English
معلم: رابطه دیپلماسی سیاسی با سینما قطع است
۱۳۹۲/۰۸/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: رابطه دیپلماسی سیاسی با سینما قطع است

در گذشته دیپلماسی فرهنگی در سینمای ایران آنگونه که باید وجود نداشته و یکی از دلایل اصلی آن این است که دستگاه دیپلماسی سیاسی با حوزه فرهنگ زیاد در ارتباط نبوده و زمینه همکاری باهم فراهم نبوده است.

ایلنا: نشست کارگروه بررسی وضعیت سینمای ایران در بخش بین‌الملل با حضور گروهی از سینماگران و حجت الله ایوبی در محل سازمان سینمایی برگزار شد و در آن؛ راهکارهایی برای رسیدن به وضعیت بهتر سینمای بین‌الملل طراحی شد.

علی معلم(تهیه کننده سینما) که در این جلسه حضور یافته بود؛ با اشاره به مباحثی که در این جلسه مطرح شد، گفت: در این جلسه ابتدا پیرامون عملکرد گذشته و معضلاتی که پیش از این درباره سینمای ایران در بخش بین الملل وجود داشت؛ بحث شد و مشکلات گذشته بررسی شد.

وی ادامه داد: متاسفانه در گذشته دیپلماسی فرهنگی در سینمای ایران آن گونه که باید وجود نداشته و یکی از دلایل اصلی آن این است که دستگاه دیپلماسی سیاسی با حوزه فرهنگ زیاد در ارتباط نبوده و زمینه همکاری باهم فراهم نبوده است. از طرف دیگر دستگاه‌های موازی بسیاری در کشور وجود دارند که خودشان به صورت مستقل فعالیت بین‌المللی انجام می‌دهند.

معلم با اشاره به فعالیت دستگاه‌هایی همچون صدا و سیما، انجمن سینمای جوان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنیاد سینمایی فارابی، حوزه هنری، شهرداری تهران، گفت: باید فعالیت تمامی سازمان‌ها در بخش بین الملل سینمایی به صورت متمرکز و در یک نهاد انجام شود و برای این کار می‌توانیم یک مرکز بین‌المللی سینمای ایران تاسیس کنیم.

معلم افزود: معضل دیگری که امروز موازی کاری نهاد‌ها در بخش بین‌الملل به وجود آورده این است که دولت پیش از آنکه بخواهد کاری خارج از مجموعه خود انجام دهد باید بخشهای خود را با هم هماهنگ کند. به طور مثال امروز برای کار سینمایی باید بیش از ۱۶ بخش از شاخه‌های مختلف دولت با هم هماهنگ شوند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت بین‌المللی در سینما مانند سایر بخشهای سینما نیاز به آموزش دارد، گفت: آموزش در این بخش به اندازه‌ای مهم است که باید یک دانشکده بین‌الملل تاسیس شود و در آن بحث‌های کار‌شناسی شود. علاوه بر آن شوراهای مشورتی قوی‌ای برای این کار باید در نظر گرفت.

عضو شورای کارگروه سینمای بین‌الملل ادامه داد: بیشتر افرادی که در سینما فعالیت می‌کنند از بخش بین‌الملل و نحوه فعالیت در این بخش اطلاعی ندارند. و دلیل اصلی آن این است که نه تنها نهادی برای این کار تاسیس نشده بلکه هیچ سرمایه‌گذاری نیز در بخش بین الملل صورت نگرفته است.

وی احتساب کسب موفقیت‌های فردی در سینما به جای موفقیت‌های کل سینمای ایران را یک اشتباه استراتژیک دانست و افزود: اینکه فردی مانند اصغر فرهادی با کمپانی‌های خارجی همچون ممنتو فعالیت می‌کند و به موفقیتی دست پیدا می‌کند هر چند برای سینمای ایران خوب است اما این موفقیت، یک موفقیت فردی است و نمی‌توان گفت که سینمای ایران رشد کرده است و باید بین موفقیت فردی و موفقیت گروهی تفاوت قائل شویم.

معلم ادامه داد: موفقیت فردی یعنی اینکه سینمای ایران به طور مشخص در یک پروژه همکاری کند و این همکاری‌ها باعث شود تا جلوی بعضی ازکار‌ها گرفته شود به طور مثال امروز بسیاری از فیلمسازان خارجی و غربی علاقه دارند تا در ایران فیلمبرداری کنند و یا آثار خود را به صورت مشترک بسازند اما هیچ اراده‌ای برای همکاری با ان‌ها در داخل کشور وجود ندارد.

وی ادامه داد: به جای آنکه فیلم‌هایی ساخته شود که فقط هزینه‌های زیادی را برای سینمای ایران دارد؛ می‌توانستیم کلاس‌های آموزشی را برگزار کنیم که اهالی سینما با آخرین دستاوردهای روز دنیا به فعالیت‌های بین‌المللی آشنا شوند. از طرف دیگر بخش بین‌الملل در سینمای فارابی باید به صورت کلان به سینمای ایران نگاه کند.

معلم افزود: بخش بین‌الملل در بنیاد فارابی زیرنظر مدیری کار می‌کرد که خود فیلمساز بود و فیلم تولید می‌کرد در حالی که فارابی باید یک نهاد حمایتی باشد و به سیاست‌های کل سینمای ایران کمک کند.

وی ادامه داد: امروز دیگر باید از گذشته نگاری و گلایه از گذشته‌ها خودداری کرد و باید به آینده توجه کرد و سینمای ایران و بخش بین‌الملل آن را با یک برنامه آینده نگرانه در مسیر درستی قرار داد زیرا اگر امروز برای ۶ ماه دیگر برنامه مناسبی انجام شود؛ می‌توان در آینده از مدیری که به این برنامه‌ها عمل نکرده؛ بازخواست کرد.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر