English
گفت‌وگو با علی معلم عضو هیأت انتخاب جشنواره: فیلم‌های متوسط چربش بیشتری دارند
۱۳۹۲/۱۱/۱۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفت‌وگو با علی معلم عضو هیأت انتخاب جشنواره: فیلم‌های متوسط چربش بیشتری دارند

علی معلم از منتقدان قدیمی سینمای ایران است که بسیاری او را به نام تهیه‌کننده  می‌شناسند. او امسال در سی‌ودومین جشنواره فیلم فجر عضو هیأت انتخاب بخش مسابقه سینمای ایران بوده است. با وی درباره کیفیت آثار و مقایسه جشنواره امسال با سال گذشته به گفت‌وگو پرداختیم.
آقای معلم شما امسال جزو هیأت انتخاب بخش مسابقه سینمای ایران بودید، نظرتان درباره کیفیت‌ آثار چیست؟
یک روالی در سینمای ایران هست که همه ساله‌ تکرار می‌شود. این‌که تعدادی فیلم به جشنواره می‌آیند که شامل فیلم‌های خوب، متوسط و بد هستند. در بعضی دوره‌ها فیلم‌های متوسط نسبت به فیلم‌های بد بیشتر است و بعضی مواقع برعکس است اما آنچه همیشه تکرار می‌شود، این است که فیلم‌های خوب نسبت به فیلم‌های بد و متوسط همیشه کمتر است. البته این مختص سینمای ایران نیست و در همه فستیوال‌های دنیا تقریباً این قاعده به‌طور طبیعی وجود دارد.
امسال کارگردانان بزرگ ایران تقریباً همگی هستند، این نکته به کیفیت جشنواره اضافه نکرده است؟
به دلیل تغییر فضای مدیریت در کشور، خب ساخت فیلم آسانتر شده و کارگردانان مطرح ایران هم از جشنواره استقبال کردند. اما درباره فیلم آن‌ها باید گفت به جز برخی موارد خیلی فیلم‌های درجه یکی به زعم من ساخته نشده است. فکر می‌کنم بیشتر این فیلم‌ها تجربی یا دورهمی هستند.
با توجه به تقسیم‌بندی‌ که شما داشتید به نظرتان آمار فیلم‌های بد در مقایسه با فیلم‌های متوسط و خوب در جشنواره سی‌و دوم چطور است؟
به نظرم فیلم‌های متوسط امسال چربش بیشتری نسبت به فیلم‌های بد دارد. یعنی در واقع امسال حضور کارگردانان مطرح حس کنجکاوی را در تماشاگر برای دیدن فیلم‌ها بیشتر کرده است؛ اتفاقی که سال گذشته در حداقل‌ترین وضعیت قرار داشت.
بنابراین ما سال خوب سینمایی را نسبت به سال گذشته داریم؟
بله در مقایسه با سال گذشته اوضاع به نظر بهتر است.
چرا حضور فیلمسازان بزرگ ایران هم تغییری به آن معنا که شما از آن یاد می‌کنید در سینما ایجاد نمی‌کند، پس مشکل سینمای ایران کجاست؟
مشکل بزرگ سینمای ایران همچنان وجود دارد و روز به روز عمیق‌تر هم می‌شود. آن هم این است که فیلم‌ها برای مردم ساخته نمی‌شود. سفارش و سفارشی ساختن به بدنه سینمای ایران آسیب زده است. فیلمسازان پولی می‌گیرند و فیلمی را می‌سازند. بنابراین خواسته مردم در این فیلم‌ها کمتر دیده می‌شود. یکی از دلایلی هم که همه فیلمسازان می‌خواهند به جشنواره بیایند همین موضوع است، در حالی که جشنواره باید یکی از راه‌های ارتباط بین کارگردان و مخاطب باشد. مخاطب دغدغه خود را در جشنواره ببیند؛ نه سفارش‌های مختلف را در سانس‌های مختلف نظاره‌گر باشد.
شما در صحبت‌هایتان به تغییر مدیریت اشاره کردید، این‌که باعث شده ساخت فیلم در کشور آسانتر شود، این تغییر را چطور ارزیابی‌ می‌کنید؟
هر تغییری که در شرایط بحرانی ایجاد می‌شود، حس امیدواری ایجاد می‌کند. طبیعتاً تغییر شیوه نظارت یکی از عوامل مهم و تأثیر‌گذار بر رونق سینما است. طلیعه‌اش را هم در استقبال کارگردانان صاحبنام جشنواره امسال دیدیم. کار سینمای ایران به سمت مثبت حرکت کرده است. اما این تغییر هنوز ذات خودش را آشکار نکرده است. تغییر باید در بنیان‌های سینمای ایران ایجاد شود که نیازمند برنامه‌ریزی جدی و گسترده ‌است. نوع عملیات‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در سینمای ایران به غلط رفته و باید بازنگری شود.
به نظر اتفاق‌های خوبی در حال رخ دادن است؟
هیچ اتفاقی با سخنرانی قابل حل نیست. برنامه باید عوض شود و این موضوع نیز فراتر از وظایف سازمان سینمایی است. به نظرم دولت اگر دغدغه فرهنگ دارد – که قطعاً دارد – باید به سینما که یکی از مهمترین ابزار فرهنگ ساز است بیش از پیش توجه کند و خودش وارد عمل شود. وقتی تصمیمات کلان و جدی برای بخش فرهنگ گرفته شود آن وقت چهره‌‌های باسابقه احساس امیدواری می‌کنند و هر سال سیر صعودی پیشرفت در سینمای ایران به‌طور ملموس دیده می‌شود و در نهایت به ویترینش که جشنواره فیلم فجر است‌، می‌رسد. در غیر این صورت کار‌ها اگر با برنامه و بنیادی نباشد با یک فشار سیاسی همه چیز دوباره به هم می‌ریزد.
printlogo

دیگر مطالب در همین دسته...

۱۳۹۵/۱۱/۲۰ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

نقد تند و تیز علی معلم: مگر انتخاب فیلم‌ها خاله‌بازی است؟

علی معلم در برنامه اظهار داشت: «جشنواره، محلی است برای ارائه آثاری که جنبه های مختلف صنعتی، سینمایی و کشف استعدادهای جوان دارند. الگوی جشنواره ما در دوره هایی که به نمونه های بین المللی خود نزدیک شد، بد نبود. حتی امسال که بخش هنر و تجربه حذف شد، در حرکتی خودمختار خود این گروه برای خود برنامه مستقل اعلام می کند! من نمی فهمم آقای حیدری اساسا پاسخگوی این مسئله هستند یا خیر؟ مگر حسین قلی خانی است که هرکسی هر کاری دلش می خواهد بکند؟ اگر ما این ها را تعریف نکنیم هر فشاری می تواند از بالا یا پایین آنها را تغییر دهد.هیچ جشنواره ای هیئت انتخاب اعلام نمی کند. آن هم یکی دو ماه مانده به جشنواره که شب و روز بنشینند پنج شش...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۱/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

معلم: تفکیک جشنواره فجر آسیب های جدی بر پیکره این رویداد سینمایی وارد ساخت

/ سینماپرس: علی معلم تهیه کننده و منتقد سینما در آستانه برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر گفت: تناقض در سیاست گذاری های جشنواره فجر آسیب های جدی به آن وارد ساخته است و به نوعی دچار سرگردانی شده و همین امر از کیفیت آن کاسته است. مدیر مسئول ماهنامه سینمایی «دنیای تصویر» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این جشنواره علیرغم اهمیت زیادی که برای سینمای ایران دارد متأسفانه در طول ۳۵ دوره برگزاری اش به دلیل دیدگاه های متناقض مدیران و برگزارکنندگانش با آسیب های جدی روبرو شده که این مسأله باید با تدبیر مدیران فرهنگی از بین برود. وی ادامه داد: این جشنواره در ابتدا تنها نمایشگاهی از تولیدات سالانه سینمای ایران...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۷ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است

تهران – ایرنا – تهیه کننده فیلم سینمایی «آل» گفت: سینمای ایران از لحاظ قابلیت تولید فیلم جزو 10 سینمای برتر دنیا است اما برای راهیابی به بازارهای جهانی نیازمند توجه دولت است. سینمای ایران برای ورود به بازار جهانی نیازمند توجه دولت است علی معلم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: سینمای ایران اکنون به لحاظ تولید فیلم وضعیت قابل قبولی در دنیا دارد، اما همچنان از راهیابی به بازارهای جهانی محروم است. وی ادامه داد: مهمترین دلیلی که سینمای ایران تا کنون نتوانسته به بازارهای جهانی راه یابد، بازاریابی ضعیف است و دستگاه دولتی نیز به موقع نتوانستند سیاست هایی را برای ارتقا سطح کیفی و...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: ادامه‌ی سریال «شهرزاد» حق طبیعی مردم است

خبرگزاری آنا: علی معلم تهیه‌کننده‌ی سینما در اظهارنظری درباره‌ی حاشیه‌های سریال «شهرزاد» این حواشی را بی‌اهمیت دانست و تاکید کرد نباید اجازه داد حاشیه‌ها مهم‌تر از متن شوندا علی معلم تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره‌ی سریال شهرزاد گفت: «مسئله‌ی حاشیه‌ها هیچ وقت این‌قدر ارزش ندارد که به اندازه‌ی متن مطرح شود.شهرزاد یک کار حرفه‌ای تحسین‌شده هم از طرف مردم و هم از سوی صاحبنظران بوده است و حق طبیعی مردم است که سریال شهرزاد ادامه پیدا کند و به دید مردم برسد؛ یعنی هر سریالی که موفق بوده این حق را دارد. این حاشیه‌ها اصلا ارزش ندارند که کسی وقتش را برای آن صرف کند.» علی معلم افزود: «در...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۹/۲۱ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

گفتگو با علی معلم درباره جشنواره یاس، پولشویی و الگو گرفتن از نتفلیکس

چهارمین دوره از جشنواره فیلم‌‌‌های ویدیویی یاس به زودی کارش را آغاز می‌کند و علی معلم، تهیه‌کننده و مدیرمسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، یکی از داوران بخش بین‌الملل این جشنواره است. به همین مناسبت نشریه شبکه نمایش خانگی با او گفتگویی را انجام داده و معلم از علت حضورش در میان داوران، بحث ورود پول‌های کثیف به سینما و کمبودهای زیرساختی در بحث نمایش خانگی صحبت کرده است. نقش جشنواره یاس در وضعیت تولیدات ویدیویی از اولین دوره‌ی این جشنواره در آن حضور داشتم و داور بخش سینمای ایران آن بودم. از جلسات اولی هم که این جشنواره برگزار شد با آن همراهی کردم چون فکر می‌کنم بخشی از موجودیت سینمای ایران متکی است بر...
ادامه مطلب
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ | ارسال شده در دسته: گفتگوها

علی معلم: اراده ای برای تغییر در شرایط سینما نیست

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ علی معلم: فیلم مجید مجیدی شکست خورده/ به خاطر بخل‌؛ حسد و حاشیه کسی حرفِ ما را نمی‌شنود معلم می‌گوید: خوش خیالی‌ست اگر منتظر اتفاقی باشیم. به عنوان کسی که سالهاست در این زمینه کار می‌کنم؛ به این نتیجه رسیده‌ام که چون اراده‌ای وجود ندارد؛ ما با این امکانات نمی‌توانیم وارد بازار پرسود و منفعت جهانی شویم. کشور ما با وجود دارا بودن مشاهیر و اسطوره‌های بزرگی که هرکدام می‌توانند سردمدار سوژه‌های غنی و پرمحتوای جهانی برای سینمای ایران باشند؛ همچنان منتظر است هالیوود یک به یک این مضامین را براساس برداشت‌ها و سلایق خود جلوی دوربین ببرد. به‌نظر مشکل قدیمی جذب سرمایه‌های...
ادامه مطلب

ویدیو

۱۳۹۵/۱۲/۲۴
گفت و گوی منتشر نشده زنده یاد علی معلم با فارس/ اگر سینما داشتم خیلی از فیلم ها را نمایش نمی دادم!

گالری تصاویر