English
پُل را ببـَربالا، رودخانه را نیار پایین!
۱۳۹۵/۰۳/۲۴ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

پُل را ببـَربالا، رودخانه را نیار پایین!

:رویارویی با چند گرفتاری خودمانی

رفتارهای اجتماعی و رویکردهای عمومی فرهنگی ما در ایران معاصر (آن هم در این عصر اظهارنظرهای دم به دقیقه ای و لحظه ای و شبکه ای) به ویژه در میان قشر هنرمند و هنردوست، معضلات و گرفتاری های متعددی را نمایان ساخته است. نقد این عملکردها و رفتارها و اشراف بر آنها می تواند فرهنگ ارتباطی ما را بهبود ببخشد و اصرار بر آنها می تواند سنگ قبری بر اخلاقیات فرهنگی ما شود. و اما نمونه هایی از این گرفتاری ها که لازم نمی بینم مصداق هایش را بگویم، لازم است واقعاً!

پیش داوری عجولانه
عادت کرده ایم قبل از به دست آوردن اطلاعات کامل و تحقیق و مطالعه به سرعت قضاوت کنیم. راجع به همه چیز و همه کس سریع تصمیم می گیریم، عجولانه اظهارنظر می کنیم و به سادگی انگشت اتهام به هر سویی دراز می کنیم، بعد که آب ها از آسیاب افتاد و معلوم شد که پیش داوری هایمان غلط بوده، انگار نه انگار، سوت می زنیم و رد می شویم.

بخل و حسد
عادت نکرده ایم از موفقیت دیگران شاد شویم. از هر بُردی بلدیم تراژدی بسازیم چرا که فکر می کنیم از نمد آن موفقیت برای ما کلاهی ندوخته اند. از درخشش دوستان، همکاران و هموطنان خود اگر هم شاد می شویم، سعی می کنیم به روی خودمان نیاوریم یا آن موفقیت را ضایع کنیم. دوست داریم اگر ما شکست خوردیم همه شکست بخورند، اگر ما مطالعه نکرده ایم، پیشرفت نداشته ایم، به اخلاق خوب آراسته نیستیم، دیگران را ضایع کنیم تا خیال مان راحت تر شود. تنبلی برای مان فضیلت است و چون انجام دادن کارهای خوب سخت است، بهترین راه برای ما نابود کردن آدم های موفق است. یاد نگرفته ایم از آثار، افکار و آدم های برجسته الگو بگیریم و راه موفقیت را دنبال کنیم نه رذالت و دون پایگی را.

غرور و سرمستی
به محض به دست آوردن یک موفقیت حتی کوچک و یک تحسین بی جا و باجا، سرمان به آسمان می ساید. باد می کنیم و دیگران را به هیچ می انگاریم. به محض آنکه تحویل مان می گیرند و لی لی به لالای مان می گذارند، طاووس مست می شویم و سرشار از باد و نخوت. هیچکس را آدم حساب نمی کنیم. از دوستان دیروز یادمان می رود و به امید فردای واهی، بالون وار به هوا می رویم و متأسفانه نخ اش از دست مان خارج می شود و در آسمان ها گم می شویم!

پُشتم گرمه!
از آنجا که برخی از ما را پشتیبان هایی است قوی بنیه، قدر قدرت و قوی شوکت و وابسته به نهادهای قدرت و ثروت، دیگر خدا را بنده نیستیم. برای همه اُلدُرم بُلدُرم می کنیم، گیر می دهیم، ارث پدری مان را طلب می کنیم و سهمی برای آدم های ضعیف و بی بنیه در نظر نمی گیریم. یادمان می رود که ناخدای کشتی کس دیگری است که اگر بخواهد تقدیر انسان را به یک نفس عوض می کند. احترام و قدرت واقعی در تعامل و انسانیت است. چرخ می چرخد و روز، شب می شود!

حرف دهان مان را نمی فهمیم!
در کلام مان، ادب جاری نیست که هیچ، بی ادبی و گستاخی و بددهنی می کنیم. از هر چه خوش مان نمی آید با رکیک ترین الفاظ و کلمات به استقبال اش می رویم. یاد نگرفته ایم نظرمان را با الفاظ صحیح و کلمات محترمانه یپش ببریم، تربیت اجتماعی ما را بد زبان و بد سخن بار آورده، نفرت از کلام مان جاری است برای همین جواب «های» را «هوی» می دهیم و این قصه ادامه پیدا می کند و خشونت کلامی و زبانی و رفتاری دائم توسعه می یابد.

گرمی مویزی، سردی غوره ای
با خوردن یک مویز گرمی مان می کند و یک غوره مزاج مان را سرد می کند. یکهو عاشقیم، یکهو فارغ. صفر و صدی هستیم. بی خود و بی جهت تعریف می کنیم، تا دیدیم ورق برگشت، لعن و نفرین می گوییم. آدم ها از نظرمان یا بالای بالا هستند یا پایین پایین. عادت نکرده ایم متعادل باشیم. برای همین روی دوستی و دشمنی مان نمی شود حساب کرد.

سر پایینی درنده، سر بالایی شرمنده
در مقابل قدرت، پول و مقام سرافکنده ایم و مطیع، پاچه خواری می کنیم، زانو به زمین می ساییم و لفاظی می کنیم و از ریاکاری استقبال می کنیم. اما تا با نجابت و تعادل و مهربانی و رواداری روبه رو می شویم ناگهان حق طلب و رک گو و دریده می شویم. به دلیل همین ظرفیت کم، دائم به سرمان می آید که خوار شویم و خواری طلب.

منفعت طلبی و خودخواهی
ضرب المثل اش را هم داریم «دیگی که برای من نجوشد سرِ سگ بجوشد». هر وقت پای منافع شخصی مان پیش بیاید، همه چیز خوب است؛ به محض آنکه منافع اجتماعی و گروهی در میان بیاید پای «به من چه» و «به ما چه مربوط» پیشه می کنیم. دیگران را به پای منافع خود حاضریم قربانی کنیم، بعد هم خودمان را به کوچه علی چپ می زنیم و آرام و با خنده رد می شویم.

متفرقیم نه متحد
از آنجا که به منافع ملی و اهداف والا نمی اندیشیم، در مواقعی که لازم است متحد و هم سخن باشیم، جنجال به پا می کنیم و دعوای حیدری-نعمتی راه می اندازیم و آب را گل آلود می کنیم. برای همین هیچ دو نفری در یک صنف را با هم متحد نمی یابیم. دایم انشقاق و انفکاک می کنیم و توی سر هم می زنیم. وقتی هم که همه چیز ویران شد، عزا می گیریم و غُر می زنیم و ناله می کنیم و می گوییم تقدیرمان این است و زبان ام لال پای خدا را هم وسط می کشیم.
* * *
خدایا، ما را با شناخت دردهایمان به درمان آن رهنمون ساز. فاعتبرو یا اولی الابصار.
شماره 263 مجله دنیای تصویر

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۲/۱۸ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

انحصاررا کنار بگذارید:مدیریت جدید سینما

حضور مدیری جدید در رأس سازمان سینمایی، با توجه به سابقه حضور محمدمهدی حیدریان در وزارت ارشاد و معاونت سینمایی، از جنبه‌هایی می‌تواند مثبت باشد؛ چراکه ایشان با ساختار سینما آشناست و تجربیاتی در گذشته داشته‌ است که طبیعتاً برخی از آنها ناقص مانده‌اند و به نتیجه نرسیده‌اند. به همین دلیل، این تجربیات می‌تواند به آقای حیدریان کمک کند تا سینما را در پهنه گسترده‌تری ببیند. مشکلاتی که ما در مسئولیت‌های سینمایی کشورمان داریم این است که هرمسئولی دوستان خاص خود را در مقام تصمیم‌گیری برای سینما می‌گذارد و همین اتفاق کار را خراب می‌کند. به این دلیل که سینما جمعیتی بزرگ با سلایق و علایق متفاوتی است و نباید...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۲/۰۸ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

جشنواره‌ای که مثل هیچ جشنواره‌ای نیست!

سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر در حالی کار خود را آغاز کرده است که در طول دوره‌های گوناگون نتوانسته در سیر برگزاری خود به تعریف مشخص و افق روشنی دست بیابد. تغییرات پی‌درپی، از نخستین دوره تا امروز، در ابعاد مختلف، از آئین‌نامه‌ها و بخش‌ها و برنامه‌ها گرفته تا مدیران و دبیران مختلف در دولت‌های متفاوت، باعث شده که برخلاف جشنواره‌های فیلم معتبر در جهان، مسیر رو به رشدی برای آن قائل نباشیم. از برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری تا اجرا، همچنان بر یک پاشنه می‌چرخد. هنوز نه دبیرخانه دائمی دارد که در طول سال فعال باشد نه مدیر ثابتی (حداقل برای چهار سال) که بتواند راه و رسمی برایش رقم بزند. نه تکلیف ملی بودن‌اش معلوم...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

در آستانة ربع قرن :دنیای تصویر در آغاز بیست وپنجمین سال انتشار

سال ها به شتاب بر ما می گذرد. سال های خوب زندگی مشترک با شما یارانِ دنیای تصویر. چه آنهایی که از بهمن ماه 1371 همراه ما شدند، چه کسانی که در طول این راه و در مسیر این بیست و چهار سال، به تناوب نسل و سن، همگام و هم نشین مان شدند. جوانان و نوجوانان سال های نخست اکنون در میانسالی اند و خوانندگان میانسال مان کهنسال شده اند و مخاطبان هوشمندی از نسل های بعد اکنون همراه ما هستند. کوشش دست اندرکاران مجله ی دنیای تصویر اما این بوده که غبار زمان بر چهره ی نشریه ننشیند و دنیای تصویر جوان و به روز بماند. یادمان باشد که دنیای تصویر در زمانه ای پا به عرصه رسانه ای گذاشت که گفتمان کهنه و یکسان نگری بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

نارکوها: فراتر از قاچاق و قاچاقچی

سریال تلویزیونی نارکوها، که تاکنون دو فصل از آن پخش شده، به روایت داستان پابلو اسکوبار و باندهای توزیع مواد مخدر در آمریکای لاتین می پردازد اما همانند همه آثار برجسته سینما و تلویزیون محدود به جنبه های صرفاً پلیسی یا هیجان آور این ژانر نشده است. سازندگان با تکیه بر زمینه های رشد یک شخصیت تبهکار در دل یک جامعه ی فقیر، ضمن ارائه تصویری واقعگرا از داستان زندگی اسکوبار، تحلیل عمیقی از رابطه سیاست و مواد مخدر و نقش دستگاه های امنیتی آمریکایی در ماجراهای کلمبیا و آمریکای لاتین به تماشاگر عرضه می کند و بدون افتادن به ورطه قهرمان سازی کاذب یا هیولاسازی بی مورد، جنبه های انسانی و قدرتمند شخصیت...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

عصر طلایی سریال های تلویزیونی، زمانه افول فیلم های معمولی

چند سالی است که با رونق گرفتن شکل جدید تولید و پخش سریال های تلویزیونی و افزوده شدن شبکه های نواندیش چون اچ بی او، نتفیلیکس، آمازون و… عرصه ی داستانگویی تفصیلی و دنباله دار، دچار تحولی صعودی شده و کوچ استعدادهای درخشان باسابقه و جوان به عرصه ی ساخت سریال ها منجر به توجه روزافزون مخاطبان جهانی به صفحه های کوچک تر از سینما گشته است. این رویکرد جدید و گاه بسیار خلاقانه نه تنها عرصه داستانگویی تصویری را وارد مجرای تازه ای نموده بلکه جا را برای تجربیات هنری نیز باز کرده است. حضور هوش های برتر در رأس شبکه های تولیدی و استخدام نیروهای کارآمد و هنرمند، مدیوم تلویزیون را ارتقاء داده و امکان...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۵ | ارسال شده در دسته: یادداشت‌ها

رستگاری، امید، مخاطب

نگاهی به نتایج گیشه سینما در امسال و سال های گذشته اثبات کننده ی نکته مهمی در جامعه شناسی مخاطب ایرانی است. اغلب فیلم های موفق از نظر مخاطبان حتی آنها که به سوژه های ملتهب اجتماعی و بحران های تلخ نیز پرداخته اند، بارقه ای از رستگاری و امید در خود دارند. این نکته مهم و فراموش شده  توسط برخی از فیلمسازان ماست که انتظار دارند بدون ایجاد یک حس مطبوع و امیدبخش بتوانند مخاطبان گسترده را به تماشای فیلم خود دعوت کنند. واقع گرایی و طرح صادقانه بحران ها و معضلات لزوماً به معنای دعوت مخاطب به بی عملی و نیست انگاری و پوچی نیست. طرح پی درپی بحران های زناشویی، معضلات اقتصادی، بحران های زیستی و...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر