English
میزان جوایز فیلم فجر زمانی ارزش دارد كه محدود باشد
۱۳۹۱/۱۰/۲۶ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

میزان جوایز فیلم فجر زمانی ارزش دارد كه محدود باشد

ایلنا: تعداد جوایز جشنواره فیلم فجر در تمام دوره‌های برگزاری محل بحث بوده است و بسیاری از تهیه‌کنندگان و فیلمسازان معتقدند که این حجم از جوایز نباید در جشنواره‌ای مانند فیلم فجر اهدا شود زیرا ارزش جوایز کاهش پیدا می‌کند.

علی معلم(تهیه‌کننده سینما و عضو هیات انتخاب سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به روند اهدای جوایز در جشنواره‌های جهانی می‌گوید: در جشنواره‌های الف دنیا هیچ‌گاه جایزه تخصصی اهدا نمی‌شود یعنی جایزه بهترین صدابرداری یا بهترین گریم اهدا نمی‌شود و این جوایز در مراسم‌هایی اهدا می‌شود که در پایان سال نمایشی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: علت این امر این است که در طول یک مدت زمان محدود به طور مثال ده روزه نمی‌توان به صورت تخصصی فیلم‌ها را بررسی کرد و گاهی برای اهدای جایزه‌ای تخصصی مثلا در بخش گریم نیاز است که یک فیلم دو بار و یا بیشتر دیده شود اتفاقی که در جشنواره امکان پذیر نیست به همین دلیل در بسیاری از جشنواره‌ها تعداد جوایزی که اهدا می‌شود؛ ۷ جایزه است.

معلم تاکید کرد: جایزه بهترین بازیگر مرد و زن، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم، جایزه ویژه هیات داوران، جایزه بهترین دست آورد هنری ازجمله جوایزی است که در جشنواره‌های رده الف جهانی اهدا می‌شود هرچند جوایزی جنبی نیز وجود دارد و نهادهای مختلف به صورت جداگانه جوایز خود را اهدا می‌کنند.

وی ادامه داد: در بعضی جشنواره‌ها مانند جشنواره برلین بخش‌هایی همچون استعداد جوان و یا هفته منتقدان برگزار می‌شود که دبیرهای جداگانه دارد و هیات انتخاب جداگانه دارد که جوایز آن و نحوه برگزاری آن با بخش اصلی متفاوت است.

عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر با اشاره به مشکلات این جشنواره گفت: جشنواره فیلم فجر به نوعی میکس شده جشن و جشنواره است و جوایزی مانند جایزه ویژه دبیر و یا جایزه ستاد برگزاری به آن داده می‌شود که هیچ معنایی ندارد.

وی ادامه داد: جایزه زمانی ارزشمند است که تعداد آن محدود باشد وقتی شما در یک جشنواره سی سیمرغ بلورین اهدا می‌کنید دیگر فرقی بین فیلم اول و فیلم دوم وجود ندارد در حالی که در نظام رده بندی در یک کلاس فقط یک نفر شاگرد اول است مشکل دیگر این است که در بعضی دوره‌ها سه فیلم جایزه بهترین فیلم را می‌گیرد و یا دیپلم افتخار به این فیلم اهدا می‌شود که مشخص نیست دلیل این کار چیست و زمانی که سه فیلم هم عرض هم اعلام شده‌اند چگونه می‌شود بهترین فیلم را تشخیص داد.

معلم تاکید کرد: یک جشنواره زمانی بزرگ می‌شود که جوایز آن کم شود و تعداد آن زیاد نباشد و جوایز آن ارزشمند شود.

سید ضیاءهاشمی(رئیس اتحادیه تهیه‌کنندگان سینما) اما معتقد است که تعداد جوایز می‌تواند در یک جشنواره زیاد باشد اما نباید این جوایز در بخش اصلی داده شود.

هاشمی با اشاره به لزوم استانداردسازی در بخش جوایز جشنواره فیلم فجر گفت: باید نحوه اهدا جوایز و میزان آن علاوه بر ثابت بودن به شکلی باشد که رقابت را در جشنواره گرم‌تر کند به همین دلیل باید میزان جوایز محدود باشد.

وی ادامه داد: به جای آنکه تعداد جوایز بخش اصلی افزایش پیدا کند؛  باید میزان جوایز بخش‌های جنبی افزایش پیدا کند و در بخش‌های جنبی جوایز بیشتری داده شود تا هم به نوعی سینماگران تشویق شوند و هم ارزش و اعتبار جوایز بخش اصلی حفظ شود.

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر