English
معلم در گفت‌وگو با تسنیم:بعید می‌دانم گذشته جایزه اسکار را دریافت کند/ احتمال کاندید شدن
۱۳۹۲/۰۷/۲۲ | ارسال شده در دسته: دسته‌بندی نشده

معلم در گفت‌وگو با تسنیم:بعید می‌دانم گذشته جایزه اسکار را دریافت کند/ احتمال کاندید شدن

خبرگزاری تسنیم: منتقد و تهیه کننده سینمای ایران با اشاره به بحث انتخاب گذشته به عنوان نماینده ایران برای دریافت جایزه اسکار گفت: بعید می‌دانم که فیلم گذشته اصغر فرهادی یا هر فیلم دیگری از ایران در سال جاری جایزه اسکار را دریافت کنند.
 

علی معلم در حاشیه حضور در اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان پیرامون جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان اظهار کرد: جشنواره فیلم کودک و نوجوان از معدود جشنواره‌هایی است که به لحاظ بین‌المللی جایگاه ویژه‌ای دارد و باید با برنامه‌ریزی و انتصاب مدیران ثابت، آن را حفظ کرد تا بازدهی بیشتر و بهتری داشته باشد.

پائین بودن حجم سرمایه‌گذاری، معضل سینمای کودک است

وی به معضل سینمای کودک اشاره و تصریح کرد: مهمترین معضل سینمای کودک پائین بودن حجم سرمایه‌گذاری است، داشتن سینمای ارزان تا اندازه‌ای جواب می‌دهد وسینما برای رشد نیازمند سرمایه‌کذاری کلان است و تا وقتی که بودجه فراهم نشود، سینما در سطح ضعیفی باقی خواهد ماند و رشد نخواهد کرد.

منتقد سینمای ایران عنوان کرد: مشکل تهیه کنندگی و فیلمنامه‌های ضعیف در سینمای کودک به دلیل عدم توجه و نگرانی بازگشت سرمایه پدید می‌آید و زمانی این معضل حل خواهد شد که حجم سرمایه گذاری بیشتر و نیروی توانمند و باهوش‌تری در این بدنه فعالیت کنند.

سطح فیلم‌های امسال جشنواره کودک متوسط بود

داور سیفژ در خصوص فیلم‌های بخش بین‌الملل جشنواره بیست و هفتمن خاطرنشان کرد: سطح فیلم‌های امسال متوسط بود و من فیلم فوق العاده‌ای را در میان آثار ندیدم که با توجه به شرایط تحریم‌ها و حضور کشور‌ها در بخش بین‌الملل و همچنین گرفتاری‌های مالی و عدم پرداخت پول سیفژ، روی انتخاب فیلم‌ها برای حضور در جشنواره تاثیر گذاشت.

نمی‌توانیم برای ساخت فیلم ماندگار تصمیم بگیریم

وی در خصوص علت ماندگار نشدن آثار سینمای کودک در سال‌های اخیر بیان کرد: ما نمی‌توانیم برای ساخت فیلم ماندگار تصمیم بگیریم زیرا متاسفانه سینمای کودک حوزه‌ای نیست که در آن ما بخواهیم و بشو زیرا یک پروسه باید باشد تا یک فیلم و یا اثر به درجه ماندگاری برسد.

معلم بیان کرد: بسترهای ایجاد فیلم خوب در ایران ضعیف است و این بستر ها از شرایط مالی، امنیت خاطر تهیه کنندگان و تفکر فیلم‌سازان بر‌می‌آید که در همه این زمینه‌های در سال‌های اخیر دچار ضعف شده‌ایم.

فعالیت‌های فرهنگی در حوزه فیلم ناامن شده‌اند

وی با اشاره به مشکلات سینمای ایران خاطرنشان کرد: بخش بزرگی از این مشکلات در مدیریت‌های کلان سینمای کودک بوده و چرخه معیوب مدیریتی، احاطه سلیقه‌ها و نظرات شخصی به جای قوانین و قوائد، زمینه فعالیت‌‌های فرهنگی را ناامن می‌کند و هرچه این موضوع تشدید شود، تخیل و زمینه ریسک پذیری فیلمساز ضعیف و نابود می‌شود.

این تهیه کننده و کارگردان سینمای ایران با بیان اینکه سینما مثل کشاورزی نیازمند شرایط و عوامل متعدد برای دست یافتن به یک محصول خوب را دارد، اظهار کرد: در حوزه فرهنگ به ویژه سینما به دلیل پیچیدگی و تعدد انسان‌های شاخص، نبود شرایط و عوامل مناسب، در عدم ایجاد آثار ماندگار و درخور موثر است.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم هنرمند بکاریم بلکه باید زمینه رشد و فعالیت هنرمندان خوب را فراهم کنیم که این نیازمند سرمایه‌‌گذاری و برنامه‌ریزی بلند مدت است.

کیفیت از رابطه مخاطب با اثر پدید می‌آید

معلم در خصوص فعالیت بخش خصوصی در حوزه سینمای کودک تصریح کرد: وقتی یک سیستم دولتی در جایگاه خودش قرار گیرد، بخش خصوصی به خودی خود جایگاهش را پیدا می‌کند و کیفیت از رابطه مخاطب با اثر پدید می‌آید.

وی گفت: به نظر من فستیوال‌ها نمی‌توانند کیفیت را درست کنند و برخورد مخاطب با تولید کننده باعث گسترش و جذب یا اثر در بطن جامعه می‌شود و بخش خصوصی قابلیت و توانایی این ارتباط را در خود دارد.

تهیه کننده سینمای ایران در پاسخ به این سئوال که چرا تهیه‌کنندگان و کارگردانان در سینمای کودک ریسک‌پذیری ندارند، عنوان کرد: اساس ریسک پذیری در بدنه سینمای ایران بالا رفته است و کمتر عقل سلیم اقتصادی بر روی فعالیت‌های فرهنگی سرمایه‌گذاری می‌کند.

بیشترین حجم سرمایه گذاری در ایران در بخش غیرفرهنگی است

وی گفت:‌ در کشور ما بیشترین حجم سرمایه گذاری در بخش‌های اقتصادی غیر فرهنگی هزینه می‌شود و نمی‌توان انتظار داشت که با این فضای پرمخاطره و نگرانی، بازگشت سرمایه در حوزه تولیدات سینمایی و فعالیت‌های فرهنگی داشته باشیم.

معلم خاطرنشان کرد: دولت وظیفه ندارد که فیلم بسازد و یا محصول فرهنگی تولید کند بلکه باید سازکار تولید و بخش آثار و محصولات فرهنگی را گسترش داده و به زیرساخت‌های توزیع فرهنگ کمک کند تا قیمت تمام شده محصولات فرهنگی را برای مخاطبان و مصرف کنندگان اصلی که مرم هستند پائین بیاورد.

بعید می‌دانم گذشته جایزه اسکار را دریافت کند

وی در پاسخ به سئوالی پیرامون اینکه آیا فیلم گذشته اصغر فرهادی می‌تواند جایزه اسکار را دریافت کند، خاطرنشان کرد:‌ احتمال دارد که فیلم‌های گذشته، دربند و هیس به عنوان نمایندگان ایران برای کاندیداتوری در اسکار معرفی شوند اما بعید می‌دانم که این فیلم‌ها جایزه اسکار را دریافت کنند.

این منتقد سینمای ایران اضافه کرد: فیلم گذشته به دلیل قوی بودن تهیه کننده آن و سابقه اصغر فرهادی، احتمال کاندید شدن برای اسکار را دارد اما در کل بعید می‌دانم که در سال جاری از کشور ایران اسکار بگیرند.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۲/۱۰/۲۳ | ارسال شده در دسته: دسته‌بندی نشده

علی معلم(عضو هیات انتخاب و سخنگوی این هیات)در گفتگو با ایلنا : مکانیزم انتخاب فیلم‌های جشنواره فیلم فجر تشریح شد

ز بین 126 فیلم متقاضی نزدیک به 60 فیلم در جشنواره پذیرفته شدند/ فقط فیلم‌هایی دیده شدند که کامل بودند/ فیلم‌های انتخاب شده نظر جمعی اعضا را کسب کرده بودند و ملاک انتخاب رای گیری تنها نبود/ به احتمال فراوان در بخش تجربی یک جایزه داده می شود.  ایلنا: هیات انتخاب سی و دومین جشنواره فیلم فجر امسال در چند مرحله فیلم‌ها را انتخاب کرد به گونه‌ای که در مرحله پایانی نزدیک به ۶۰ فیلم در جشنواره امسال شرکت خواهند کرد. علی معلم(عضو هیات انتخاب و سخنگوی این هیات) در گفت گو با خبرنگار ایلنا؛ با اشاره به روند بررسی فیلم‌ها گفت: امسال بیش از ۱۲۶ فیلم در جشنواره فیلم فجر دیده شد که نسبت به سال گذشته که حدود ۹۶ فیلم حضور...
ادامه مطلب
۱۳۹۲/۱۰/۱۷ | ارسال شده در دسته: دسته‌بندی نشده

علی معلم مطرح کرد: قطعا فیلم‌هایی به جشنواره‌ی فجر اضافه می‌شوند

سخنگوی هیات انتخاب سی و دومین جشنواره فجر گفت: قطعا فیلم‌های دیگری در داخل یا خارج از بخش مسابقه سینمای ایران به جشنواره فجر اضافه خواهند شد. علی معلم در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره احتمال اضافه شدن فیلم‌هایی به لیست حاضران در جشنواره فجر بیان کرد: قرارمان در هیات انتخاب این است که تا پایان هفته جاری، یک جلسه‌ی دیگر به منظور جمع‌بندی فیلم‌ها برگزار کرده تا بتوانیم حضور یا عدم حضور یکسری از آثاری که درباره آن‌ها بحث وجود داشته، را بررسی کنیم. وی خاطرنشان کرد: احتمالا در جلسه پایانی هیات انتخاب‌، چند فیلم دیگر در داخل یا خارج از بخش مسابقه سینمای ایران گنجانده...
ادامه مطلب
۱۳۹۲/۰۸/۲۸ | ارسال شده در دسته: دسته‌بندی نشده

علم معلم: ارزیابی 100 روزه در حوزه فرهنگ و هنر مشکل است

عملکرد 100 روزه دولت یازدهم در حوزه سینما و اولویت پیش‌رو علم معلم: ارزیابی 100 روزه در حوزه فرهنگ و هنر مشکل است علم معلم گفت: ارزیابی 100 روزه در حوزه فرهنگ و هنر مقداری مشکل است و مسائل فرهنگی برای رسیدن به اقدامات مشخص نیازمند زمان است.   این تهیه‌کننده و منتقد سینما در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: این 100 روز در حوزه فرهنگ و هنر بیشتر به بحث و گفت‌وگو و رصد کردن موقعیت سینما و مقداری نقد گذشته سپری شد.   وی افزود: استقرار مدیریت جدید و آسیب‌شناسی وضعیت موجود و نقد گذشته سینما طی این مدت اتفاق افتاد و این که برنامه آینده چه چیزی است، هنوز مشخص نیست و نوع...
ادامه مطلب
۱۳۹۲/۰۶/۱۹ | ارسال شده در دسته: دسته‌بندی نشده

علی معلم در گفتگو با شبکه ایران عنوان کرد:چاره کار تلویزیون حرکت به سمت خصوصی سازی است

چاره کار تلویزیون حرکت به سمت خصوصی سازی است تا زمانی که تلویزیون از یک سلیقه استفاده می‌کند و یک مدیریت شخصی حاکم است اوضاع بر همین منوال است. در دوره‌ای که تلویزیون دو شبکه بیشتر نداشت من با شبکه دو همکاری داشتم که اصلا نگاهش کاملا متفاوت از شبکه یک بود. ولی الان نگاه کنید همه شبکه‌ها عین هم هستند و حتی سلیقه‌هاشان هم فرق نمی‌کند. این واقعیت نشان دهنده آن است که تلویزیون‌های ما باید به سمت تلویزیون‌های مستقل و خصوصی شدن برود. شبکه ایران/ نرگس عاشوری: حکایت همان حکایت «از سر گذشتن آب» است؛ موج شبکه‌های ماهواره‌ای و آنتن خالی تلویزیون! هر چقدر ضیافت رقیب پر و پیمان‌تر می‌شود و سفره‌اش...
ادامه مطلب
۱۳۹۲/۰۴/۱۷ | ارسال شده در دسته: دسته‌بندی نشده

شرلوک هولمز، جهان جدید و قدیم چگونه رخ نمایی می کند؟

داستان های کارآگاهی جنایی در طول تاریخ نه چندان بلند سینما، همواره بینندگان را مجذوب خود کرده اند. دنیای رازها و کشف رمزها نوعی مشارکت ذهنی بیننده و قهرمان را در پی دارد که لذت بردن از کشف همزمان یا حیرت زدگی از نوع کشف قهرمان را به دنبال دارد. برای فهم تغییر زبان سینما در هزاره جدید با نوع داستانگویی کلاسیک در سینمای قرن بیستم، دیدن سریال جدید شرلوک محصول بی بی سی کفایت می کند. اقتباس هوشمندانه سازندگان شرلوک از داستان های کلاسیک شرلوک هولمز و آوردن آنها به دنیای جدید و قرن بیست ویکم نه تنها از طریق تغییر زمان داستان که از طریق نحوه انتقال اطلاعات داستان به تماشاگران اتفاق می افتد. در سریال...
ادامه مطلب
۱۳۹۱/۱۰/۰۹ | ارسال شده در دسته: دسته‌بندی نشده

وب‌سایت مجله دنیای تصویر

ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر