاری که برای ما شبیه خزان بود، «دنیای تصویر»، علی معلم را از دست داد. در تمام این مدت‌ها بارها از ما پرسیدید که بعد از او چه می‌شود و سرنوشت مجله چه خواهد بود؟ حتما می‌دانید، علی معلم فراتر از تاسیس یک مجله یا به راه انداختن جشن سینمایی حافظ، خانواده‌ای را ساخت به وسعت دنیای تصویر و مهم‌ترین میراث‌اش چیزی نبود جز خرد و بینش، اراده و پایمردی، مهر و دوستی. پس خانواده‌ «دنیای تصویر» با امیدی تازه و ایمانی محکم می‌کوشد تا حافظ این میراث...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم چهارشنبه ۲۵ اسفند به خاک سپرده می‌شود

آی سینما: در حالی که درگذشت علی معلم منتقد و تهیه کننده سینما با بهت و ناباوری رسانه‌ها و سینماگران مواجه شده است، زمان برگزاری مراسم تشییع و خاک‌سپاری او اعلام شد. او که امروز در دفتر خود بر اثر حمله قلبی درگذشت، قرار است ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۲۵ اسفند از مقابل ساختمان شماره ۲ خانه سینما تشییع و سپس در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شود. همچنین به گزارش ایسنا قرار است روز جمعه ۲۷ اسفند مراسم یابود او از ساعت ۱۸ تا ۱۹:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برپا شود. درگذشت این چهره شناخته شده سینما و رسانه که از دو دهه پیش مجله «دنیای تصویر» را منتشر می‌کرد، بازتاب گسترده‌ای داشت و تعداد قابل توجهی از...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم درگذشت

سینما به ما یاد داده که زندگی یعنی لحظات توامان شادی و غم، ولی هرگز فکر نمی‌کردیم روزی برسد که قرار باشد بدترین خبر ممکن را در «دنیای تصویر» منتشر کنیم. دقایقی قبل علی معلم، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، بنیان‌گذار جشن سینمایی تلویزیونی حافظ، مدرس، مجری و برنامه‌ساز و تهیه‌کننده‌ی سینما در سن ۵۴ سالگی و در پی حملۀ قلبی، دار فانی را وداع گفت. علی معلم سال ۱۳۴۱ در دامغان متولد شد. در رشته‌ی سینما تحصیل کرد، در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در سال ۷۱ با تاسیس ماهنامه «دنیای تصویر» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد. معلم که به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 272 منتشر شد

دنیای تصویر 272 منتشر شد دویست و هفتادودومین شماره دنیای تصویر در آستانة سال نو منتشر شد. در این شماره، علاوه بر جداول کامل تولید و فروش، پرفروشترین فیلمها، پولسازترین بازیگران، محبوبترین ژانرها، پرمخاطب سالنها و موفق ترین پخشکنندهها نیز معرفی شدهاند. معرفی چهرههای مهم سینمایی سال 95 (از جمله، اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی، عباس کیارستمی، حسن فتحی، مهران مدیری، مانی حقیقی، لیلا حاتمی، کیانوش عیاری، مسعود کیمیایی و…) از دیگر بخشهای این شماره است. بخش ویژه این شماره به بررسی جشنواره فیلم فجر و فیلمهای آن از نگاه منتقدان و نویسندگان سینمایی اختصاص دارد. در بخش گفتگو نیز، میزگردی خواندنی با حضور شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

علی معلم: امیدوارم حسن فتحی کارگردان «کنتس سلما» شود/ ساخت در نیمه دوم ۹۶

معلم تهیه کننده سینما که مدتی پیش پروانه ساخت «کنتس سلما» را دریافت کرده است، گفت: هنوز برنامه ای برای ساخت «کنتس سلما» نداریم، تا پیش از این قرار بود تا حسن فتحی کارگردان این پروژه به ما اطلاع دهد که چه زمانی می تواند فیلم را جلوی دوربین ببرد. وی ادامه داد: از ابتدا قرار بود بعد از پایان ساخت سریال «شهرزاد» تولید «کنتس سلما» آغاز شود، اما همچنان هیچ خبری از وضعیت «شهرزاد» و زمان به پایان رسیدن آن نیست. این تهیه کننده سینما توضیح داد: بی شک در سال ۹۶ و در ۳ ماه دوم سال «کنتس سلما» جلوی دوربین می رود، اما اینکه حسن فتحی به عنوان کارگردان بتواند با ما همکاری کند یا خیر، بستگی به خود این کارگردان دارد. معلم در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ | ارسال شده در دسته: اخبار و فعالیت‌ها

دنیای تصویر 271 منتشر شد

با انتشار دویست و هفتادویکمین شماره، دنیای تصویر وارد بیست و پنجمین سال انتشار خود شد. در این شماره 44 فیلم های ایرانی حاضر در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر معرفی شده اند. کد کیوآر هر فیلم این امکان را به شما میدهد که مستقیما از روی صفحه مجله، به لینک سایت دنیای تصویر متصل شده و برنامه نمایش فیلم را به همراه آنونس آن مشاهده کنید. شش گفتگو با فیلمسازان حاضر در جشنواره، از جمله مسعود کیمیایی، یکی دیگر از بخشهای خواندنی این شماره مجله است. در بخش برداشت بلند، پرونده فیلم «ستیغ هکسا» اثر تحسینشده مل گیبسون را به همراه گفتگو با بازیگر و سازندگان آن خواهید خواند. گزیده ای از مطالب این شماره عبارتند از: در...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر